Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

28 lipca 2024 r.
16:29

Jarmark Holeński - święto tradycji

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Raz w roku niewielka wieś Hola na terenie gminy Stary Brus w powiecie włodawskim, staje sie miejscem do którego zmierzają mieszkańcy z całej Lubelszczyzny. Od dwudziestu sześciu lat łączy nierozerwalnie wydarzenie kulturalne i religijne, które maja za zadanie ocalić od zapomnienia to co nadbużańskie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


26. Jarmark Holeński odbył się w niedzielę w Holi, wydarzenie jak co roku przyciągnęło tłumy turystów, ponad 250 wystawców prezentujących zróżnicowany asortyment sztuki ludowej. Wyroby garncarskie, kowalskie, drewniane, wiklinowe, potrawy regionalne, miody, wyroby z wosku, obrazy, kompozycje kwiatowe, porcelana a także starocia można było zakupić na tegorocznym Jarmarku Holeńskim. Dużym zainteresowaniem cieszyło się rękodzieło związane z haftem i szydełkowaniem. Można też było podziwiać wystawę Stanisława Baja " Rzeka Bug...". Spotkaniu towarzyszyły również warsztaty kowalskie i tkackie.


- Historia jarmarku wzięła się z opowieści, tutaj w Holi była karczma, w której odbywał się raz w roku jarmark konny. Moja żona znając te opowieści, wpadła na pomysł by stworzyć właśnie takie miejsce. Skoro raz w roku św. Antoni ma swoje święto w cerkwi, to trzeba to połączyć. I tak powstał Jarmark Holeński. Wydarzenie ma trzy piony: sztuka ludowa, rzemiosło artystyczne i promocja potraw regionalnych - mówił Tadeusz Karabowicz, organizator wydarzenia.


- Naszym regionalnym smaczkiem jest chłodniczek buraczkowy. Przygotowany z młodych buraczków, ugotowany, zblendowany z dodatkiem ogóreczka i rzodkieweczki- mówiła pani Magda z KGW Brusowianki.


Jarmark jest ściśle związany z z uroczystościami prawosławnymi, które odbyły się w holeńskiej cerkwi pw. św Antoniego w Holi , która jest najstarszą cerkwią diecezji lubelsko-chełmskiej. Przed południem odbyło się nabożeństwo ku czci patrona św. Antoniego Pieczerskiego. Mieszkańcy i goście mogli podziwiać piękno tradycyjnej liturgii oraz posłuchać prawosławnego śpiewu polifonicznego.


- Jest nam niezmiernie miło, że możemy właśnie w tym dniu integrować się, bez różnicy stoimy ramię w ramię, katolik i prawosławny, bardziej wierzący, mniej wierzący. Dzisiejszy zsekularyzowany świat potrzebuje takiego świadectwa wiary- mówił do zgromadzonych w cerkwi wiernych abp Abel, prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski.


Kiermaszowi towarzyszyły występy artystyczne, na scenie pojawiły się zespoły ludowe z całej Polski a także z Ukrainy i Białorusi.
Jarmark Holeński to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych powiatu włodawskiego, jest świętem poleskiej tradycji i obrzędowości. To także święto wytwórczości ludowej połączone z pięknym misterium obrządku prawosławnego.


- Jarmark Holeński zapoczątkował mój poprzednik, pan Konstanty Wnuczuk. Wydarzenie jest poleską tradycją obrzędową połączoną z misterium religijnym. Przepięknie tu jest - chwaliła wydarzenie Patrycja Zińczuk, wójt gminy Stary Brus.


Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Powiatu Włodawskiego, Gminy Stary Brus oraz Towarzystwa Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium