Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

21 listopada 2019 r.
9:21

Uczniowie ze Starego Brusa chcą żyć zgodnie z naturą. Szkoła jedną z laureatów naszego konkursu [zdjęcia]

Zielony Wolontariat Prelekcje na temat zdrowego odżywiania, kulinarne eksperymenty i założony w klasie ogródek ziołowo - warzywny. To efekt projektu Szkoły Podstawowej w Starym Brusie, która została jednym z 12 laureatów naszego konkursu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt w konkursie „Zielony wolontariat – poczuj chemię do bycia eko” obejmował także prelekcje na temat zdrowego odżywiania, spotkanie z dietetykiem, zredagowanie szkolnej gazetki oraz ulotki ostrzegającej przed skutkami nieprawidłowych praktyk żywieniowych. Uczniowie przygotowali także wystawy zdrowej żywności i wydawnictw poświęconych tej tematyce. W tle były także przeprowadzane w klasach konkursy.

Projekt wraz ze swoimi uczniami wdrożyła wspierana przez Jolantę Giemzę, szkolną bibliotekarkę, Joanna Kołtun, w bruskiej podstawówce wychowawczyni klasy piątej.

– Pomysł wyszedł od nas, ale w jego realizację włączyła się cała nasza szkolna społeczność wraz z rodzicami uczniów – mówi pani Joanna. – Słowem nasze konkursowe przedsięwzięcie nie zamknęło się w jednej klasie, ale od pewnego czasu żyła nim cała szkoła.

Autorzy projektu ze Starego Brusa poszli jednak dalej. Nawiązali współpracę z działającymi na terenie gminy rolnikami, którzy postawili na nowatorskie, ekologiczne uprawy roślin na skalę przemysłową.

– Pomocy nie odmówili nam państwo Edyta i Marek Martynowscy z Wołoskowoli, u których dzieci zebrały dynie – dodaje Joanna Kołtun. – Później przerobiły je na… frytki. Od Lecha i Marty Michańskich z Lubowierza otrzymaliśmy do naszej eko-spiżarni gotowe soki z jeżyn. Z kolei Andrzej Bielecki z Nowego Brusa przekazał truskawki i maliny.

Te i jeszcze inne produkty uczniowie wykorzystali podczas piątkowych eksperymentów kulinarnych. Niemal samodzielnie przygotowali w różnych kombinacjach soki z marchwi, jabłek, dyni i selera naciowego, frytki z dyni, chipsy z jabłek, sałatki z owoców, buraków czy brokułów. Na stole pojawiła się też warzywna tortilla, która podczas degustacji cieszyła się największym powodzeniem.

Zredagowaną przez siebie ulotkę ostrzegającej przed skutkami nieprawidłowych praktyk żywieniowych uczniowie zanieśli swoim rodzicom.

– Przyjęliśmy tę ulotkę z całą powagą – mówi Anna Buska, mama jednego z uczniów. – Doceniliśmy to, że nasze dziecko chciało się z nami podzielić nabytą wiedzą. Chociaż tak na dobrą sprawę to my na wsi wiemy, co to zdrowa żywność. W końcu jemy to, co sami posadzimy, zasiejemy czy wyhodujemy.

Wśród zaangażowanych w projekt piątoklasistów było tylko czterech chłopców. Dlatego też na pytanie, kto lepiej radzi sobie w kuchni, dziewczęta gromko zakrzyknęły, że to one. Na to ich kolega, Bartek Oziemczuk, pochwalił się, że on samodzielnie smażył już naleśniki i lepił pierogi.

Pani Joanna podkreśla, że nagrodzony projekt będzie miał swój dalszy ciąg. Raz nawiązane kontakty z miejscowymi producentami mają być kontynuowane. Także Anna Byszuk, dietetyczka z Włodawy, zadeklarowała chęć dalszej współpracy z tak sympatyczną i otwartą na wiedzę społecznością.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Kłęby dymu w centrum miasta. Spłonął pustostan

Spłonął pustostan przy ulicy Dolnej w Białej Podlaskiej. Trwa dogaszanie pogorzeliska.

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Metody stabilizacji podłoża – którą technologię wybrać?

Stabilizacja podłoża to jeden z najważniejszych procesów w budownictwie lądowym i infrastrukturalnym. Odpowiednie przygotowanie gruntu decyduje o trwałości i bezpieczeństwie inwestycji – od dróg i mostów po budynki mieszkalne i przemysłowe.

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Najczęstsze usterki mostów napędowych i jak je naprawić

Mosty napędowe stanowią istotny element w maszynach off-highway, takich jak ładowarki teleskopowe, ładowarki kołowe, koparki kołowe czy ciągniki rolnicze. Ich główną funkcją jest przenoszenie mocy z silnika na koła, co umożliwia poruszanie się maszyn w trudnym terenie.

Górnicy Związku Zawodowego „Przeróbka” podczas manifestacji w Lublinie
galeria
film

Likwidacja, oskarżenia i Zielony Ład. Górnicy z Bogdanki protestowali w Lublinie

Ostre wystąpienia związkowców i petycja do wojewody lubelskiego klamrą spięły manifestację górników w Lublinie. Pokojowe zgromadzenie na placu Litewskim momentami zmieniało się w wiec polityczny. Nie zabrakło obelżywych przyśpiewek pod adresem premiera Donalda Tuska. Na koniec przedstawiciel czterech związków zawodowych działających w kopalni, złożyli na ręce wojewody Krzysztofa Komorskiego petycję adresowaną do premiera Tuska.

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

60 000 papierosów w Audi. Jak tłumaczył się kierowca?

Papierosy nie miały polskich znaków akcyzy. Kierowca i pasażer zostali zatrzymani. Za przestępstwo akcyzowe grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Wiceminister Jacek Czerniak z zarzutem spowodowania wypadku

Prokuratura Okręgowa w Lublinie przedstawiła wiceministrowi rolnictwa Jackowi Czerniakowi (Nowa Lewica) zarzut spowodowania wypadku drogowego. Według ustaleń, polityk mógł przyczynić się do upadku rowerzystki, która złamała rękę. Poseł nie przyznał się do winy.

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Portal zmienia lokalizację. Transmisje w Lublinie zostaną wstrzymane

Lublinianie i turyści będą mogli obejrzeć Wilno z innej perspektywy. Portal znajdujący się na Litwie zmieni swoją lokalizację. Przez kilka dni transmisja z miastem zostanie zawieszona.

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin podał awizowany skład na mecz otwarcia nowego sezonu w PGE Ekstralidze

Już w najbliższy piątek startuje nowy sezon PGE Ekstraligi żużlowej. Na inaugurację nowych rozgrywek Stelmet Falubaz Zielona Góra podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Mistrzowie Polski przedstawili awizowany skład na to spotkanie

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska USA wycofują się z Polski? To zaplanowana wcześniej relokacja

Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski, odbywa się zaplanowana wcześniej relokacja pododdziałów – m wyjaśnia Ministerstwo Obrony Narodowej. A hub logistyczny od stycznia jest zabezpieczany przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot.

Adela Piskorska zdobyła dla UMCS Lublin dwa medale
ZDJĘCIA
galeria

AMP w pływaniu: UW Warszawa i AWF Katowice najlepsze w Lublinie

W weekend na Aqua Lublin rozgrywane były Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Rywalizację pań wygrał Uniwersytet Warszawski. U panów triumfował AWF Katowice, a trzecia lokata przypadła UMCS Lublin.

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Teatr Osterwy ma nowego dyrektora

Redbad Klynstra-Komarnicki nie jest już dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina
ZDJĘCIA, WIDEO NA ŻYWO
galeria

Górnicy przejęli plac Litewski - protest w centrum Lublina

Rozpoczęło się punktualnie w południe - górnicy z kopalni węgla Bogdanka przybyli do Lublina by manifestować.

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Fani zasmuceni. Impreza lotnicza zmienia formułę

Największa impreza lotnicza na Lubelszczyźnie - Świdnik Air Festival nie odbędzie się w tym roku. Organizator zapowiada zmianę formuły imprezy, która ma wyjść na lepsze.

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący

Studencka i szpitalna dzielnica Konstantynów to cichy zakątek Lublina. Mimo pozornego spokoju sporo dzieje się w tej części miasta. Zapraszamy do oglądania naszego programu „Wtorek na dzielni”, który ukazuje się na naszym kanale YouTube oraz na stronie www.dziennikwschodni.pl

Pryszczyca w natarciu. Nowe decyzje po odprawie Zespołu Kryzysowego

Pryszczyca w natarciu. Nowe decyzje po odprawie Zespołu Kryzysowego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o kolejnej dwustopniowej odprawie Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW, która miała miejsce 7 kwietnia. Spotkanie odbyło się w kontekście narastającego zagrożenia transmisji wirusa pryszczycy z krajów sąsiednich na terytorium Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium