Skocznia narciarska w wąwozie, pomnik króla Łokietka i urządzenie nowego parku znalazły się wśród projektów zgłoszonych w naborze do budżetu obywatelskiego. Licznik nadesłanych pomysłów zatrzymał się ostatecznie przy 214.
Niecodziennych projektów jest sporo, ale budżet obywatelski jak co rok jest głównie koncertem życzeń przyziemnych.
• Nie brakuje próśb o remonty dróg, w tym np. ul. Świętokrzyskiej i Beskidzkiej, Perłowej, Kawaleryjskiej, Husarskiej, Herbowej, Junoszy, Popiełuszki, Żeromskiego, Namysłowskiego czy też Wolińskiego.
• Piesi zabiegają m.in. o chodnik w ul. Powojowej, Wygodnej, chodnik od Strumykowej do Wądolnej, od Nałęczowskiej do Lędzian, proszą o remonty chodników w ul. Kochanowskiego i Ściegiennego, Krasickiego, Kosmonautów, Bogusławskiego, Tetmajera, Grochowskiego, Kossaka i Długiej. Lista jest znacznie dłuższa.
• Nie brakuje też próśb o nową zieleń, w tym drzewa dla poszczególnych dzielnic. Jest też pomysł na rozebranie części bruku na Krakowskim Przedmieściu, Jasnej i Lubartowskiej oraz posadzenie w tym miejscu krzewów. Są pomysły na skwery, np. przy Lipińskiego, Długiej czy Zana, spacery po górkach czechowskich, czy ożywienie amfiteatru na Tatarach.
• Kierowcy nieodmiennie proszą o miejsca parkingowe, np. przy Odlewniczej, Gospodarczej, Puchaczej, Chełmskiej i Podlaskiej.
• Z kolei miłośnicy psów zabiegają o wybiegi dla swoich czworonogów na Ponikwodzie i przy Rudlickiego, są też projekty dotyczące sterylizacji, kastracji i czipowania.
• Dużo jest też próśb o plenerowe miejsca do ćwiczeń fizycznych.
Na liście zgłoszonych projektów wyraźnie widać również także próby rozwiązania lokalnych problemów.
• To m.in. pomysł na odwodnienie ul. Dzierżawnej przez zamontowanie pomp osuszających teren, remont schodów z pl. Po Farze do Podwala, czy dodatkowy przystanek komunikacji miejskiej na al. Warszawskiej koło Czeremchowej.
Co nieco próbują wywalczyć także rowerzyści.
• Proszą m.in. o trasę wzdłuż Abramowickiej, łącznik między ul. Północną a wiaduktem nad al. Solidarności, trasę od Szwajcarskiej do Elsnera, czy też drogę rowerowa wzdłuż ul. Wapiennej. Wśród ich życzeń można znaleźć też połączenie drogi rowerowej urywającej się przy ul. Jana Pawła II z wąwozem.
Rowerzyści oczekują też rewolucyjnych zmian na Krakowskim Przedmieściu, proponując ruch jednokierunkowy dla aut osobowych od Al. Racławickich do ul. Chopina oraz od ul. 3 Maja do Chopina, zaś dwukierunkowy dla wszystkich innych pojazdów.
• Wśród nietypowych pomysłów można wymienić np. budowę skoczni narciarskiej w wąwozie między osiedlami LSM a Czubami, ustawienie pomnika króla Władysława Łokietka przed Ratuszem.
• Do budżetu obywatelskiego zgłoszono nawet… konkurs na dyrektora Zarządu Dróg i Mostów, którego obecny szef urzęduje od 2012 r.
Wykaz wszystkich projektów można znaleźć TUTAJ. Jest ich ostatecznie 214, z czego 200 zgłoszono przez internet.
Nie oznacza to jeszcze, że podczas jesiennego głosowania (od 23 września do 10 października) mieszkańcy Lublina będą mogli wybierać z 214 propozycji. O tym, które projekty zostaną dopuszczone do głosowania, zdecyduje zespół oceniający, który ma odrzucić pomysły niezgodne z regulaminem. Od negatywnej oceny będzie można się odwołać.
W najbliższej edycji budżetu obywatelskiego do podziału będzie 12,5 mln zł.