Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 maja 2023 r.
20:41

Tylko na harfie nie uczą tu grać. Zamojska PSM ma już 75 lat

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Czego jak czego, ale muzyki podczas tego wydarzenia nie brakowało. Były też wspomnienia, podziękowania, gratulacje i wiele życzeń na przyszłość. W czwartkowe popołudnie galę z okazji jubileuszu swojego 75-lecia zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejsca na widowni sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury zajęli licznie zaproszeni goście, m.in. byli dyrektorzy PSM, nauczyciele, absolwenci, ale też obecni uczniowie.

Na imprezę wybrali się np. Piotr Pikor, który uczy się w V klasie PSM i gra na perkusji oraz jego rówieśnica Zuzanna Haniewska, uczennica klasy fortepianu. Mieli okazję słuchać przemówień, ale też oklaskiwać występy swoich starszych i młodszych koleżanek i kolegów ze szkoły muzycznej, m.in. ich Kacpra Pilawy, który podczas galowego koncertu razem z Piotrem Wilgosem wykonywał dwa fortepianowe duety japońskiego kompozytora.

Sami tego chcieliśmy

Jeszcze przed rozpoczęciem części oficjalnej ta trójka 13-latków opowiadała nam o swojej przygodzie z muzyką. Zuzia, Piotrek i Kacper zapewniali, że szkołę muzyczną wybrali dla siebie sami, rodzice wcale ich nie musieli namawiać.

– Ja tak bardzo chciałem grać, że trzy razy zdawałem, żeby się dostać i w końcu się udało – wspomina Piotr. Najpierw planował uczyć się gry na gitarze, ale ktoś z rodziny zasugerował mu perkusję i teraz nie żałuje.

Podobnie zresztą jak jego rówieśnicy. – To daje naprawdę dużą satysfakcję, zwłaszcza, kiedy bierze się udział w konkursach i zdobywa nagrody – tłumaczy Kacper. – Muzyka jest po prostu częścią mojego życia. Tańczyłąm i tańczę w zespole Zamojszczyzna, a gra na fortepianie, to taka dodatkowa pasja – mówi Zuzia, choć zdradza, że po ukończeniu szkoły I stopnia, chciałaby zacząć drugi, ale już może na wokalu.

Kacper też planuje kontynuować naukę w PSM na drugim stopniu. Ale czy zostanie zawodowym muzykiem? – Raczej nie, mam inny plan – śmieje się nastolatek. – A ja bym chciał pójść do wojska i... grać w wojskowej orkiestrze – dorzuca Piotrek.

Szkoła z historią i sukcesami

Tych troje przyjaciół to tylko ułamek spośród blisko 450 obecnych uczniów PSM im. Szymanowskiego w Zamościu. Placówkę tworzy też 62 znakomitych pedagogów, w dużej części aktywnych muzyków, m.in. grających w Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Kształcą młodych ludzi z gry na wszystkich instrumentach, z wyjątkiem harfy. Prowadzą nauczanie w sekcjach: fortepianu, instrumentów dętych, perkusyjnych, akordeonu i organów, instrumentów smyczkowych i gitary sekcji przedmiotów ogólnomuzycznych i klasy śpiewu.
W szkole prowadzone są zajęcia indywidualnie, ale działają również zespoły, np. orkiestra symfoniczna i kameralna smyczkowa I i II stopnia, orkiestra dęta i big-band, chóry, zespoły kameralne wokalne i instrumentalne.

Przez lata zamojska PSM wypracowała swoją markę. Jej uczniowie są laureatami licznych konkursów, przeglądów, festiwali o randze krajowej i międzynarodowej.

Przez 75 lat szkolne mury opuściło wielu dzisiaj znanych i cenionych artystów m.in.: Marek Kudlicki, światowej sławy organista, Zygmunt Kubala, wiolonczelista, profesor Instytutu Muzycznego w Brazylii, Teresa Szydłowska, skrzypaczka grająca np. opery w Genui, Rzymie i Neapolu, Jacek Greszta, bas, solista Opery Nova w Bydgoszczy i profesor klasy śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ale też np. Gabriela Blicharz, ceniona w Polsce i Europie reżyser dźwięku związana z Filharmonią Narodową w Warszawie, a ponadto Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski - członkowie Grupy Vox oraz Kuba Badach, ceniony wokalista estradowy wykonujący szeroki wachlarz gatunków muzycznych od muzyki pop do jazzu.

Należy też podkreślić, że w tym roku PSM II stopnia kończy trębacz Bartłomiej Kiecana, chyba najbardziej utytułowany dotychczas uczeń – laureat ponad 100 konkursów, przeglądów i festiwali nie tylko w Polsce, ale i Europie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poprzednika odwołali. Ppłk Andrzej Pietruszka nowym dyrektorem więzienia
galeria

Poprzednika odwołali. Ppłk Andrzej Pietruszka nowym dyrektorem więzienia

Ppłk Andrzej Pietruszka zajął miejsce zdymisjonowanego ppłk Dariusza Bochyńskiego. Poprzedni dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu stracił stanowisko po ucieczce ze szpitala mężczyzny aresztowanego za zabójstwo.

Strzelali jesienią aż miło. Klasyfikacja strzelców zamojskiej klasy okręgowej

Strzelali jesienią aż miło. Klasyfikacja strzelców zamojskiej klasy okręgowej

Grom Różaniec został mistrzem rundy jesiennej i z dorobkiem 40 punktów zmierza w kierunku czwartej ligi. Podopieczni trenera Sergieja Sawczuka zdobyli aż 61 bramek, a po 12 trafień na swoje konto zapisało dwóch zawodników z Różańca

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci.

Liga Narodów. Problemy kadrowe u Polaków i Portugalczyków

Liga Narodów. Problemy kadrowe u Polaków i Portugalczyków

W piątek o godzinie 20.45 reprezentacja Polski zagra na wyjeździe z Portugalią w ramach piątej kolejki fazy grupowej Ligi Narodów. W obu drużynach przed tym spotkaniem pojawiło się sporo problemów kadrowych

Policyjny dron znalazł wychłodzonego mężczyznę

Policyjny dron znalazł wychłodzonego mężczyznę

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania zaginionego 78-latka z powiatu biłgorajskiego. W odnalezieniu seniora udział brali policjanci, strażacy oraz pies tropiący, ale najbardziej skuteczny okazał się policyjny dron.

Jak powstają suplementy diety i co warto o nich wiedzieć?

Jak powstają suplementy diety i co warto o nich wiedzieć?

Suplementy diety mają na celu uzupełnianie diety, dostarczając składników odżywczych w postaci witamin, minerałów, aminokwasów, enzymów, a także innych substancji bioaktywnych. W obliczu współczesnego stylu życia, który wiąże się z szybkim tempem, niezdrową dietą oraz stresem, suplementy diety stały się powszechnym narzędziem wspomagającym utrzymanie zdrowia i poprawę kondycji fizycznej.

Do tragedii w jednym z domów w Tomaszowie Lubelskim doszło w zeszłym tygodniu. Najpierw działania na miejscu prowadziły ekipy strażaków, również ze specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Dopiero gdy budynek był bezpieczny, do środka weszli policjanci i prokurator

Po śmierci 2-latka z Tomaszowa Lubelskiego. Są wstępne wyniki sekcji zwłok

Wiele wskazuje na to, że dziecko zmarło w wyniku zatrucia silnie toksyczną substancją. Jest już po zleconej przez prokuraturę sekcji zwłok. Ale śledztwo nadal jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek.

Ubezpieczenie mienia – czym są elementy wyposażenia?

Ubezpieczenie mienia – czym są elementy wyposażenia?

Przed podpisaniem umowy na ubezpieczenie mienia warto dokładnie przeanalizować zakres ochrony oraz koszty. Jeśli chcesz zabezpieczyć swój majątek, w tym dom, mieszkanie czy cenne przedmioty, możesz zawrzeć umowę na ubezpieczenie mienia prywatnego. Co dokładnie obejmuje? Czy elementy stałe są również objęte ubezpieczeniem? Dowiedz się więcej.

Spółka jako sposób na rozwój biznesu – jak założenie spółki może pomóc w skalowaniu działalności?

Spółka jako sposób na rozwój biznesu – jak założenie spółki może pomóc w skalowaniu działalności?

Dla wielu przedsiębiorców zakładanie spółki to ważny krok w kierunku rozwoju biznesu. W miarę jak firma się rozwija, naturalnym etapem staje się zwiększenie kapitału, zdywersyfikowanie działalności lub przyciągnięcie inwestorów. Spółka, szczególnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), oferuje wiele narzędzi i korzyści, które mogą wspierać rozwój i skalowanie działalności. W tym artykule przedstawiamy kluczowe powody, dla których założenie spółki jest skuteczną strategią rozwoju i skalowania biznesu.

Jaki zapach na zimę? Sprawdź waniliowe nowości!

Jaki zapach na zimę? Sprawdź waniliowe nowości!

Zimą odczuwamy chęć wykorzystania pięknych i oryginalnych zapachów perfum. I nie ma się co temu dziwić. Bowiem to właśnie wtedy dużo większą uwagę kierujemy w stronę relaksu i odprężenia, jak również modyfikujemy zestaw posiadanych perfum z letnich na te nieco cięższe i eleganckie. Jeśli zależy Ci na tym, by i tej zimy otoczyć ciało subtelną wonią słodkich perfum to koniecznie skieruj uwagę na te, pachnące wanilią. Być może okaże się, że to właśnie te perfumy staną się Twoimi ulubionymi.

CBŚP rozbiło gang narkotykowy związany ze środowiskiem pseudokibiców
galeria
film

CBŚP rozbiło gang narkotykowy związany ze środowiskiem pseudokibiców

Policjanci CBŚP z Lublina oraz Gdańska w prowadzonym wspólnie śledztwie zatrzymali kolejnych 5 osób zamieszanych w sprawie związanej z obrotem znaczną ilością narkotyków na terenie Polski. Łącznie zatrzymano już 31 osób.

Miód faceliowy – właściwości

Miód faceliowy – właściwości

Miód faceliowy to wyjątkowy rodzaj miodu nektarowego, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Pozyskiwany z kwiatów facelii błękitnej, rośliny często nazywanej królową roślin miododajnych, wyróżnia się jasną barwą i delikatnym, subtelnym smakiem. Dzięki temu świetnie pasuje do różnych potraw, a przy okazji oferuje mnóstwo korzyści zdrowotnych.

Personalizowane prezenty z grawerem na każdą okazję

Personalizowane prezenty z grawerem na każdą okazję

Szukasz idealnego prezentu na każdą okazję dla córki, syna, mamy, taty czy innej bliskiej osoby? Jeśli owszem, konieczne sprawdź walory, jakie oferują prezenty z grawerem. Wśród dostępnych możliwości znajdziesz wariant na każda okazję. Jeśli zatem zastanawiasz się nad upominkiem dla bliskiej Ci osoby, koniecznie przeczytaj poniższy poradnik!

Avia w miniony weekend pokonała w derbach Świdniczankę

Avia w sobotę zagra z liderem z Nowego Sącza. Pojedynek trenerów dodatkowym smaczkiem

W końcówce rundy kibice Avii nie mają prawa narzekać na nudę. Była rywalizacja w Pucharze Polski z Ruchem Chorzów, ostatnio derby ze Świdnicznaką, a teraz żółto-niebieskich czeka wyjazd do jaskini lwa. W sobotę o godz. 13 Adrian Paluchowski i spółka zmierzą się z Sandecją Nowy Sącz. Lidera od tego sezonu prowadzi były trener ekipy ze Świdnika Łukasz Mierzejewski.

Targi Kół Naukowych na Politechnice Lubelskiej – pasja, innowacja, aktywność
ZDJĘCIA
galeria

Targi Kół Naukowych na Politechnice Lubelskiej – pasja, innowacja, aktywność

W środę na Politechnice Lubelskiej odbyły się coroczne Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich, które stały się prawdziwym świętem aktywności studenckiej. Tegoroczne wydarzenie przyciągnęło setki studentów, którzy mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą kół naukowych, organizacji artystycznych, a także sekcji sportowych. Przedstawiciele starszych roczników zachęcali młodszych kolegów i koleżanki do angażowania się w życie uczelni, podkreślając, że studia to nie tylko nauka, ale także czas na rozwój pasji, zdobywanie nowych umiejętności i budowanie relacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium