Z pomnika Tadeusza Kościuszki we Włodawie zdjęto wieńczącego go metalowego orła. Zdemontowano też okalający monument łańcuch. To pierwszy etap konserwacji obelisku.
Zdjęte elementy pomnika trafiły już do specjalistycznej pracowni, gdzie zostaną poddane naprawom i zabiegom konserwatorskim. Ponadto program renowacji monumentu obejmuje oczyszczenie, odtłuszczenie, uzupełnienie ubytków i trwałe zabezpieczenie zabytkowej kamieniarki.
– Odnowienie tego pomnika jest chyba najlepszym sposobem upamiętnienia dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Podniesie również rangę odbywających się przy nim uroczystości z okazji najważniejszych świąt państwowych – mówi Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy.
Włodawski pomnik doczekał się remontu dzięki porozumieniu, jakie w lutym tego roku burmistrz Muszyński podpisał z Fundacją „Laetitia” i włodawskim stowarzyszeniem „Renovabis”. Zgodnie z tym dokumentem, to „Laetitia” odpowiada za całość prac, które prowadzi na swój koszt. Jedynie część pieniędzy pochodzi z zbiórek, które w ubiegłych latach przeprowadziło stowarzyszenie „Renovabis”. Miasto udziela „wsparcia organizacyjnego i logistycznego”.
Założycielem i prezesem Fundacji „Laetitia” jest pochodzący z Włodawy przedsiębiorca Marian Mazurek. Już wcześniej wsparł finansowo remont tzw. Kolumny Toskańskiej oraz wiele innych włodawskich projektów. Z kolei prezesem „Renovabis” jest Edward Łągwa. Kierowane przez niego stowarzyszenie znane jest w mieście m.in. z organizacji kwest na ratowanie zabytkowych nagrobków miejscowego cmentarza.
– Zbiórki na remont pomnika przeprowadziliśmy przy okazji dwóch ostatnich Świąt Niepodległości oraz podczas ostatnich obchodów Święta 3 Maja – powiedział nam już w lutym prezes Łągwa. – Ich efekt to 7,6 tys. zł. Będziemy je kontynuować. Tym bardziej, że włodawianie doceniają cel, jaki nam przyświeca.
– Zakładamy, że remont pomnika zakończy się w październiku – dodaje Muszyński. – Kiedy poznamy dokładną datę, przyjmiemy też termin przygotowywanej wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną i PTTK dwudniowej imprezy poświęconej pamięci Naczelnika. Chcemy, by jej elementem było odsłonięcie wyremontowanego monumentu.
Rok 2017 ustanowiony został przez parlament Rokiem Tadeusza Kościuszki. W biografii Andrzeja Tadeusza Bonawentury Kościuszki herbu Roch III – fortyfikatora, polskiego i amerykańskiego generała, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, są też świadectwa jego silnych związków z Polesiem Lubelskim i Ziemią Włodawską. Przekonają się o tym już 15 września uczniowie włodawskich szkół, kiedy wezmą udział w niekonwencjonalnej lekcji historii podczas gry miejskiej „Włodawiacy–Cyncynaci”.
Zabytek
Historia pomnika Tadeusza Kościuszki we Włodawie sięga 1909 roku. Obelisk pierwotnie upamiętniał wizytę w mieście carskiej pary. Okazją były przeprowadzone tam manewry wojskowe. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pomnik został przebudowany. Dwugłowego orła rosyjskiego zastąpił orzeł polski, a na cokole umieszczono wykonany z brązu portret Tadeusza Kościuszki.