Wspólne zakupy, administracja, księgowość a także obsługa informatyczna. Łatwiej będzie też zaplanować szkolne i przedszkolne inwestycje. Świdnicką oświatę czekają zmiany.
Centrum usług wspólnych to koncepcja organizacyjna, która od lat sprawdza się w zasadzie na całym świecie zarówno w biznesie jak też w administracji – wyjaśnia Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnika. – Takie centrum pozwala osiągać lepsze cele. Poprzez centralizację usług jest łatwiej i taniej niż kiedy robi się to w pojedynkę. Chodzi np. o wspólne zakupy, wspólną księgowość i płace, wspólne planowanie i realizowanie inwestycji jak też wspólną obsługę informatyczną. W naszym przypadku będzie to dotyczyć miejskich instytucji oświatowych: szkół, przedszkoli i żłobka.
Centra usług wspólnych funkcjonują w Polsce, również w naszym województwie. – Tego typu formuła sprawdza się w zarządzaniu oświatą, która jest największą częścią budżetu w większości miast – dodaje Ewa Jankowska.
Aby osiągnąć zakładany cel, tworzy się centralną jednostkę, która zarządza finansami. W przypadku Świdnika będzie to Wydział Zarządzania Oświatą Urzędu Miasta Świdnik. – Centralizacja usług będzie oznaczać też pewne oszczędności. Docelowo zostanie zmniejszona także liczba etatów w zakresie obsługi finansowo-księgowej – przyznaje sekretarz miasta Świdnika. – Nie będzie jednak żadnych zwolnień, tylko naturalne odejścia – na emeryturę. Tak jak to było kiedy cztery przedszkola łączyliśmy w dwa zespoły, czy też kiedy od września połączyliśmy Przedszkole nr 5 ze Szkołą Podstawową nr 7.
Świdnicki Wydział Zarządzania Oświatą będzie mieć siedzibę w budynku Szkoły Podstawowej nr 3. – Szkoła ta dysponuje dwoma budynkami: głównym i po gimnazjum – wyjaśnia sekretarz miasta. – Wydział będzie się mieścić na trzecim piętrze budynku głównego.
Będzie to wiązać się z pewnymi zmianami w organizacji pracy tej podstawówki. – Jesteśmy już po rozmowach z dyrektorem szkoły i zdecydowaliśmy, że w głównym budynku będą odbywać się zajęcia dla przedszkolaków a także uczniów klas I-III. Natomiast w budynku, w którym wcześniej uczyli się gimnazjaliści i gdzie są dobrze wyposażone pracownie będą uczyć się starsi uczniowie: z klas IV-VIII – zapowiada Ewa Jankowska.
Zmiany nie nastąpią od razu. Urząd Miasta musi się najpierw do nich przygotować pod względem m.in. technicznym. Przygotowania już się rozpoczęły. Ratusz ogłosił właśnie przetarg i szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektową przebudowy SP nr 3 na potrzeby wydziału. Poza przebudową części budynku szkolnego na potrzeby księgowo-administracyjne planowany jest też remont sali gimnastycznej. Będzie wykonany prawdopodobnie w przyszłe wakacje.