Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 listopada 2023 r.
14:01

Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnim roku (cz. II)

Autor: Zdjęcie autora red.
(fot. pixabay.com)

1 listopada to wyjątkowy dzień, w którym warto wspomnieć o zmarłych, ważnych postaciach z życia politycznego, społecznego, świata sportu, muzyki, nauki, które zmarły w ciągu ostatniego roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

LUTY 2023

Maciej Falkiewicz

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Michała Byliny i prof. Ludwika Maciąga. Dyplom uzyskał w 1974 roku. Chociaż pochodził z Lublina, to w 1975 roku zamieszkał w Białej Podlaskiej. Oprócz pracy twórczej zajmował się propagowaniem jeździectwa w filii Akademii Wychowania Fizycznego oraz Bialskim Klubie Jeździeckim. W 1990 roku osiedlił się w Janowie Podlaskim. Mieszkał w XVIII- -wiecznym dworku mieszczańskim Ryttów. Prowadził tam Galerię Autorską i zajmował się hodowlą koni. Jego twórczość skupiała się na malarstwie pejzażowym i rodzajowym.

Maciej Falkiewicz, artysta mieszkający w Białej Podlaskiej (fot. Galeria Podlaska)

Edward Jankowski

Zawodnik i były trener piłkarek ręcznych ręcznych Montexu, SPR i MKS, który w klubie z Lublina przepracował ponad 25 lat. Edward Jankowski do Lublina trafił w 1996 roku. Pełnił funkcję drugiego trenera, ale przez wiele lat samodzielnie prowadził także ekipę biało-zielonych. To pod jego wodzą udało się odzyskać w 2005 roku mistrzostwo Polski. W sumie w roli pierwszego szkoleniowca trzy razy zdobywał złoty medal mistrzostw Polski, w sezonach: 2004/2005, 2005/2006, a także 2012/2013. Pod wodzą Jankowskiego lublinianki miały także okazję występować w Lidze Mistrzyń. Jeszcze podczas rozgrywek 2020/2021 doświadczony trener pracował z MKS jako trener bramkarek. W swojej karierze prowadził również kluby z Jeleniej Góry i Koszalina.

Edward Jankowski. Były trener piłkarek ręcznych ręcznych Montexu, SPR i MKS (fot. Maciej Kaczanowski/Archiwum)

Paco Rabanne (właśc. Francisco Rabaneda Cuervo)

Hiszpańsko-francuski projektant mody. Z wykształcenia był architektem. Swoją karierę rozpoczynał projektując biżuterię dla domów mody Givenchy, Dior oraz Balenciaga. Własny dom mody założył w 1966 roku. W swoich projektach stosował niekonwencjonalne materiały, jak metal, papier albo plastik. Paco Rabanne zaprojektował m.in. kostiumy do francusko-włoskiego filmu „Barbarella” z Jane Fondą w roli głównej. W listopadzie 2010 roku został odznaczony Legią Honorową.

Carlos Saura

Hiszpański reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz i producent filmowy. W 1953 rozpoczął studia w Instytucie Kinematografii w Madrycie. Ukończył je w 1957, zdobywając dyplom reżysera. Następnie wykładał w Instytucie do 1963, kiedy to zwolniono go z przyczyn politycznych. W czasie swej wieloletniej kariery Saura zdobył m.in. dwukrotnie Specjalną Nagrodę Jury w Cannes (w 1973 za „Kuzynkę Angelikę” oraz w 1976 za „Nakarmić kruki”), Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1981 za „Szybciej, szybciej”, dwie statuetki Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię. Dwa jego filmy nominowano do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny: „Mama ma sto lat” i „Tango”.

Raquel Welch

Amerykańska aktorka filmowa i modelka. Jej kariera trwała ponad pięć dekad; zagrała w ponad 30 filmach i 50 serialach. W wieku 14 lat zdobyła tytuły piękności dla nastolatek jako Miss Photogenic i Miss Contour. Kilka lat później, po zdobyciu stypendium, rozpoczęła naukę na wydziale aktorskim w San Diego State College. W 1963 przeniosła się do Los Angeles i zaczęła ubiegać się o role. Jej pierwszą większą rolą była postać Jeri w komedii „Roztańczone lato” (1965). W 1975 zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu za rolę Constance de Bonancieux w filmie „Trzej muszkieterowie”. W 1996 otrzymała własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles.

MARZEC 2023

Lance Reddick

Amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Karierę rozpoczął w 1993 roku na Broadwayu. Trzy lata później zadebiutował na ekranie w serialu „Oblicza Nowego Jorku”. Największe uznanie zdobył za rolę Cedrica Danielsa w serialu „Prawo ulicy” (The Wire). Grał tez w takich serialach jak „Oz”, „CSI: Kryminalne zagadki Miami”, „Wzór” i „Bosch”. Występował w filmach („Oldboy. Zemsta jest cierpliwa”, „Świat w płomieniach”, „John Wick”. Podkładał głos w grach; m.in. Destiny, Horizon Zero Dawn i Horizon Forbidden West. Wayne Shorter Jeden z najwybitniejszych amerykańskich kompozytorów i saksofonistów jazzowych. Shorter nagrał dziesiątki albumów, pojawił się gościnnie na płytach innych wykonawców. Po ukończeniu New York University w 1956 spędził dwa lata w armii, gdzie przez krótki czas grał z Horace’em Silverem. Po odejściu z armii grywał z Maynardem Fergusonem. W 1959 Shorter przyłączył się do zespołu Art Blakey and the Jazz Messengers. Pozostał z Blakeyem przez pięć lat, aż w końcu został dyrektorem muzycznym tej grupy. Przez sześć lat, od roku 1964, współpracował z Milesem Davisem.

Paweł Śpiewak

Socjolog i historyk idei, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, poseł na Sejm V kadencji, w latach 2011-20 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. W 1973 ukończył studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Związany ze środowiskiem „Więzi”. W 1984 uzyskał stopień doktora, w 2000 został doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Zajmował stanowiska profesorskie na UW i UWM. Wykładał również w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia i Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Członek Collegium Invisibile. W wyborach w 2005 uzyskał mandat posła na Sejm V kadencji w okręgu warszawskim (kandydował jako bezpartyjny z listy Platformy Obywatelskiej). W październiku 2011 otrzymał nominację na stanowisko dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Pełnienie tej funckji zakończył 31 grudnia 2020 roku.

Janusz Weiss

Dziennikarz, artysta kabaretowy, prezenter radiowy i telewizyjny. Karierę sceniczną rozpoczął od występów w kabarecie Abakus, który w 1967 stworzył m.in. z Magdą Umer, Andrzejem Woyciechowskim i Krzysztofem Knittlem. Kilka miesięcy później razem z Jackiem Kleyffem założył grupę kabaretową Salon Niezależnych. W drugiej połowie lat 70. był konferansjerem scenicznym, a w TVP prowadził program rozrywkowy „Telewizyjny Ekran Młodych”. W 1990 razem z Andrzejem Woyciechowskim współtworzył Radio Zet, a w latach 1990-2011 prowadził audycję „Dzwonię do Pani, Pana”. W 1993 nawiązał współpracę z Telewizją Polską, dla której prowadził teleturnieje „Miliard w rozumie”, „Złoty interes” i „3 na 6”. W 2011 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Piotr Wysocki, aktor (fot. Jan Niewada-Wysocki/Facebook)

Piotr Wysocki

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 1964-69 występował w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. W latach 1969-2001 był aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Widzowie zapamiętali go też z ról w „Czterech Pancernych i Psie”, „Karierze Nikodema Dyzmy” czy „Chopinie. Pragnieniu Miłości” oraz za rolę w „Popiołach”, gdzie wcielił się księcia Jana Gintułta. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jerzy Chmiel. Honorowy obywatel Włodawy (fot. Sławek/Wikipedia)

KWIECIEŃ 2023

Harry Belafonte

Amerykański piosenkarz, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny oraz aktywista społeczny odznaczony w 1994 Narodowym Medalem Sztuk. W 2022 wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Był pierwszym Afroamerykaninem zdobywcą nagród Emmy. W 1985 był autorem pomysłu na nagranie utworu „We Are the World”. Znany z walki o prawa człowieka, w 1987 został mianowany ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Jerzy Chmiel

Honorowy obywatel Włodawy. Był współtwórcą znanego festiwalu „Poleskie Lato z Folklorem”, który odbywa się do dziś. Jerzy Chmiel przez wiele lat sprawował funkcję przewodniczącego polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Przez niemal całe swoje życie zaangażowany był bez reszty w propagowanie muzyki, tańca i tradycji polskiego folkloru oraz ochronę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Honorowe obywatelstwo Włodawy otrzymał w 1995 roku.

Mary Quant

Brytyjska projektantka mody uważana za twórczynię minispódniczki. Studiowała rysunek na Goldsmiths College of Art. W 1955 otworzyła wraz z mężem butik „Bazaar” przy Kings Road w Londynie. Stworzony przez Quant około 1958 projekt spódniczki mini i wizerunek noszącej jej kobiety, został spopularyzowany dzięki modelce Twiggy. W 1966 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. Na ceremonii odznaczenia w Pałacu Buckingham pojawiła się w minispódniczce. W 2015 od królowej Elżbiety II otrzymała tytuł Damy. W 2023 została uhonorowana przez króla Karola III Orderem Towarzyszy Honoru, czyli najwyższym odznaczeniem w Wielkiej Brytanii za zasługi dla mody.

Jacek Solarz

Lekarz i były dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie, a następnie szef chełmskiego szpitala. Był też dyrektorem szpitala im. Jana Bożego w Lublinie a także przewodniczącym Konwentu Lubelskich Szpitali. Przez wiele lat współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie (obecnie PANS), pomagając przy tworzeniu instytutu medycznego i uruchomieniu tam kierunku pielęgniarskiego

Jacek Solarz. Lekarz i były dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie (fot. Jack de Nils/Wikipedia)

Ryszard Sitkowski

Znakomity, wszechstronny i świetny technicznie pięściarz Avii Świdnik. W świdnickim klubie spędził 14 lat. Występował w wagach średniej i półciężkiej. Stoczył 226 walk, z których przegrał tylko 38 i 8 zremisował. Dwukrotnie w latach 1970 i 71 był wicemistrzem Polski, a w 1973 roku zdobył brązowy medal. Dziewięć razy z rzędu wywalczył mistrzostwo okręgu. Czterokrotnie reprezentował Polskę w meczach międzynarodowych, trzy razy z NRD i raz z RFN.

Jerry Springer

Amerykański dziennikarz, polityk, aktor i muzyk, od 1 stycznia 1977 do 1 stycznia 1978 z ramienia Partii Demokratycznej 56. burmistrz miasta Cincinnati, prowadzący telewizyjny talk-show „Potyczki Jerry’ego Springera”. W 1965 zrobił licencjat z politologii na Uniwersytecie Tulane’a, a trzy lata później otrzymał tytuł doktora prawa na Northwestern University. W 1970 wystartował w wyborach do Kongresu z ramienia Demokratów. Zdobył 45 proc. głosów, ale kotrkandydata nie pokonał. Karierę w mediach zaczął, kiedy był jeszcze burmistrzem Cincinnati. W lokalnej stacji radiowej brał udział w audycji „The Springer Memorandum”, gdzie wygłaszał swoje komentarze. Miejscowy oddział telewizji NBC zatrudnił go jako reportera i komentatora politycznego. We wrześniu 1991 zadebiutował program „Potyczki Jerry’ego Springera”.

Ryszard Sitkowski, pięściarz Avii Świdnik (fot. Jack de Nils/Wikipedia)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Wielkie emocje w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywały minimalnie z tamtejszą Energą MKS, ale później musiały gonić wynik i w samej końcówce rzutem na taśmę doprowadziły do rzutów karnych. A w nich lepiej trzymali nerwy na wodzy i wrócili do Puław z cennym zwycięstwem

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Stan papieża Franciszka, przebywającego w rzymskiej Poliklinice Gemelli, jest nadal krytyczny i dlatego zagrożenie nie minęło - poinformował w sobotę Watykan w wieczornym biuletynie medycznym. Papież przeszedł hemotransfuzję i podano mu tlen.

Laura Miskiniene była w Gorzowie nie do zatrzymania

Kapitalny mecz Litwinki, Polski Cukier AZS UMCS wygrał w Gorzowie

Polski Cukier AZS UMCS po zaciętym meczu wygrał w sobotni wieczór, w Gorzowie 93:84. Lublinianki do sukcesu poprowadziła przede wszystkim Laura Miskiniene, która zapisała na swoim koncie: 25 punktów, 21 zbiórek i 6 asyst.

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału  – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Chodzi o Wydział Inżynierii Środowiska, którego już więcej nie spotkamy pod tą nazwą. Ma to być odpowiedź na zmiany klimatu i transformację energetyczną.

Podlasie z optymizmem może wyczekiwać starty rundy wiosennej

Dwa ostatnie sparingi i dziewięć goli Podlasia tuż przed ligą

Z optymizmem na rundę wiosenną mogą czekać piłkarze Podlasia. Zespół z Białej Podlaskiej rozegrał na koniec przygotowań dwa mecze kontrolne. Najpierw rozbił Lewart Lubartów 6:1, a później pokonał Huragan Międzyrzec Podlaski 3:1.

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Poszukiwacze i pasjonaci kosmosu mają pełne ręce roboty. Kosmiczne kamienie wylądowały w naszym regionie. Zdaniem ekspertów to historyczna chwila.

Jeśli chodzi o pisanie, to wszystko jest dziełem wspólnym. Żaden fragment, nawet żaden akapit, nie jest twórczo-ścią tylko jednej osoby: nad wszystkim pracujemy razem – opowiadają Katarzyna Janoska i Szymon Brennestuhl
MAGAZYN

„To, co najlepsze, dopiero przed nami”- młodzi pisarze z Lublina założyli własne wydawnictwo

Elfy i ZUS. Magia i własna działalność gospodarcza. O pisaniu, fantasy i książkowym biznesie rozmawiamy z Katarzyną Janoską i Szymonem Brennestuhl, autorami sagi Vasharoth.

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.

Walentynki to gorący czas dla klubów, które podczas imprez walentynkowych przeżywają prawdziwe oblężenie. Zobaczmy, jak się bawiliście w Nowym Komitecie. Tak się bawi Lublin!

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

6 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, 2 kwatermistrzowskie, cysterna, kontener logistyczno-transportowy a także zestaw oświetleniowy - przekazano nowy sprzęt jednostkom straży pożarnej z regionu.

Avia w ostatnim sparingu przed ligą przegrała aż 1:6

Avia Świdnik rozgromiona przez lidera Betclic II ligi

Nie tak ostatni sparing przed wznowieniem rozgrywek wyobrażali sobie kibice i piłkarze Avii Świdnik. Drużyna Wojciecha Szaconia wybrała się na bardzo trudny teren – do Grodziska Mazowieckiego, gdzie zmierzyła się z liderem II ligi. Niestety, rywale okazali się znacznie lepsi i rozbili żółto-niebieskich aż 6:1.

Policyjna eskorta uratowała dziecko. Podziękowania dla funkcjonariuszy z Tomaszowa Lubelskiego

Policyjna eskorta uratowała dziecko. Podziękowania dla funkcjonariuszy z Tomaszowa Lubelskiego

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego otrzymali podziękowania za sprawną i skuteczną interwencję. 7 lutego pomogli ojcu, który przewoził półtoraroczne dziecko wymagające pilnej pomocy lekarskiej. Dzięki policyjnej eskorcie maluch szybko trafił do szpitala.

Chełmianka zakończyła gry kontrolne remisem ze Starem Starachowice

Chełmianka zremisowała ze Starem. Jeden transfer nie wypalił, kolejne rozmowy trwają

Trzeci raz w tym sezonie Chełmianka zmierzyła się ze Starem Starachowice. Na inaugurację rozgrywek przegrała na wyjeździe 1:5, na koniec 2024 roku zremisowała u siebie 1:1. W sobotę, w próbie generalnej przed rundą wiosenną zawody zakończyły się wynikiem 0:0.

Droga wojewódzka w powiecie włodawskim do remontu – ma być lepiej pieszym i kierowcom

Droga wojewódzka w powiecie włodawskim do remontu – ma być lepiej pieszym i kierowcom

Rozbudowana zostanie droga wojewódzka nr 812: Biała Podlaska - Wisznice - Włodawa - Chełm - Rejowiec - Krasnystaw. Chodzi o odcinek o długości 9,2 km - w powiecie włodawskim, na terenie gmin Wyryki oraz Włodawa. Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski dał zielone światło w tej sprawie.

Niewybuch z II wojny światowej znaleziony podczas prac polowych

Niewybuch z II wojny światowej znaleziony podczas prac polowych

Pocisk moździerzowy odkryty w gminie Józefów nad Wisłą. Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu saperów, którzy zajęli się ładunkiem.

Wisła Puławy zakończyła w sobotę serię meczów kontrolnych

Wisła Puławy wygrywa ostatni sparing przed startem Betclic II Ligi

Wisła Puławy zakończyła serię zimowych sparingów. W ostatnim sprawdzianie Duma Powiśla pokonała na swoim boisku Ząbkovię Ząbki. Za tydzień podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają pierwszy w tym roku mecz o punkty

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium