Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?
Przypomnijmy, że na bezpartyjnego Rafała Zwolaka, radnego Zamościa trzech ostatnich kadencji zagłosowało przed dwoma tygodniami 8 698 mieszkańców miasta, co dało mu poparcie na poziomie 39,23 proc. Drugi w tym wyścigu Andrzej Wnuk, startujący również z własnego komitetu wyborczego, ale z poparciem Prawa i Sprawiedliwości zdobył 5844 głosów (26,36 proc.).
Ten wynik sprawił, że po 7 kwietnia kampania wyborcza przyspieszyła, a temperatura sporu politycznego między kandydatami wzrosła.
Pojawiło się sporo wzajemnych oskarżeń, zaczęły wypływać informacje z życia prywatnego obu panów, był proces w trybie wyborczym, ale przede wszystkim mnóstwo konferencji prasowych, bywało, że nawet kilka jednego dnia.
>>> Andrzej Wnuk przed drugą turą: Popełniam błędy, jak każdy <<<
Kto kogo popiera?
W kampanię Andrzeja Wnuka zdecydowanie mocniej niż wcześniej zaangażowali się członkowie Prawa i Sprawiedliwości, zarówno lokalni, np. biorący udział w wyborach do Rady Miasta Zamość, jak i przedstawiciele władz partyjnych wyższego szczebla.
Do tego, że urzędujący prezydent najlepiej nadaje się do zarządzania Zamościem przekonywali m.in. marszałek Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Michał Mulawa, także Przemysław Czarnek, szef struktur wojewódzkich PiS. Filmik z poparciem dla Wnuka nagrała premier Beata Szydło, a na jego nowych ulotkach wyborczych występuje m.in. europosłanka Beata Mazurek.
Natomiast w piątek na profilu Andrzeja Wnuka w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, w którym do głosowania na urzędującego jeszcze prezydenta Zamościa zachęcał b. premier rządu Zjednoczonej Prawicy Mateusz Morawiecki.
Rafał Zwolak wielokrotnie podkreślał, że jest kandydatem niezwiązanym z żadną partią, choć w jego komitecie honorowym znalazł się i w kampanię zaangażował Sławomir Ćwik, poseł Polski 2050 Szymona Hołowni.
Zwolak z satysfakcją przyjął też poparcie, jakiego udzieliła mu w kilka dni po pierwszej turze Agnieszka Jaczyńska. Na prezydenta Zamościa startowała jako kandydatka Platformy Obywatelskiej, popierana przez Lewicę i PSL. Podczas konferencji prasowej zapewniła, że zagłosuje na Rafała Zwolaka i namawiała do tego tych, którzy ją poparli 7 kwietnia. Było takich wyborców sporo. Jaczyńska zdobyła w pierwszej turze 4036 głosów (18,20 proc.).
Niedługo przed ciszą wyborczą kandydat na prezydenta Zamościa zmieścił też na swoim profilu nagranie z wystąpieniem Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, który zachęcał Zamościan do głosowania na Zwolaka.
>>> Rafał Zwolak przed drugą turą: Stoi za mną świetna drużyna <<<
Czwarty wynik osiągnął poseł PiS Sławomir Zawiślak, który kandydatem Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna. Zagłosowało na niego 2797 wyborców. O udzielenie poparcia Wnukowi apelował do niego w mediach społecznościowych Piotr Błażewicz, przewodniczący RM ostatniej kadencji i szef miejskich struktur PiS. Jednak parlamentarzysta się do tej propozycji nie odniósł.
Decyzja w rękach mieszkańców
Ostateczną decyzję o tym, kto będzie rządził w Zamościu przez kolejnych pięć lat podejmą wyborcy, któzy zdecydują się pójść do urn w najbliższą niedzielę.
Przypomnijmy, że o ile w 2018 Andrzej Wnuk wygrał wybory w pierwszej turze (pokonał wtedy m.in. Martę Pfeifer, obecnie radną KWW Rafała Zwolaka i Sławomira Ćwika), to w 2014 również walczył o prezydenturę w dogrywce.
Wtedy wszedł do drugiej tury zdobywając 6964 głosów. A jego ówczesny konkurent Marcin Zamoyski miał poparcie 8941 wyborców. I mimo iż wówczas poparcia Zamoyskiemu udzielił Jerzy Nizioł (miał ponad 4 tys. głosów i ok. 20 proc. poparcia), to w ostatecznym starciu Wnuk okazał się silniejszy. Zagłosowało na niego w dogrywce 9451 mieszkańców Zamościa. Wynik konkurenta był słabszy – 9318 głosów.