Dwa dni najbliższego weekendu potrwają obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego. Organizuje je zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Członkowie tej organizacji, na czele której w okręgu zamojskim stoi poseł PiS Sławomir Zawiślak, od kilku lat dokładają starań, by należycie upamiętniano zryw zbrojny z czasów II wojny światowej i jego uczestnikó. Z inicjatywy ŚZŻAK jesienią 2022 roku obchody rocznicy organizowano również na szczeblu centralnym. A w grudniu 2023 w Bondyrzu przy muzeum AK odsłonięto pomnik Powstania Zamojskiego.
Tegoroczne uroczystości rocznicowe są planowane na nadchodzący weekend (11-12 stycznia) w klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego przy ul. Piłsudskiego 36 w Zamościu.
W sobotę (godz. 12.30) ma tam zostać otwarta przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie wystawy pn. „Powstanie Zamojskie 1942-1943”. Odbędą się też dwa seanse, w trakcie których wyświetlony zostanie film dokumentalny „Wszystko dla Polski Powstanie Zamojskie 1942-1944”. Przed każdym z seansów (godz. 13 i 16) przewidziano też krótkie wprowadzenie historyczne.
W niedzielę natomiast w sali widowiskowej Klubu Batalionowego (godz. 16) odbędzie się Koncert Pieśni Powstania Zamojskiego z udziałem zaproszonych zespołów i solistów. W trakcie wydarzenia otrzymać będzie też można śpiewniki „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”.
Udział w rocznicowych obchodach jest bezpłatny. Wraz ze ŚZŻAK uroczystości organizują: 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, Akademia Wokalna Magdalena Stopa, Kapela Turobińska, 10. Drużyna Harcerska „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza ps. Burta z Suśca.
Przypomnijmy, że Powstanie Zamojskie było odpowiedzią na przymusową niemiecką akcję wysiedleńczą z terenów Zamojszczyzny podjętą na przełomie 1942 i 1943 roku. W grudniu 1942 roku komendant główny Batalionów Chłopskich, po naradzie z komendantami obwodów w Biłgoraju, Zamościu i Hrubieszowie, rozkazał zmobilizować duże siły partyzanckie w lasach Puszczy Solskiej i rozpocząć kontratak przeciwko Niemcom. Wkrótce pod Wojdą doszło do pierwszej partyzanckiej bitwy w historii II wojny światowej, zaś największą batalię w obronie wysiedlanych stoczono 1 lutego 1943 roku pod Zaborecznem. 22 lutego 1943 r. Niemcy wstrzymali akcję przesiedleńczą na Zamojszczyźnie, by wznowić latem, już głównie w pow. biłgorajskim.
Zdaniem historyków, Powstanie Zamojskie miało duże znaczenie, jeśli nawet nie militarne, to na pewno moralne. Podtrzymywało bowiem ducha oporu i stanowiło punkt wyjścia do szeroko zakrojonych działań partyzanckich.