Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

27 maja 2021 r.
6:26

W Świdniku już tracą nadzieję. A były obietnice, rządowe delegacje i piękne słowa

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
115 24 A A
W listopadzie 2016 roku ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki wizytował PZL-Świdnik. Miesiąc wcześniej rząd zerwał negocjacje ws. zakupu Caracali. Na tej decyzji miały zyskać zakłady w Świdniku i Mielcu
W listopadzie 2016 roku ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki wizytował PZL-Świdnik. Miesiąc wcześniej rząd zerwał negocjacje ws. zakupu Caracali. Na tej decyzji miały zyskać zakłady w Świdniku i Mielcu (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Były obietnice, rządowe delegacje, piękne słowa i zdjęcia polityków z modelami helikopterów – do dziś nie ma decyzji o kontrakcie dla PZL-Świdnik na modernizację 25 sztuk wojskowych Sokołów. MON wciąż analizuje, a fabryka z 70-letnią tradycją powoli zaczyna tracić oddech.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa śmigłowców dla polskiej armii ciągnie się już 5 lat. W 2016 roku rząd PiS unieważnił przetarg na dostawę Caracali. Jako powód zerwania kontraktu wartego 13,5 miliarda złotych, ówczesny rząd PiS podał fakt niedotrzymania umowy offsetowej przez producenta śmigłowców. Artur Soboń, poseł PiS ze Świdnika, jeden z głównych przeciwników kontaktu na Caracale, twierdził że zakup tych maszyn oznaczałby śmierć dla Świdnika i Mielca.

Po kilku latach wojsko wciąż lata na starych śmigłowcach, a PZL-Świdnik, na otarcie łez, wygrał przetarg na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla armii. – Trwa realizacja umowy na dostawy śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych ZOP z funkcją CSAR – odpisuje nam Ministerstwo Oborny Narodowej.

Załoga PZL-Świdnik bardziej czeka jednak na decyzje MON w sprawie kontraktu na modernizację 25 wojskowych Sokołów. To rządowe zlecenie może zapewnić pracę na długie lata. Ministerstwo informuje, że trwa faza analityczno-koncepcyjna (FA-K) zadania.

– Ewentualne decyzje o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego będą podejmowane po zakończeniu prowadzonych analiz, natomiast wszystkie aspekty dotyczące dalszej realizacji, obejmujące m.in. terminy i ilości przewidzianych do zmodernizowania śmigłowców, zostaną określone w dokumentach wynikowych FA-K – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Ale te analizy, zdaniem świdnickich związkowców, trwają zbyt długo i wśród pracowników coraz mniej nadziei, że zakończą się sukcesem. – Aktualnie brakuje nam pracy w obszarze produktów własnych. PZL-Świdnik, jak ziemia wody, potrzebuje nowych zamówień od naszego głównego użytkownika, jakim jest polska armia – mówi Andrzej Kuchta, szef zakładowej „Solidarności”.

– Pomimo trwających już 7 lat analiz przeprowadzenia modernizacji śmigłowców W-3 Wojsk Lądowych do dzisiaj nie zapadły żadne konkretne decyzje, ani nie zostały podpisane żadne umowy na tą modernizację. Przeciągające się w nieskończoność fazy analityczne pokazują, że chyba decydenci sami nie wiedzą czego oczekują lub po prostu jest to „mydlenie oczu”, bo nie mają środków na zlecenie prac. Następne obietnice pojawią się pewnie dopiero przed następnymi wyborami – dodaje Piotr Sadowski, przewodniczący zakładowej komórki Związku Zawodowego Inżynierów i Techników.

– Wiem że Świdnik przedstawił bardzo dobrą ofertę, wiem że MON bardzo poważnie ją rozważa. Też chciałbym, aby decyzje zapadały znacznie szybciej, ale chodzi o olbrzymie środki państwowe, dlatego analizy muszą potrwać – komentuje Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i poseł ze Świdnika.

Bez rządowych zamówień przyszłość 70-letniego zakładu w Świdniku nie rysuje się zbyt optymistycznie. – Pracownicy naszej firmy utrzymują swoje miejsca pracy tylko dzięki zleceniom otrzymywanym z koncernu (Leonardo, właściciela firmy – przyp. red.) – mówi Sadowski. – Udało się nam przetrwać wszystkie zawirowania związane z koronawirusem, poprzez obniżenie czasu pracy do 4 dni oraz obniżenie poborów przez 5 miesięcy ubiegłego roku dla całej załogi – dodaje związkowiec.

Firma wysłała także na świadczenia przedemerytalne sporą grupę pracowników, z którymi zawarła indywidualne porozumienia. Nie przedłużono umów czasowych zatrudnionym już i doświadczonym pracownikom.

Związkowcy i załoga liczyli także na decyzje w sprawie uruchomienia wojskowych programów „Perkoz” (śmigłowce wsparcia) i „Kruk” (śmigłowce uderzeniowe). – Niedawno unieważniono trwające już przetargi, pomimo że były już na końcowym etapie – dodaje Piotr Sadowski.

– Potrzeby wojska w zakresie nowych śmigłowców są pilne i ogromne, ale obawiam się że brak decyzyjności oraz związane z tym przeciąganie w czasie procesów modernizacyjnych czy zakupowych, świadczy nie tylko o braku pomysłu na program śmigłowcowy dla wojska, ale również o braku pieniędzy w budżecie MON na te procesy – dodaje Andrzej Kuchta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Informacja prezydenta miasta Lublin

Informacja prezydenta miasta Lublin

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Wybierz się w magiczną podróż do laboratorium światła

Gdy zachodzi słońce, w Ogrodzie Botanicznym UMCS dzieje się prawdziwa magia. A raczej nauka. To za sprawą Lumina Park, w którym w tym roku góruje patronka uczelni Maria Skłodowska-Curie.

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie. Wysoka frekwencja na spotkaniu z prezydentem Warszawy

Choć tabliczki z napisami „Rafał do boju!”, czy „Rafał = pozytywna energia Polaków” zdają się sugerować co innego, to jak twierdzą wszyscy związani z Koalicją Obywatelską politycy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pojawił się w Lublinie w ramach dyskusji samorządowych, a nie kampanii wyborczej. Na spotkaniu z politykiem pojawiło się wielu mieszkańców i duża część lubelskich samorządowców. Głównym tematem było jednak bezpieczeństwo i sytuacja międzynarodowa.

Rak szlachetny powrócił do domu

Rak szlachetny powrócił do domu

Wprowadzenie raków mające na celu odbudowę populacji gatunku w ekosystemach wodnych Lubelszczyzny. Do trzech rzek w województwie lubelskim trafiło tysiąc osobników.

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Zaprojektuj mural i wygraj 12 tys. zł

Do końca roku można zgłaszać projekty na mural, który ma obrazować jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Można wygrać 12 tys. zł.

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

Zrobi się zimno na Starym Mieście. LPEC przerwie dostawę ciepła

W centrum Lublina nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej.

Autobusy wodorowe już u właściciela. Dziś była pierwsza przejażdżka.
galeria

Świdnik wrzuca drugi bieg, aby poprawić komunikację

Miasto stawia na innowacje w transporcie publicznym – nowe autobusy wodorowe, mają poprawić komfort mieszkańców i wesprzeć ochronę środowiska. To krok w kierunku nowoczesnej, ekologicznej komunikacji, który jednocześnie umacnia współpracę Świdnika z regionem.

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Lotnisko podsumowało wakacje. Liczby robią wrażenie

Tegoroczny sezon na lubelskim lotnisku trwał wyjątkowo długo, co przekłada się na wyniki. Jest lepiej niż w zeszłym roku.

Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubelski

Komentarz po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Po pierwsze: fundamentalne, szacunek dla wyboru Amerykanów, prezydent Donald Trump dostał bardzo silny mandat zaufania, należy uznać ten wybór i przystosować się do współpracy z jego administracją.

Prezes MPWiK Artur Szymczyk i mer miasta Równe

Przebudują kanalizacje i wodociągi. Lublin i Ukraina inaugurują projekt

Goździkowa, Kosynierów, Ziemiańska i Jaskółcza oraz ukraińskie miasto Równe - w tych miejscach powstanie nowa infrastruktura kanalizacyjna. To dzięki współpracy ukraińsko-polskiej w ramach projektu Interreg NEXT.

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin w sobotę zagra na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław

Start Lublin ma w ostatnim czasie szczęście do drużyn przeżywających kryzys

zdjęcie ilustracyjne

Żeby lepiej cię widzieć, mieszkańcu. Ratusz kupuje nowe kamery

Stare są już wysłużone i dlatego będą zdemontowane. Ale zastąpią je nowe kamery. Urząd szuka właśnie dostawcy.

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

IMiGW ostrzega: To będzie mglista noc w Lubelskiem

To wiadomość ważna zwłaszcza dla tych, którzy wieczorem albo nocą planują podróż. W województwie będzie sporo mgieł. Meteorolodzy wydali w tej sprawie komunikat z ostrzeżeniem.

22-latek był już karany za znęcanie się nad rodzicami. Dlatego teraz będzie odpowiadał jako recydywista

Miarka się przebrała. Wyrodny syn trafił za kratki

Ma dopiero 22 lata, a w przeszłości już był karany za znęcanie się nad rodzicami. Niczego go to nie nauczyło. Znów wyżywał się na własnym ojcu. Dlatego od razu trafił za kratki.

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego
LUBLIN

Drogi, boiska, place zabaw i Plac Rybny w nowej odsłonie. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Lublina zdecydowali o przyszłorocznych inwestycjach. W ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego do realizacji trafi 37 projektów. Miasto przeznaczy łącznie ponad 14 mln zł na projekty, na które zagłosowało ponad 20 tys. osób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium