Prawo i Sprawiedliwość przejmuje władzę w regionie. Z 18 mandatami będzie miało bezwzględną większość w sejmiku województwa lubelskiego. Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Obywatelska będą miały po siedmiu radnych, a Sojusz Lewicy Demokratycznej – jednego
Pierwsze wyniki sondażowe ogłoszone w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych wskazywały, że PiS wygra wybory do lubelskiego sejmiku, ale dawały szanse rządzącej koalicji PO-PSL na zachowanie bezpiecznej liczby 17–18 mandatów. Jednak opublikowane następnego dnia przez IPSOS tzw. badania late poll oraz cząstkowe wyniki z terenu pokazały niższe, niż szacowano poparcie dla ludowców. Już w poniedziałek wieczorem pojawiły się pierwsze informacje o możliwej zmianie władzy w województwie.
Na oficjalne rozstrzygnięcia trzeba było czekać do momentu dostarczenia do Lublina przez terytorialne komisje wyborcze kompletnych protokołów. Ogłoszone w środę po południu wyniki potwierdziły nieoficjalne wyliczenia. Przez kolejne pięć lat województwem rządzić będzie Prawo i Sprawiedliwość.
– Cieszymy się ogromnie z tego historycznego sukcesu i dziękujemy wszystkim, którzy uwierzyli w dobrą zmianę. Zrobimy wszystko, żeby zrealizować to, co zapowiadaliśmy w kampanii – mówi poseł Krzysztof Michałkiewicz, szef lubelskich struktur partii.
Rządzących przez pełne dwie kadencje koalicjantów czeka teraz natomiast rola opozycji. – Wyniki tych wyborów pokazują, że władzę trudniej jest utrzymać, niż zdobyć – komentuje marszałek Sławomir Sosnowski (PSL), który przyczyny wyborczej porażki upatruje w negatywnej kampanii prowadzonej pod adresem jego ugrupowania przez PiS. – Opartej na kłamstwach, oczernianiu i obarczaniu za niepopełnione błędy – wylicza.
Koalicja Obywatelska utrzymała obecny stan posiadania Platformy. – Osiągnęliśmy nawet lepszy wynik niż cztery lata temu. Jak widać, rywalizacja była do samego końca, bo o tym, kto będzie rządził zdecydowały tylko dwa mandaty – ocenia wicemarszałek Krzysztof Grabczuk (PO), który w zarządzie województwa zasiada nieprzerwanie od 12 lat.
Kto znajdzie się w nowym zarządzie województwa, kto zostanie marszałkiem? Na giełdzie wymieniani są m.in. wiceministrowie Jarosław Stawiarski i Artur Soboń, wojewoda Przemysław Czarnek, a z grona radnych – Mieczysław Ryba i Michał Mulawa.
– W przestrzeni medialnej krąży wiele nazwisk, ale decyzje jeszcze nie zapadły. Obecna kadencja zakończy się 16 listopada, mamy więc sporo czasu do wyboru przez radnych nowych władz województwa – podsumowuje Michałkiewicz.
W kuluarowych rozmowach politycy PiS przyznają, że decydujące zdanie w tej kwestii będzie należało do prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
Sonda: Kto powinien zostać nowym marszałkiem województwa?
Sonda: Jak oceniasz zmianę władzy w Sejmiku Województwa Lubelskiego?
Lista radnych
KW PiS (18 radnych)
Maria Gmyz
Michał Mulawa
Krzysztof Gałaszkiewicz
Grzegorz Wróbel
Jerzy Szwaj
Barbara Barszczewska
Sławomir Skwarek
Zdzisław Szwed
Konrad Sawicki
Michał Piotrowicz
Mieczysław Ryba
Zbigniew Wojciechowski
Tomasz Solis
Anna Baluch
Marek Wojciechowski
Zdzisław Podkański
Ryszard Majkowski
Leszek Kowalczyk
PSL (7 radnych)
Arkadiusz Bratkowski
Sławomir Sosnowski
Przemysław Litwiniuk
Ewa Jaszczuk
Grzegorz Kapusta
Piotr Rzetelski
Marek Kos
Koalicja Obywatelska (7 radnych)
Zofia Woźnica
Krzysztof Grabczuk
Krzysztof Bojarski
Jacek Bury
Bożena Lisowska
Krzysztof Komorski
Krzysztof Babisz
SLD Lewica Razem (1 radny)
Riad Haidar