Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

17 września 2017 r.
8:37

W roku Tadeusza Kościuszki remontują pomnik bohatera we Włodawie

0 1 A A
Zdjęcie wykonane przed zdjęciem orła
Zdjęcie wykonane przed zdjęciem orła (fot. Urząd Miejski we Włodawie)

Z pomnika Tadeusza Kościuszki we Włodawie zdjęto wieńczącego go metalowego orła. Zdemontowano też okalający monument łańcuch. To pierwszy etap konserwacji obelisku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdjęte elementy pomnika trafiły już do specjalistycznej pracowni, gdzie zostaną poddane naprawom i zabiegom konserwatorskim. Ponadto program renowacji monumentu obejmuje oczyszczenie, odtłuszczenie, uzupełnienie ubytków i trwałe zabezpieczenie zabytkowej kamieniarki.

– Odnowienie tego pomnika jest chyba najlepszym sposobem upamiętnienia dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Podniesie również rangę odbywających się przy nim uroczystości z okazji najważniejszych świąt państwowych – mówi Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy.

Włodawski pomnik doczekał się remontu dzięki porozumieniu, jakie w lutym tego roku burmistrz Muszyński podpisał z Fundacją „Laetitia” i włodawskim stowarzyszeniem „Renovabis”. Zgodnie z tym dokumentem, to „Laetitia” odpowiada za całość prac, które prowadzi na swój koszt. Jedynie część pieniędzy pochodzi z zbiórek, które w ubiegłych latach przeprowadziło stowarzyszenie „Renovabis”. Miasto udziela „wsparcia organizacyjnego i logistycznego”.

Założycielem i prezesem Fundacji „Laetitia” jest pochodzący z Włodawy przedsiębiorca Marian Mazurek. Już wcześniej wsparł finansowo remont tzw. Kolumny Toskańskiej oraz wiele innych włodawskich projektów. Z kolei prezesem „Renovabis” jest Edward Łągwa. Kierowane przez niego stowarzyszenie znane jest w mieście m.in. z organizacji kwest na ratowanie zabytkowych nagrobków miejscowego cmentarza.

– Zbiórki na remont pomnika przeprowadziliśmy przy okazji dwóch ostatnich Świąt Niepodległości oraz podczas ostatnich obchodów Święta 3 Maja – powiedział nam już w lutym prezes Łągwa. – Ich efekt to 7,6 tys. zł. Będziemy je kontynuować. Tym bardziej, że włodawianie doceniają cel, jaki nam przyświeca.

– Zakładamy, że remont pomnika zakończy się w październiku – dodaje Muszyński. – Kiedy poznamy dokładną datę, przyjmiemy też termin przygotowywanej wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną i PTTK dwudniowej imprezy poświęconej pamięci Naczelnika. Chcemy, by jej elementem było odsłonięcie wyremontowanego monumentu.

Rok 2017 ustanowiony został przez parlament Rokiem Tadeusza Kościuszki. W biografii Andrzeja Tadeusza Bonawentury Kościuszki herbu Roch III – fortyfikatora, polskiego i amerykańskiego generała, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, są też świadectwa jego silnych związków z Polesiem Lubelskim i Ziemią Włodawską. Przekonają się o tym już 15 września uczniowie włodawskich szkół, kiedy wezmą udział w niekonwencjonalnej lekcji historii podczas gry miejskiej „Włodawiacy–Cyncynaci”.

Zabytek
Historia pomnika Tadeusza Kościuszki we Włodawie sięga 1909 roku. Obelisk pierwotnie upamiętniał wizytę w mieście carskiej pary. Okazją były przeprowadzone tam manewry wojskowe. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pomnik został przebudowany. Dwugłowego orła rosyjskiego zastąpił orzeł polski, a na cokole umieszczono wykonany z brązu portret Tadeusza Kościuszki.

Pozostałe informacje

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!