Po ponad czterech latach starań rusza remont zabytkowej stacji kolejowej Sobibór. Starosta włodawski właśnie podpisał umowę na wykonawstwo z wyłonioną drogą przetargu miejscową firmą Handbud.
W wyremontowanej stacyjce (w czasie niemieckiej okupacji była częścią sobiborskiego miejsca kaźni), docelowo ma funkcjonować Centrum Edukacji Historycznej „Stacja Sobibór”. Wartość całego projektu to 2,4 mln zł, przy czym powiat uzyskał na ten cel 85-procentowe dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Same prace budowlane pochłoną prawie 1,2 mln zł i potrwają do końca listopada. Centrum zacznie funkcjonować w połowie przyszłego roku.
CEH „Stacja Sobibór” to pomysł Andrzeja Romańczuka, starosty włodawskiego.
– Chcemy ocalić od zapomnienia miejsce związane z martyrologią Żydów, jakim jest ta zabytkowa stacja – mówi starosta. – Także tchnąć w nie nowe życie w postaci Centrum Edukacji Historycznej. Sobibór jest bowiem jedną z dwóch – obok Auschwitz – najbardziej rozpoznawalnych polskich miejscowości w świecie, które są związane z tragedią Holokaustu.
Zgodnie z projektem stacyjny budynek ma być wyremontowany w stylistyce lat 20. – Będzie to miejsce z czytelnią, gdzie prowadzone będą warsztaty edukacyjne, wystawy i spotkania naszej młodzieży z rówieśnikami z Izraela, Austrii czy Holandii – mówiła Dziennikowi w październiku 2018 r. Anna Wygiera-Antoniuk z włodawskiego starostwa. – W stojącym po sąsiedzku budynku zostanie odtworzona przedwojenna poczta, a w zrekonstruowanych budkach telefonicznych będą zainstalowane stanowiska multimedialne. W piwnicy powstanie tzw. lampiarnia, czyli pomieszczenie z tradycyjnym sprzętem kolejowym.
Na nowo zostanie zaaranżowane także otoczenie stacji. Między innymi powstanie tam peron kolejowy, parking samochodowy i rowerowy oraz ekspozycyjna promenada. Przyszłe centrum ma ściśle współpracować z miejscowym Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady.
Poza przyznanymi już środkami unijnymi, starostwo liczy także na finansowe wsparcie ze strony zaprzyjaźnionej z powiatem włodawskim warszawskiej fundacji Laetitia i holenderskiej prowincji Gelderland. To właśnie Sobibór był miejscem kaźni jednej trzeciej holenderskich Żydów zgładzonych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Wybudowany prawdopodobnie w 1887 r. stacyjny budynek w Sobiborze kolejarze przekazali włodawskiemu starostwu już latem 2015 r. Pośrednikiem była Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Starosta zobowiązał się wtedy do wyremontowania obiektu. Gotowy budynek miał zostać przekazany Muzeum na Majdanku, do którego należy też Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Lubelskie muzeum jednak odżegnało się od tego obiektu. Ostatecznie pozostanie on na utrzymaniu starostwa.