Już prawdopodobnie w poniedziałek w Kraśniku zacznie działać pierwszy w województwie lubelskim punkt szczepień powszechnych. To jeden z 16 takich punktów w Polsce, które będą działać w ramach zapowiadanego przez rząd pilotażu.
Będzie on zorganizowany w Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. ks. Popiełuszki 1, a za realizację szczepień będzie odpowiadał kraśnicki szpital. Jak zapowiedział wojewoda lubelski na dzisiejszej konferencji prasowej, pierwsi pacjenci będą tam mogli być zaszczepieni już w poniedziałek, najpóźniej we wtorek.
We współpracy urzędu wojewódzkiego z samorządami i NFZ została przygotowana lista 59 punktów szczepień przeciwko COVID-19 na terenie naszego województwa, które na szerszą skalę zaczną działać w maju. Chodzi o 27 punktów szczepień powszechnych oraz 32 stworzonych na bazie dotychczas działających punktów populacyjnych, które zwiększą swoją przepustowość.
Pacjenci będą mogli korzystać z opcji „drive-thru”, która jest już stosowana w punktach wymazowych.
Punkty szczepień powszechnych mają szczepić minimum 200 pacjentów dziennie, a w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców - Lublinie, Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej - minimum 500 dziennie.
Samorząd Lublina informował po południu, że w sprawie punktów szczepień „trwają ustalenia”. – Na początku kwietnia zgłosiliśmy gotowość utworzenia we współpracy z 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką punktu szczepień powszechnych przy Al. Zygmuntowskich 4 w Icemanii – stwierdza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Czekamy na ostateczną decyzję Wojewody w zakresie udzielenia zgody na punktu w tej lokalizacji w celu podjęcia przez miasto dalszych działań w zakresie przygotowania punktu, zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz wymogami sanitarno-epidemiologicznymi - zaznacza Duma i dodaje, że Miasto Lublin, tak jak inne samorządy powiatowe, otrzymało od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wytyczne dotyczące powołania i uruchomienia punktów szczepień masowych. - Zgodnie z informacją Lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie powstanie dodatkowo 5 punktów szczepień masowych organizowanych i prowadzonych przez podmioty lecznicze (szpitale z dużym potencjałem szczepień) - zapowiada rzeczniczka.
„Samorządowy” punkt szczepień w Białej Podlaskiej będzie funkcjonował przy współpracy z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej T-Med w Białej Podlaskiej w budynku Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11 od poniedziałku do soboty w godz. od 8 do 18.
Z kolei w Zamościu, będzie on zorganizowany na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Królowej Jadwigi 8), gdzie szczepienia będzie realizował Zamojski Szpital Niepubliczny.
W Lublinie za szczepienia w takim punkcie będzie odpowiadał szpital wojskowy.
Za szczepienia w samorządowych punktach płaci NFZ, stawka za jedno szczepienie to 61 zł.