Przed nami trzy dni wielkiego malowania po ścianach. Do Lublina zjadą grafficiarze z całej Polski i świata, by coś „zmalować”.
Meeting of Styles to cieszący się międzynarodowym uznaniem festiwal graffiti, który odbywa się od 2011 roku. Przed nami już 22. edycja tego wydarzenia. Tegoroczna rozpocznie się w piątek (2 sierpnia) i zakończy w niedzielę (4 sierpnia).
Główną ideą wydarzenia jest zaprezentowanie graffiti jako jednego z rozwijających się kierunków sztuki w przestrzeni publicznej oraz zapewnienie przestrzeni do twórczej aktywności młodych ludzi i rozwijania ich pasji i zainteresowań.
W piątek impreza odbędzie się na terenach zielonych przy Skende Shopping. Start już o godzinie 10.
– Malujemy tam już od 5 lat. W piątek malować tam będzie kilkadziesiąt grafficiarzy z Polski i ze świata – mówi Łukasz Kuzioła, organizator Meeting of Styles – Dodatkowo, oprócz samej ściany, będzie malowany też autobus MPK przez dwóch artystów. Jeden pochodzi z Bułgarii, a drugi z Rumunii.
Natomiast od 15 do 17, swoje graffiti będą mogli także namalować najmłodsi. Warsztaty są całkowicie bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy. Najmłodsi będą mogli malować swoje pomysły na specjalnych podobraziach, a później zabrać ze sobą obraz na pamiątkę.
W sobotę wydarzenie przeniesie się na obwodnicę Lublina w okolicach Ogrodu Botanicznego UMCS. Od godziny 10 blisko 150 artystów z całego świata będzie malować na specjalnie przygotowanej ścianie.
– Ściana jest pomalowana na zielono, a artyści dostaną farby w ograniczonej palecie kolorystycznej. Prace mają nawiązywać jedna do drugiej, zapewne będą tam jakieś litery, owady, rośliny, postacie. Wszystko to co w najlepszym wydaniu będzie można zobaczyć – dodaje Kozioła.
Wielkie malowanie na botaniku będzie kontynuowane także w niedzielę.
W sobotę odbędą się także wystawy. Na terenie Lubelskich Zakładów Tytoniowych będziemy mogli oglądać artystów. O godzinie 21 w galerii Tytonie Art. (Smoluchowskiego 1, budynek 1, II piętro)
– Łącznie wystaw będzie 8. Jedna taka zbiorowa, gdzie zaprezentowane zostaną prace najbardziej znamienitych i utytułowanych w Polsce malarzy gatunku Urban Art, a pozostałe 7 to wystawy malarzy znanych w Polsce i na świecie – dodaje Łukasz Kuzioła.
Ta edycja będzie wyjątkowa, ponieważ odbywać się będzie w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.