Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił dwie uchwały „anty LGBT”. To stanowiska sejmiku województwa lubelskiego i powiatu ryckiego.
O wyniku sprawy poinformowało w poniedziałek biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. To ono, jeszcze za kadencji Adama Bodnara, zaczął zwalczać takie stanowiska.
„Anty LGBT”
Tak powszechnie ochrzczono stanowiska, które od 2019 roku zaczęły przyjmować polskie samorządy. Pierwsze uchwalił powiat świdnicki, a jednym z inicjatorów stanowiska był Radosław Brzózka, bliski współpracownik Przemysława Czarnka, obecnego ministra edukacji i nauki.
Niedługo potem podobne stanowisko – głosami radnych PiS i części PSL – przyjął sejmik województwa lubelskiego. Tłumaczyli, że nikogo nie wykluczają, stają w obronie tradycyjnego modelu rodziny, a stanowisko nie wprowadza żadnych zmian w prawie.
Tymi kontrowersyjnymi uchwałami zajął się z miejsca RPO (jeszcze Adam Bodnar). Uznał je za sprzeczne z konstytucją i Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Skierował te uchwały do sądów administracyjnych.
– Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwały „anty LGBT” sejmiku woj. lubelskiego oraz rady powiatu ryckiego – informuje teraz biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i dodaje: – Tym samym sądy I instancji uwzględniły już wszystkie dziewięć skarg Rzecznika Praw Obywatelskich na wybrane uchwały samorządowe dyskryminujące osoby nieheteronormatywne.
W wystosowanym komunikacie przypomniano, że Rady Powiatu w Rykach podjęła uchwałę 30 kwietnia 2019 r. (Stanowisko Rady Powiatu Ryckiego w sprawie powstrzymania ideologii gender i LGBT), a sejmik 25 kwietnia 2019 r.
Długa droga
– Wcześniej, 17 lutego 2021 r., sąd ten na posiedzeniu niejawnym odrzucił, przy zdaniach odrębnych, obie skargi bez merytorycznego badania. Uznał, że uchwały nie dotyczą sprawy z zakresu administracji publicznej i dlatego nie podlegają właściwości WSA. NSA uwzględnił jednak skargi kasacyjne RPO w tej sprawie i zwrócił mu obie sprawy do merytorycznego zbadania. Po ponownym zbadaniu spraw WSA uznał, że skargi zasługują na uwzględnienie. Sąd podzielił wszystkie zarzuty RPO – dodaje dziś biuro rzecznika.
Wylicza, że w ocenie WSA w Lublinie zaskarżone uchwały m.in.:
- zostały podjęte bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa; wykraczają poza zakres
- kompetencji i zadania organów, które je podjęły;
- bezsprzecznie dyskryminują osoby LGBT;
- przedstawiają społeczność osób LGBT jako stanowiącą zagrożenie dla wspólnoty samorządowej, zło, z którym należy walczyć;
- stwarzają ryzyko przemocy wobec osób LGBT, gdyż wywołują wokół tej grupy zastraszającą, wrogą i uwłaczającą atmosferę;
- mają jednoznaczny wydźwięk – władze samorządowe zamiast integrować, stwarzają atmosferę wykluczenia;
- ograniczają prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.