Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 maja 2023 r.
20:41

Tylko na harfie nie uczą tu grać. Zamojska PSM ma już 75 lat

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Czego jak czego, ale muzyki podczas tego wydarzenia nie brakowało. Były też wspomnienia, podziękowania, gratulacje i wiele życzeń na przyszłość. W czwartkowe popołudnie galę z okazji jubileuszu swojego 75-lecia zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejsca na widowni sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury zajęli licznie zaproszeni goście, m.in. byli dyrektorzy PSM, nauczyciele, absolwenci, ale też obecni uczniowie.

Na imprezę wybrali się np. Piotr Pikor, który uczy się w V klasie PSM i gra na perkusji oraz jego rówieśnica Zuzanna Haniewska, uczennica klasy fortepianu. Mieli okazję słuchać przemówień, ale też oklaskiwać występy swoich starszych i młodszych koleżanek i kolegów ze szkoły muzycznej, m.in. ich Kacpra Pilawy, który podczas galowego koncertu razem z Piotrem Wilgosem wykonywał dwa fortepianowe duety japońskiego kompozytora.

Sami tego chcieliśmy

Jeszcze przed rozpoczęciem części oficjalnej ta trójka 13-latków opowiadała nam o swojej przygodzie z muzyką. Zuzia, Piotrek i Kacper zapewniali, że szkołę muzyczną wybrali dla siebie sami, rodzice wcale ich nie musieli namawiać.

– Ja tak bardzo chciałem grać, że trzy razy zdawałem, żeby się dostać i w końcu się udało – wspomina Piotr. Najpierw planował uczyć się gry na gitarze, ale ktoś z rodziny zasugerował mu perkusję i teraz nie żałuje.

Podobnie zresztą jak jego rówieśnicy. – To daje naprawdę dużą satysfakcję, zwłaszcza, kiedy bierze się udział w konkursach i zdobywa nagrody – tłumaczy Kacper. – Muzyka jest po prostu częścią mojego życia. Tańczyłąm i tańczę w zespole Zamojszczyzna, a gra na fortepianie, to taka dodatkowa pasja – mówi Zuzia, choć zdradza, że po ukończeniu szkoły I stopnia, chciałaby zacząć drugi, ale już może na wokalu.

Kacper też planuje kontynuować naukę w PSM na drugim stopniu. Ale czy zostanie zawodowym muzykiem? – Raczej nie, mam inny plan – śmieje się nastolatek. – A ja bym chciał pójść do wojska i... grać w wojskowej orkiestrze – dorzuca Piotrek.

Szkoła z historią i sukcesami

Tych troje przyjaciół to tylko ułamek spośród blisko 450 obecnych uczniów PSM im. Szymanowskiego w Zamościu. Placówkę tworzy też 62 znakomitych pedagogów, w dużej części aktywnych muzyków, m.in. grających w Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Kształcą młodych ludzi z gry na wszystkich instrumentach, z wyjątkiem harfy. Prowadzą nauczanie w sekcjach: fortepianu, instrumentów dętych, perkusyjnych, akordeonu i organów, instrumentów smyczkowych i gitary sekcji przedmiotów ogólnomuzycznych i klasy śpiewu.
W szkole prowadzone są zajęcia indywidualnie, ale działają również zespoły, np. orkiestra symfoniczna i kameralna smyczkowa I i II stopnia, orkiestra dęta i big-band, chóry, zespoły kameralne wokalne i instrumentalne.

Przez lata zamojska PSM wypracowała swoją markę. Jej uczniowie są laureatami licznych konkursów, przeglądów, festiwali o randze krajowej i międzynarodowej.

Przez 75 lat szkolne mury opuściło wielu dzisiaj znanych i cenionych artystów m.in.: Marek Kudlicki, światowej sławy organista, Zygmunt Kubala, wiolonczelista, profesor Instytutu Muzycznego w Brazylii, Teresa Szydłowska, skrzypaczka grająca np. opery w Genui, Rzymie i Neapolu, Jacek Greszta, bas, solista Opery Nova w Bydgoszczy i profesor klasy śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ale też np. Gabriela Blicharz, ceniona w Polsce i Europie reżyser dźwięku związana z Filharmonią Narodową w Warszawie, a ponadto Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski - członkowie Grupy Vox oraz Kuba Badach, ceniony wokalista estradowy wykonujący szeroki wachlarz gatunków muzycznych od muzyki pop do jazzu.

Należy też podkreślić, że w tym roku PSM II stopnia kończy trębacz Bartłomiej Kiecana, chyba najbardziej utytułowany dotychczas uczeń – laureat ponad 100 konkursów, przeglądów i festiwali nie tylko w Polsce, ale i Europie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

Noc pod znakiem reggae
foto
galeria

Noc pod znakiem reggae

Reggae Night to jedna z popularniejszych imprez w El Cubano. Ciesząca się niesłabnącą popularnością. Tego wieczoru była okazja pokręcić bioderkami. Co działo się na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotogalerię.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymali nagrody

Miejsca na studiach mają już zapewnione

Wygrali indeksy na Politechnikę Lubelską. Chodzi o osiemnastu zwycięzców ogólnopolskiego etapu Olimpiady Zawodowej "Rok przed dyplomem” skierowanej do uczniów techników.

Gorący weekend z Trzydziestką
foto
galeria

Gorący weekend z Trzydziestką

Życie zaczyna się po trzydziestce, a weekend w Klubie 30. To popularne miejsce weekendowych szaleństw jest wybierane przez spragnionych szaleństw lublinian. Zobaczcie, jak się bawiono podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Klaudiusz Sypeń zdobył w sobotę pięknego gola

Świdniczanka pożegnała się ze swoim stadionem pięcioma golami i wysokim zwycięstwem nad Sokołem

W ostatnim domowym meczu w sezonie 23/24 piłkarze Świdniczanki wreszcie dali swoim kibicom sporo radości. Drużyna Łukasza Gieresza rozbiła Sokół Sieniawa 5:2. Dzięki temu zapewniła sobie utrzymanie, a przy okazji przełamała się na własnym stadionie. Poprzednio z kompletu punktów przy ul. Turystycznej beniaminek cieszył się… 20 kwietnia.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!