Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

22 sierpnia 2018 r.
15:44

Góra śmieci straszy w mieście. Przedsiębiorca zapewniał, że ma pozwolenie

Miejscy urzędnicy obawiają się, że utylizacja nielegalnego składowiska spadnie w końcu na barki włodawskiego samorządu
Miejscy urzędnicy obawiają się, że utylizacja nielegalnego składowiska spadnie w końcu na barki włodawskiego samorządu (fot. Jacek Barczyński)

Miał być przełom w sprawie nielegalnie składowanych we Włodawie tysiąca ton odpadów. Przedsiębiorca, który je sprowadził zapewniał, że pozwolenie na taką działalność, której odmówił mu starosta włodawski, obiecał mu starosta bialski. Ale ten ostatni zaprzecza

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z tym, co usłyszeli urzędnicy, właściciel firmy WKA Recykling Waldemar Sakowiec wymagane pozwolenie od starosty bialskiego ma otrzymać w połowie września. Wtedy też zamierza przewieźć odpady do jednej z miejscowości w powiecie bialskim. Jego oświadczenie w tej sprawie zostało zapisane 8 sierpnia w protokole kolejnej kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Uczestniczyli w niej także strażnicy miejscy, właściciel posesji oraz przedstawiciele miasta.

– Nie mamy podstaw, aby podważać deklarację przedsiębiorcy – powiedziała nam wówczas Katarzyna Kania z Urzędu Miejskiego we Włodawie. – Bez względu na to, czy otrzyma od starosty bialskiego zgodę na postulowaną przez niego działalność gospodarczą, czy nie, i tak przygotowujemy decyzję nakazującą mu usunięcie odpadów z dzierżawionej działki.

Deklarację przedsiębiorcy w piśmie do naszej redakcji podważył natomiast sam starosta bialski, Mariusz Filipiuk. Napisał wprost, że „Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oficjalnie dementuje informację dotyczącą przedsiębiorstwa WKA Recykling z siedzibą we Włodawie, które rzekomo wystąpiło z wnioskiem do tutejszego organu o uzyskanie pozwolenia lub zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami na terenie powiatu bialskiego”.

Tymczasem Waldemar Sakowiec twierdzi, że w bialskim starostwie był kilka razy i na koniec złożył wniosek o pozwolenie na działalność gospodarczą.

– W starostwie rozmawiałem z pracownikiem Wydziału Ochrony Środowiska – tłumaczy Sakowiec. – Wyjaśnił mi, jak wypełnić wniosek i gdzie go złożyć, co też uczyniłem. Kiedy tylko zostanie pozytywnie rozpatrzony, na swój koszt przewiozę odpady z Włodawy w inne miejsce. Gdzie, tego jeszcze nie chcę zdradzać.

Sakowiec nie poddaje się. Twierdzi, że ze zgromadzonych we Włodawie odpadów może odzyskać surowce warte ponad 1 mln zł. Zapewnia, że sprowadzając je nikomu nie chciał zaszkodzić.

W magazynach i pod gołym niebem w centrum Włodawy góra śmieci wyrosła w ciągu niespełna roku. W końcu z uwagi na serię pożarów takich składowisk w kraju sprawą zajęły się zarządy kryzysowe miasta i powiatu. Hałda odpadów jest szacowana na około tysiąc ton. Ostatnie dwa tiry ze śmieciami dotarły tam 4 czerwca. Częściowo rozładowane zostały zatrzymane przez policję jako dowody w sprawie. W końcu decyzją samego głównego inspektora ochrony środowiska samochody z ładunkiem już legalnie zostały skierowane do dawnej bazy SKR w Zofiówce w powiecie łęczyńskim.

Jak nas już w czerwcu zapewnił starosta włodawski Andrzej Romańczuk, właściciel firmy WKA Recykling odwiedził jego urząd kilkakrotnie, pytając o warunki otrzymania zgody na taką działalność. Nigdy jednak wniosku o wydanie takiej zgody nie złożył.

Sprawą zajmuje się włodawska prokuratura. Między innymi analizuje dokumenty przewozowe przedstawione przez przedsiębiorcę. Wynika z nich, że kolejne transporty odpadów, między innymi z Danii, miały trafiać do innych przedsiębiorców w różnych częściach kraju. Po drodze były przez niego przekierowywane do Włodawy. Okazało się też, że przedsiębiorcy figurujący w dokumentach jako odbiorcy nic o dostawie nie wiedzieli, bądź dawno zawiesili działalność.

Dotychczas zgromadzony materiał prokuratura udostępniła miejskim urzędnikom.

– Zapoznajemy się z nim pod kątem decyzji, jaką w tej sprawie będzie musiał podjąć burmistrz – mówi Katarzyna Kania. – Zgodnie z ustawą o odpadach decyzja ma precyzować termin i sposób ich usunięcia.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium