Pomagają przez działanie. Pochodzą z Hrubieszowa, Suśca, Jacni, Krzczonowa, Wojcieszkowa, Ryk, Ulhówka, Zamościa oraz Lublina i świadczą usługi na najwyższym poziomie. Mowa o 10 podmiotach ekonomii społecznej, które we wtorek podczas uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym powiększyły grono laureatów projektu Zakup Prospołeczny.
Logotyp „Zakup Prospołeczny” od lat wyróżnia wybrane jednostki spośród podmiotów ekonomii społecznych, głównie spółdzielni socjalnych – umacnia ich rangę i wizerunek oraz sprawia, że stają się symbolem usług i produktów o najwyższej jakości. To wyróżnienie dla podmiotów, które szczególnie dbają o wykorzystanie potencjału społecznego.
- Wasza praca dla drugiego człowieka, potrzebującego to praca nieoceniona. Człowiek, który pracuje, a właściwie służy drugiemu, to człowiek szczególny. Tutaj nie da się pracować normalnie, bo trzeba poświęcić swój czas, wysiłek, często kosztem własnej, najbliższej rodziny, ale ta rodzina przez to jest większa – Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego podkreślił podczas wtorkowej IX Gali Zakup Prospołeczny, zwracając się do gości i dziękując im za pracę.
Statuetki oraz certyfikat otrzymało we wtorek 10 podmiotów ekonomii społecznej z terenu województwa lubelskiego:
Kategoria usługa
* Spółdzielnia Socjalna Arka z Suśca za kompleksowa organizacja imprez okolicznościowych, usługi komunalne, usługa cateringowa
* Spółdzielnia Socjalna Sperare z Hrubieszowa prowadząca przedszkole Fantazja za nauczanie metodą Marii Montessori
* Spółdzielnia Socjalna Cisówka II z Ulhówka za usługi cateringowe i komunalne
* Fundacja Kaligo z Krzczonowa za warsztaty przyrodnicze i ekologiczne
* Spółdzielnia Socjalna Rykovisko z Ryk za szycie strojów ludowych i historycznych
* Fundacja Helix Farm z Wojcieszkowa za warsztaty edukacyjne dotyczące hodowli ślimaków
* Spółdzielnia Socjalna Lider z Hrubieszowa za usługi opiekuńcze i usługi budowlano-remontowe
* Fundacja Teatroterapia Lubelska za prowadzenie teatru dla osób niepełnosprawnych.
* Spółdzielnia Socjalna sami swoi z Zamościa za „Stół owocowy”,
Kategoria produkt
* Centrum Integracji Społecznej w Jacni za pierogi: „Mix roztoczański”.
- Warto starać się czynić dobro, robić coś z niczego, po to żeby ludziom żyło się lepiej. Warto tworzyć spółdzielnie socjalnie. Warto pracować w różnych formach. Czasami przychodzą chwile zwątpienia, ale wspólnie szybko rozwiązujemy problemy. Gorąco zachęcam Państwa do zakładania spółdzielni socjalnych – powiedział Łukasz Kłębek, wójt gminy Ulhówek, który chwilę wcześniej z szefową Spółdzielni Socjalnej Cisówka II odebrał wyróżnienie.
Przyznanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” następuje poprzez udzielenie licencji na okres 1 roku. Po upływie tego czasu podmioty zainteresowane kontynuacją certyfikacji mogą złożyć wniosek o przedłużenie na kolejny rok.
Zaświadczenia przyznaje Lubelska Kapituła Certyfikująca działająca przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Lublinie, składająca się z członków Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Województwa Lubelskiego.
Uroczystość zakończył występ artystyczny Fundacji Teatroterapia Lubelska. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wystawili spektakl pt. „Spowiedź w drewnie”.