Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2019 r.
11:29

Nowe zasady zatrzymywania się autobusów i trolejbusów na przystankach w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
221 50 A A
Wśród obowiązków narzuconych kierowcom jest też podjechanie autobusem lub trolejbusem do samego krawężnika<br />
Wśród obowiązków narzuconych kierowcom jest też podjechanie autobusem lub trolejbusem do samego krawężnika
(fot. Maciej Kaczanowski)

Autobus, przed którym stoją na przystanku już dwa inne, ma poczekać aż ruszą, dojechać na początek zatoki i ponownie otworzyć drzwi. Taki wymóg wprowadza Zarząd Transportu Miejskiego, by ułatwić wsiadanie starszym pasażerom. ZTM zapowiada, że od stycznia będzie rozliczać przewoźników z tej reguły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sprawie ułatwień dla starszych pasażerów napisał do prezydenta miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS). Zwracał uwagę na to, że dla osób o ograniczonej sprawności kłopotliwe może być nawet to, co nie każdy kierowca podjeżdża autobusem do samego krawężnika.

Starsi mają problem

– Zdarza się bardzo często, że kierowca nie podjeżdża pod sam krawężnik i trzeba zejść na jezdnię, żeby wsiąść do autobusu – wyłuszczał prezydentowi radny Brzozowski. – Dla młodych i sprawnych fizycznie osób nie stanowi to większego problemu, ale dla osób starszych, poruszających się o kulach czy z laską jest już problemem, a czasem barierą nie do pokonania. Słyszałem o przypadkach z relacji naocznych świadków, że kierowca zamykał drzwi przed nosem takiej osobie, która nie mogła szybko i sprawnie wsiąść do autobusu.

Obowiązki kierowców

Ratusz odpowiada, że zasady zatrzymywania się pojazdów na przystankach zostały dokładnie określone przez Zarząd Transportu Miejskiego w umowach z przewoźnikami. Kierowcy mają chociażby obowiązek podjeżdżać do samego początku zatoki. Tam, gdzie zatoki nie ma, muszą stawać nie dalej niż 15 m od słupka, a co do zasady jak najbliżej niego. W piśmie z Ratusza czytamy też, że kierowcy muszą otwierać „wszystkie drzwi przeznaczone dla pasażerów” lub umożliwiać ich otwarcie przez pasażerów podczas postoju na przystanku.

Nie wszędzie się da

Wśród obowiązków narzuconych kierowcom jest też podjechanie autobusem lub trolejbusem do samego krawężnika. Ale nie zawsze jest to możliwe, bo stare zatoki bywają źle wyprofilowane lub są w kiepskim stanie technicznym.

– Tak jest chociażby na przystanku na Al. Racławickich przy Ogrodzie Saskim w stronę ronda, na Al. Racławickich przy LO im. Staszica w kierunku centrum – wylicza Weronika Opasiak, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Wskazuje również przystanek na al. Kraśnickiej przy Wydziale Artystycznym UMCS oraz przystanek „Jana Sawy 02” na ul. Zana naprzeciw MediaMarkt. – Z uwagi na zły stan zatok równoległy podjazd do krawężnika jest tu dużym problemem i absolutnie nie wynika ze złej woli kierowcy – dodaje Opasiak. Jednak wszędzie tam, gdzie można podjechać pod krawężnik, kierowca musi to zrobić.

Trzeci otwiera dwa razy

– Dodatkowo ZTM w Lublinie zobowiązał operatorów, aby w przypadku jednoczesnego zatrzymania kilku pojazdów na przystanku, każdy kierowca, który zatrzymał się jako trzeci i kolejny, po odjechaniu pojazdów poprzedzających podjechał do początkowej części zatoki oraz ponownie umożliwił pasażerom zajęcie miejsca w pojeździe lub opuszczenie pojazdu – zapewnia radnego Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Reguła „trzeci otwiera drzwi dwukrotnie” na razie nie jest wiążąca dla firm przewozowych. – Jest pisemnym zaleceniem skierowanym do przewoźników, a nie stricte standardem wynikającym z umowy – przyznaje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Ale zastrzega: – Z naszych kontroli i obserwacji wynika, że ta zasada jest w praktyce przestrzegana.

Od stycznia będą kary

ZTM zapowiada, że od Nowego Roku wspomniana reguła dwukrotnego otwierania drzwi będzie obowiązująca dla przewoźników, którzy mają być rozliczani z jej przestrzegania.

– W nowej umowie dziesięcioletniej z MPK Lublin taki zapis został już sformalizowany i będzie obowiązującym standardem, za którego naruszenie będzie naliczana kara umowna – zapowiada Góźdź. – Taka umowa z MPK wejdzie w życie 1 stycznia. Do tego czasu będą również w tym zakresie aneksowane umowy z przewoźnikami prywatnymi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Komunikaty