Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 października 2024 r.
16:08

Turystyczny Zamość. Z roku na rok coraz lepiej

Autor: Zdjęcie autora ak
Przyjmuje się, że sezon turystyczny trwa w Zamościu od majówki do końca września. Najwięcej jest ich latem, ale jesienią oczywiście także przyjeżdżają
Przyjmuje się, że sezon turystyczny trwa w Zamościu od majówki do końca września. Najwięcej jest ich latem, ale jesienią oczywiście także przyjeżdżają (fot. A. Szewc/Archiwum)

Do rekordowego 2019 wciąż jest daleko, ale Zamość ma za sobą kolejny sezon turystyczny lepszy od poprzedniego. Podsumowano go w czwartek. Prezydent miasta mówił o pomysłach na to, by w przyszłości było jeszcze lepiej, zaś goście odwiedzali miasto przez większą część roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Galę z tej okazji organizowały wspólnie Miasto Zamość i Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”. Odbyła się w Zamojskiej Akademii Kultury.

Zanim jeszcze przedstawiono tegoroczne statystyki, głos zabrał Rafał Zwolak. – W lipcu było gorąco, więc ta turystyka była trochę słabsza, w sierpniu już było lepiej, we wrześniu też. Będziemy robili wszystko, by przyszły rok był jeszcze lepszy – stwierdził prezydent Zamościa. I przypomniał swoją dewizę: „rzeczy niemożliwe są do zrealizowania”.

Termy wydłużą sezon

W ten sposób nawiązał do jednego z tematów z kampanii wyborczej czyli zbudowania Term Zamojskich.

Przyznał co prawda, że w trakcie prowadzonych jakiś czas temu badań rzeczywiście stwierdzono, że wody podziemne w jednej części miasta mają niespełna 30 stopni, ale w drugiej jest zupełnie inaczej. – Przy obwodnicy Jana Pawła II i w stronę gminy woda ma między 70 a 80 stopni. Jeżeli uda nam się pozyskać środki i to zrobić, to sezon w Zamościu nam się wydłuży – stwierdził prezydent Zwolak. Zapowiedział także poszukiwania pieniędzy na rewitalizację Pałacu Zamoyskich. Jest podobno wiele pomysłów na jego wykorzystanie, ale koszt odnowy potężnego, zabytkowego gmachu to kilkaset tysięcy złotych.

Póki co jednak Zamość tych atrakcji zaproponować gościom nie może, ale mimo tego miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO radzi sobie turystycznie całkiem nieźle.

Turystyka w statystykach

Co prawda do wyników sprzed pandemii nadal jest daleko (w 2019 roku Zamość odwiedziło 311 tys. turystów), to jednak kolejne lata, mimo wybuchu wojny w Ukrainie, przynoszą sukcesywne wzrosty w statykach. Przypomnijmy, że w 2020 odnotowano odwiedziny 221 tys. 480 osób, w 2021 – 230 tys. 340, w 2022 – 235 tys., w 2023 – 241.300, a już w bieżącym – 252 tys. 963.

Te dane pokazują, że zainteresowanie Zamościem w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosło o ok. 4 proc. Jeszcze lepiej wygląda to w innych miejscowościach Roztocza.

Ze statystyk wynika, że np. Punkt Informacji Turystycznej w Krasnobrodzie odwiedziło w tegorocznym sezonie ok. 50 tys. osób, czyli o 8 procent więcej niż w 2023. Z kolei Roztoczański Park Narodowy chwalił się przyjęciem do końca w września ponad 322 turystów, czyli o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Z kolei nawet kilkunastoprocentowe wzrosty w statystykach zanotował na swoich obiektach Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim.

Skąd do Zamościa?

Przedstawione podczas podsumowania dane pokazały także, z których części Polski i z jakich krajów pochodziła większość odwiedzających miasto turystów. Wśród Polaków dominowali mieszkańcy województw: pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego czy kujawsko-pomorskiego. Sporo było oczywiście również gości z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Wielkopolski. Wśród cudzoziemców dominowali: Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, Amerykanie, Włosi, Anglicy i Czesi.

Nagrody i wyróżnienia

Czwartkowe podsumowanie sezonu zakończyło się wręczeniem nagród i wyróżnień. Ta najważniejsza - Roztoczan trafiła do Miasta Zamość za utworzenie Zamojskiej Akademii Kultury, uznanej za najlepszy produkt turystyczny. A specjalne wyróżnienia prztzyznano: gminie Sułow za urządzenie plaży w Kulikowie, samorządowi Szczebrzeszyna za budowę wieży widokowej na Wzgórzu Zamkowym, a także Roztoczaskiemu Parkowi Narodowemu z okazji jego 50-lecia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył z reprezentacją Polski Puchar Prezydenta IHF podczas mistrzostw świata

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała USA w meczu o Puchar Prezydenta IHF

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych potrzebowała rzutów karnych aby po remisie 21:21 w regulaminowym czasie gry udowodnić swoją wyższość nad reprezentacją Stanów Zjednoczonych. W konkursie siódemek Biało-Czerwoni zwyciężyli 3:1 i ostatecznie zajęli 25. miejsce

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe MCKiS Jaworzno

PZL Leonardo Avia Świdnik zwycięska po kolejnej pięciosetowej potyczce

W zaległym spotkaniu 16. kolejki świdniczanie okazali się lepsi od MCKiS Jaworzno 3:2. To już trzeci w ostatnim czasie pięciosetowy ligowy pojedynek „żółto-niebieskich”.

Klub Seniora „Słoneczny” już działa. Jakie będą zajęcia?
CZAS WOLNY

Klub Seniora „Słoneczny” już działa. Jakie będą zajęcia?

Mieści się przy ul. Nałkowskich 108 i jest przeznaczony dla osób powyżej 60. roku życia, które pragną aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje zainteresowania.

Muzyczne przywitanie roku w DDK Węglin
8 lutego 2025, 20:00

Muzyczne przywitanie roku w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na pierwszy w tym roku koncert w ramach cyklu – Peryferia. Zagrają zespoły: Jantar i Stara Rzeka.

Gala Kultury w 2024 roku

Dla kogo Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury? Czas na zgłoszenia

Doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury przyznane będą w czterech kategoriach.

W meczu rewanżowym ćwierćfinału Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała CV Melilla 3:0 i zagra w półfinale
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin pokonała CV Melilla i zagra w półfinale Challenge Cup

Zgodnie z oczekiwaniami Bogdanka LUK Lublin nie miała problemów z ponownym ograniem drużyny CV Melilla z Hiszpanii. Po wygraniu dwóch setów i pewnym awansie, na placu gry zameldowali się zmiennicy. Oni też zwyciężyli w partii: 25:20, a gospodarze wygrali całe spotkanie 3:0.

Rok na granicy: papierosy, narkotyki, gaz i trylobity
KONTROLA

Rok na granicy: papierosy, narkotyki, gaz i trylobity

Do tego koralowce i papugi, czarny kawior i stare silniki, nieistniejące rowery i c124 tysiące par podrabianych skarpetek. Lubelska Służba Celno-Skarbowa podsumowała 2024 rok pokazując „Najciekawsze ujawnienia”.

BAiKA w Zgrzycie
koncert
2 lutego 2025, 19:00

BAiKA w Zgrzycie

BAiKA to niezwykle interesujący projekt muzyczny Piotra Banacha, założyciela i współtwórcy sukcesów zespołu Hey, lidera Indios Bravos, gitarzysty, kompozytora, producenta oraz wokalistki i kompozytorki Katarzyny Figaj, która występuje jako Kafi Ficaj. Już w niedzielę (2 lutego) BAiKA zaprezentuje się w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Więcej pacjentów i nowi lekarze. Neurochirurgia po remoncie
MEDYCYNA

Więcej pacjentów i nowi lekarze. Neurochirurgia po remoncie

Jeszcze czuć tam świeżą farbę: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie zmodernizował Oddział Neurochirurgii.

Co to jest rachatłukum i gdzie je znaleźć

Co to jest rachatłukum i gdzie je znaleźć

Rachatłukum, znane również jako lokum czy turkish delight, to wyjątkowy turecki przysmak o bogatej historii, sięgającej czasów Turków osmańskich. Te małe, słodkie kostki wyróżniają się delikatną konsystencją, intensywnym smakiem i różnorodnymi dodatkami, takimi jak woda różana, orzechy czy aromaty owocowe.

Komisja wtorkowa
ESESJA

Jednak ktoś ogląda transmisje komisji. Radni mają wątpliwości w sprawie rezygnacji

Rezygnacja z transmisji posiedzeń komisji nie jest przesądzona. Coraz więcej radnych ma wątpliwości, bo sprawa wywołała burzę.

Polska będzie miała jedną z największych armii w NATO?
WOJSKO POLSKIE

Polska będzie miała jedną z największych armii w NATO?

Premier Donald Tusk zapowiada: Polska będzie miała jedną z największych NATO-wskich armii, drugą, może pierwszą w niedalekiej perspektywie armii w Europie.

Poszukiwany 4 listami gończymi wpadł na kradzieży 6 butelek alkoholu
NA GORĄCYM UCZYNKU

Poszukiwany 4 listami gończymi wpadł na kradzieży 6 butelek alkoholu

29-latek został zatrzymany i doprowadzony do aresztu, gdzie spędzi najbliższe 3 lata i 2 miesiące.

Ten nowotwór jest wykrywany za późno. NFZ zaprasza na konsultacje
ZDROWIE I MEDYCYNA

Ten nowotwór jest wykrywany za późno. NFZ zaprasza na konsultacje

Lubelski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na akcję w ramach Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Uczestniczki mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji z lekarzami.

Projektowanie obwodnicy przedłuża się. Ale roboty mają ruszyć w tym roku
PLAN BUDOWY

Projektowanie obwodnicy przedłuża się. Ale roboty mają ruszyć w tym roku

Urzędnicy liczą, że w trzecim kwartale tego roku będą już mogli ogłosić przetarg na roboty budowlane. 3-kilometrowa obwodnica będzie przedłużeniem alei Solidarności i pobiegnie w kierunku południowym. Powstać mają wiadukty nad ulicą Sidorską i torami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium