Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 maja 2022 r.
13:38

Uczniowie LGBTQ+ z Lubelskiego często spotykają się z dyskryminacją. Ale nie w tej szkole

281 9 A A

Aż 77 proc. uczniów w woj. lubelskim regularnie spotyka się z dyskryminacją w swoich szkołach. Ale są też pozytywne przykłady placówek, w których wszyscy mogą być sobą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rankingu Szkół LGBTQ+ do niedawna skupiał się na placówkach warszawskich. Od dwóch lat ma charakter ogólnopolski.

– Ranking powstaje w oparciu o głosy uczniów i uczennic, którzy oceniają swoje placówki odpowiadając na pytania dotyczące równości, różnorodności i bezpieczeństwa młodzieży LGBT+ na terenie poszczególnych szkół – mówi Dominik Kuc, jeden z koordynatorów drugiej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

W tegorocznej edycji zagłosowało około 14 tys. uczniów i uczennic z około 2 tysięcy szkół.

– Z tegorocznego rankingu wynika, że jedna na trzy młode osoby nie może się czuć bezpiecznie w swojej szkole. Jednocześnie jednak aż 83 proc. wie, że ma na terenie szkoły przynajmniej jedną osobę, do której może się zwrócić o pomoc. To pokazuje, że system edukacji jest oparty na nauczycielach i dyrektorach, którzy zapewniają wsparcie – podkreśla Kuc i dodaje: – Niestety z naszych statystyk wynika, że w tegorocznym rankingu najgorzej wypadły placówki z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego. Aż 77 proc. uczniów z Lubelskiego wskazało, że regularnie spotykają się z dyskryminacją np. z negatywnymi symbolami takimi jak „zakaz pedałowania” lub innymi obraźliwymi naklejkami na terenie swojej szkoły. Dlatego tym bardziej poruszający jest promyk nadziei jakim jest Międzynarodowe Liceum Paderewski.

Bo „Paderewski” zajął w ogólnopolskim zestawieniu drugie miejsce.

– Jestem bardzo dumna z tego miejsca, bo on doskonale odzwierciedla jaką szkołą jesteśmy – mówi uczennica Antonina Krawczyk. – W mojej edukacji nigdy nie spotkałam się z żadnym przejawem dyskryminacji. Nigdy nie spotkałam się z żadnym przykrym komentarzem dotyczącym fryzury, czy paznokci, tak jak to jest w innych szkołach. Można się tu czuć w pełni sobą.

– Nie ma nic piękniejszego niż to, że nasza młodzież pokazała, że jesteśmy społecznością akceptującą, pełną życzliwości, przyjaźni i otwartości na różnorodność – podkreśla dyrektor Agnieszka Bojczuk. – Jesteśmy otwarci na wszystkich uczniów, także tych którzy poszukują swojej tożsamości seksualnej. Uważam, że taka właśnie powinna być szkoła.

Szkoły Przyjazne LGBTQ+ to takie, które zdaniem organizatorów: "nie dyskryminują ze względu na tożsamość płciową czy orientację psychoseksualną, a więc nie wykluczają osób queerowych z wydarzeń szkolnych, takich jak studniówka (np. chłopak może przyjść na nią z chłopakiem), dbają o to, czy uczniowie i uczennice są chronione przed przemocą słowną i fizyczną; rozumieją, że do osób transpłciowych zwracamy się ich zaimkami i imieniem, zapewniają dostęp do edukacji równościowej i antydyskryminacyjnej, w których obchodzenie Tęczowego Piątku nie jest niczym strasznym".

TOP 10 placówek woj. lubelskiego znajduje się aż 9 szkół ze stolicy regionu. To kolejno: Międzynarodowe Liceum Paderewski, VIII LO im. Zofii Nałkowskiej, III LO im. Unii Lubelskiej, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K Norwida, IV LO im. Stefanii Sempołowskiej, XXIX LO im. mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, II LO im. hetmana Jana Zamoyskiego, IX LO im. Mikołaja Kopernika, I LO im. Stanisława Staszica. Na 10. miejscu znalazła się II LO im. Emilii Plater z Białej Podlaskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magdalena Balsam jest liderką MKS FunFloor Lubin

KPR Gminy Kobierzyce na drodze MKS FunFloor Lublin po siódme zwycięstwo z rzędu

MKS FunFloor Lublin dzisiaj o godz. 20.30 zagra hitowy mecz w Kobierzycach. Będzie to dla podopiecznych Edyty Majdzińskiej zakończenie ligowego maratonu

Nagrodzona praca Kornelii z PM nr 1
galeria

Ratusz na pocztówce, na znaczku ZOO. Poczta skorzysta z dziecięcych obrazków

Kornelia tak pięknie namalowała zamojski ratusz, że jej obrazek znajdzie się na pocztówkach. A zwierzaki z ogrodu zoologicznego z pracy Oliwii ozdobią pocztowe znaczki.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium