Przez cały miesiąc w województwie lubelskim odbywać będą się wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
– Jak co roku, przygotowanych zostało wiele wydarzeń związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których inicjatorem lub współorganizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie – informuje Dawid Florczak, asystent prasowy lubelskiego IPN. - Chcemy, by historia o czynach żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego docierała do osób w różnych zakątkach naszego regionu i w różnym wieku. Staramy się korzystać z wielu opcji przekazywania wiedzy – dodaje.
Dlatego nie zabraknie tradycyjnej konferencji naukowej w nietradycyjnej formie (transmisja on-line), projekcji filmu w mediach społecznościowych, gry miejskiej (aplikacja na telefon) czy internetowego quizu historycznego.
Uroczystości rozpoczęły się w poniedziałek od złożenia kwiatów przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954, pod tablicami w bramie Zamku Lubelskiego oraz pod pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym, pod pomnikiem żołnierzy NSZ przy rondzie Narodowych Sił Zbrojnych oraz pod pomnikiem Zrzeszenia WiN przy rondzie Win.
W Lublinie w kościele pw. Świętego Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej odbyła się uroczysta msza święta po której delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cała uroczystość miała charakter wojskowy.
– Ta historia jest niedokończona, przede wszystkim dlatego, że jeszcze ich poszukujemy – mówi Waldemar Podsiadły, Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów. – Żołnierze byli nie tylko bestialsko mordowani, ale specjalnie zakopywani w nieznanych miejscach, aby pamięć o nich zaginęła – dodaje Podsiadły.
We wtorek, 2 marca o godz. 17 na Facebook’u IPN Lublin o godz. 17 rozpocznie się konferencja popularno-naukowa: Żołnierze „Niezłomni” – historia i przywracanie pamięci.
Do 3 marca trwać będzie natomiast w darmowej aplikacji Quizizz internetowy quiz z nagrodami „Żołnierze Wyklęci - Podziemie Niepodległościowe 1944-1963”.
W czwartek (4 marca) w Radecznicy o godz. 11 od mszy w intencji kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. „Urszula” rozpoczną się jego uroczystości pogrzebowe. Trumna złożona zostanie w krypcie II Inspektoratu Zamojskiego AK (bazylika oo. Bernardynów w Radecznicy). Szumowski urodził się w Kolonii Roszki Udryckie koło Zamościa. Swoją najgłośniejszą akcję przeprowadził 8 maja 1946 r., kiedy to na czele 12 żołnierzy WiN rozbił więzienie w Zamościu i uwolnił 301 (według innych źródeł 346) więźniów, w tym czterech swoich podkomendnych skazanych na karę śmierci. Skazany i rozstrzelany został 23 stycznia 1950 r.
Szczegółowe informacje i wydarzeniach towarzyszących na stronie internetowej lubelskiego IPN.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku. Ma przypominać o uczestnikach podziemia niepodległościowego walczących w latach 1944-63 z reżimem komunistycznym, zrzeszonych w różnych organizacjach.