Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory prezydenckie

26 czerwca 2020 r.
13:46

Wybory 2020. Zwolennicy Andrzeja Dudy mówili o polskiej gospodarce i rolnictwie

Autor: Zdjęcie autora kyku
31 2 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Kwestie gospodarcze i rolnictwo – na tych dwóch obszarach skupili się członkowie Lubelskiego Wojewódzkiego Społecznego Komitetu Poparcia Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Sebastiana Dudy na przedpołudniowej konferencji prasowej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jako pierwszy wypowiedział się Krzysztof Bednarz, były prezes Grupy Azoty Puławy, który powoływał się na słowa Andrzeja Dudy z ubiegłorocznego Kongresu 590 z podrzeszowskiej Jasionki.

– Powiedział wówczas takie słowa, między innymi, że „celem polityki państwa polskiego jest wzrost poziomu życia Polaków poprzez rozwój polskich przedsiębiorstw”. Podano też taką ciekawą informację, że „spadek sprzedaży produktów pochodzenia zagranicznego o 1 pkt. proc. to równowartość 6 mld zł” – mówił Krzysztof Bednarz, były prezes Grupy Azoty Puławy. – Kupowanie polskich produktów zapewnia miejsca pracy polskim przedsiębiorcom. Bardzo ważne, z gospodarczego punktu widzenia, jest to, abyśmy kupowali polskie produkty – dodał.

– Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, także przez okres wolnej Polski po 1989 roku, mieliśmy systematyczny spadek w świadomości społecznej tego, czym jest rzemieślnik, co robi i jakie jest jego znaczenie w gospodarce – tłumaczył Zbigniew Marchwiak, prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie. – Od jakiegoś czasu to się zmienia. Przywracane są wartości i podmiotowość polskiego rzemieślnika. Nie było przez ostatnie 30 lat podmiotu, który zajmowałby się polskim rzemiosłem. Obecnie jest Ministerstwo Rozwoju i Wydział ds. Rzemiosła i Kwalifikacji Zawodowych. Od października będziemy wpisywać tytuł mistrza oraz czeladnika do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. To niezwykle ważne, aby podkreślić naszą fachowość, wiedzę i znaczenie w gospodarce – przekonywał.

– Dla mnie jedną z najważniejszych ustaw, którą podpisał pan prezydent do tej pory, to była ustawa o ustroju rolnym, o sprzedaży ziemi – mówił Gustawa Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Została zatrzymana sprzedaż obcokrajowcom, gdzie w tysiącach hektarów sprzedawana była ziemia. Niejednokrotnie na słupy, bo obcokrajowcy nie mogli kupić, a wydzierżawiali tę ziemię. Promowanie holdingu spożywczego może zrekompensować to, że rolnicy będą mogli sprzedawać płody rolne do swoich zakładów z udziałem Skarbu Państwa, bo to zostało też zaprzepaszczone w poprzednich latach. Sprzedane zostało przetwórstwo rolnictwa, a więc nie mamy gdzie sprzedać swoich płodów – wskazywał.

– Dużym sukcesem władz Polski był wybór pana Janusza Wojciechowskiego na komisarza ds. rolnictwa – wyjaśniał Zdzisław Targoński, emerytowany profesor nauk rolniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. – Efekty jego działalności już widać, przynajmniej tak słyszymy w Brukseli. Wcześniej mówiono nam, że dotacje na rolnictwo będą obniżone w tej perspektywie 2021-2027. Okazuje się, że Polska dostanie prawdopodobnie większe fundusze niż miało to miejsce w poprzednich siedmiu latach. Zapowiada (Janusz Wojciechowski – dop. red.) również twardą walkę o to, żeby dopłaty do gospodarstw rolnych były podobne jak średnie dopłaty w Unii Europejskiej, tej zachodniej, co oczywiście zwiększy konkurencyjność naszych gospodarstw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W ZK Zamość powstają prace, które 26 stycznia trafią na licytacje
PRZED FINAŁEM

Skazani grają dla WOŚP. Co przygotowują na licytację?

To forma resocjalizacji, możliwość oderwania się od więziennej codzienności i przyczynienia się do czegoś dobrego. Osadzeni w Zakładzie Karnym w Zamościu przygotowują rękodzieło na tegoroczny Finał WOŚP.

Rynek Wielki w Zamościu - zima 2025
DO ZOBACZENIA
19 stycznia 2025, 11:00

Odwiedź Zamość w weekend. Przewodnik oprowadzi za darmo

Taka szansa zdarza się raz na jakiś czas, a najbliższa w niedzielę 19 stycznia. Zamość będzie można zwiedzać z przewodnikiem za darmo.

Spowodowała wypadek, miała 1,5 promila. Grozi jej 12 lat więzienia
NA DRODZE

Spowodowała wypadek, miała 1,5 promila. Grozi jej 12 lat więzienia

Początkowo nie chciała przyznać, że to ona prowadziła samochód. Do 12 lat za kratami grozi 34-latce, która pod wpływem alkoholu spowodowała wypadek.

Pustułki polubiły Chełm. Jest ich coraz więcej
PRZYRODA

Pustułki polubiły Chełm. Jest ich coraz więcej

Według szacunków cementownie Cemex w Chełmie i Rudnikach opuściły w ubiegłym roku 52 pustułki, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2023 roku. Zaobrączkowano łącznie aż 40 z nich.

Monitor Powszechny promuje dorobek lubelskich młodych naukowców

Monitor Powszechny promuje dorobek lubelskich młodych naukowców

Portal “Monitor Powszechny”, działający od 4 lat w przestrzeni internetowej, jest platformą popularyzującą naukę w ujęciu młodych, lubelskich naukowców. Podnosi poziom wiedzy wśród swoich odbiorców, jak i pomaga wyrobić markę osobistą początkującym ludziom nauki.

Kultura bez Granic w 2024 roku

Grało De Mono, a wcześniej Kayah. Centrum kultury bez pieniędzy na znany festiwal

Flagowa impreza gminy Terespol w tym roku może się nie odbyć. Klub radnych Mieszkańcy Mieszkańcom swoim wnioskiem znacznie uciął budżet Gminnego Centrum Kultury. Wójt pyta teraz w sondzie mieszkańców o zdanie na temat „Kultury bez granic”.

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w środę pierwszy mecz ćwierćfinału CEV Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin jedzie na mecz do Hiszpanii

W środę o godzinie 18.30 Bogdanka LUK Lublin rozegra pierwszy mecz ćwierćfinałowy CEV Challenge Cup. Wyjazdowym przeciwnikiem będzie CV Melilla z Hiszpanii. Mecz obejrzymy w Polsacie Sport 1

zdjęcie ilustracyjne

Nękali Indonezyjczyków. Nie pójdą za kratki

Młodzi mieszkańcy Miedzyrzeca Podlaskiego strzelali do Indonezyjczyków gumowymi kulkami i obrzucali ich mąką. Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli ugodę z obcokrajowcami.

Park Handlowy Tomasovia
galeria

Po zakupach na fitness. Nowoczesny klub Xtreme Fitness Gyms w Parku Handlowym Tomasovia

Już wiosną 2025 roku Tomaszów Lubelski zyska przestrzeń, która ma szansę stać się miejscem codziennych spotkań pasjonatów sportu i zdrowego stylu życia. W Parku Handlowym Tomasovia, jedynym takim w mieście otworzy się nowoczesny klub fitness Xtreme Fitness Gyms – koncept, który od lat zdobywa serca Polaków, oferując wyjątkowe podejście do aktywności fizycznej. Nowa siłownia będzie zajmowała aż 600 metrów kwadratowych, co czyni ją jednym z największych tego typu obiektów w regionie. Oficjalne otwarcie planowane jest na przełom marca i kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy miasta mogą szykować się na aktywny start wiosny

Chełm gospodarzem I Forum Ośrodków Subregionalnych

Chełm gospodarzem I Forum Ośrodków Subregionalnych

Niedźwiedzi Gród, jak nazywany jest Chełm, po raz pierwszy stanie się miejscem rozmów samorządowców z całego kraju na temat rozwoju mniejszych miast. Wszystko to w ramach Forum Ośrodków Subregionalnych, połączone z posiedzeniem Zarządu Związku Miast Polskich.

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy
WTOREK NA DZIELNI
film

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy

W dzisiejszym programie „Wtorek na dzielni” jesteśmy w Głusku. Niewielka, peryferyjna dzielnica Lublina jest miejską sypialnią. Główną inwestycją w tej dzielnicy jest remont ulicy Zorza.

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Udany start w Australian Open Huberta Hurkacza. Polak w pierwszej rundzie wielkoszlemowego pokonał pewnie Tallona Griekspoora i awansował do dalszej fazy

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Znudzony 22-latek postanowił „pożyczyć” auto kolegi i pokazać swoje umiejętności za kierownicą. Był tak pijany, że uderzył w drzewo i staranował ogrodzenie.

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Dzisiaj nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie podczas niemieckiej okupacji w Piaskach 13 Żydów.

Więcej policji na lubartowskich drogach

Więcej policji na lubartowskich drogach

Na terenie powiatu lubartowskiego będzie dzisiaj więcej policji niż dotychczas. To w ramach akcji „Bezpieczny pieszy”. Czego możemy się spodziewać?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium