Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 grudnia 2022 r.
14:36

Zamość. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Wszyscy mamy ograniczenia

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A
Gośćmi spotkania z dziennikarzami byli podopieczni „Krok za krokiem”, uczestnicy zajęć w Warsztatach terapii Zajęciowej, uczniowie szkoły przysposabiającej do wykonywania zawodu, a także mieszkańcy Rodzinnego Domu, pierwszego w regionie kompleksu tzw. wspomaganych mieszkań.
Gośćmi spotkania z dziennikarzami byli podopieczni „Krok za krokiem”, uczestnicy zajęć w Warsztatach terapii Zajęciowej, uczniowie szkoły przysposabiającej do wykonywania zawodu, a także mieszkańcy Rodzinnego Domu, pierwszego w regionie kompleksu tzw. wspomaganych mieszkań. (fot. Anna Szewc)

O udogodnieniach mówili długo, bo sporo ich w ostatnich latach przybyło. O barierach krócej, bo choć są nadal, również te architektoniczne, to jednak jest tylko jedna: w świadomości ludzi zdrowych, którzy po prostu boją się tych niepełnosprawnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podopieczni zamojskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” na piątek, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych obchodzonego 3 grudnia, zaprosili do siebie dziennikarzy. Bo za ich pośrednictwem chcieli skomunikować się z całym społeczeństwem.

– Nie bójcie się z nami rozmawiać! – apelował 20-letni Patryk ze Żdanowa. Nie mówi, ale jego słowa wybrzmiały bardzo dobitnie, bo młody człowiek bez problemu może się porozumiewać za pomocą specjalnego, elektronicznego komunikatora. – My nie jesteśmy straszni, naprawdę. Po prostu mamy pewne ograniczenia. Ale chyba każdy jakieś ma – stwierdził z kolei 24-letni Mateusz Pawelec.

On i pozostali, którzy wzięli udział w briefingu długo opowiadali, że życie osób z niepełnosprawnościami staje się powoli coraz łatwiejsze. Bo coraz mniej jest wysokich chodników, coraz więcej urzędów ma podjazdy, są pisane alfabetem braille`a albo po prostu dużymi literami dla słabowidzących instrukcje.

– Coraz więcej szkół ma w kadrze nauczycieli wspomagających, możemy się więc uczyć. Nie do każdej instytucji możemy się jeszcze dostać, ale jest z tym coraz lepiej. Ja np. już drugą kadencję jestem w Młodzieżowej Radzie Miasta i bez trudu dostaję się do ratusza na obrady dzięki windzie – dodała Lena Bator.

– Są stowarzyszenia takie jak nasze, które bardzo pomagają. Możemy wyjść z domu, cieszyć się życiem, spełniać swoje marzenia – dorzucił Mateusz.

– Są miejsca takie jak nasz Rodzinny Dom, gdzie możemy teraz mieszkać już bez rodziców, bo mamy wszelkie warunki do życia i wsparcie opiekunów – dodał 37-letni Paweł Bubiłek.

A bariery? Istnieją. Najpoważniejsze to te w ludziach zdrowych, którzy po prostu boją się kontaktu z niepełnosprawnymi. – Nawet zwykłej, codziennej rozmowy. To w pewnym sensie zrozumiałe, bo najpewniej jest obawa, aby takiej osoby jakoś nie urazić, nie skrzywdzić. Ale naprawdę nie ma się czego bać – zapewniła jedna z terapeutek „Krok za krokiem”.

– Nam jest właśnie potrzebne wyjście do ludzi. I praca, żebyśmy poczuli satysfakcję i mieli świadomość, że jesteśmy jakoś potrzebni społeczeństwu – wyjaśnił Mateusz.

Zdradził też, że sam mógłby zajmować się wieloma rzeczami, byle tylko można to było robić na siedząco. – Mógłbym pracować przy komupterze, ale też np. chciałbym być DJ-em. Uwielbiam muzykę i zabawę. Myślę, że świetnie sprawdziłbym bym się jako konferansjer, bo „mam gadane” – zwierzył się niepełnosprawny 24-latek.

3 grudnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działania na rzecz pełnej realizacji tych praw. W Zamościu mówiono o nich podczas kameralnego spotkania przy kawie, herbacie i ciastkach.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kosmetyki dla całej rodziny – czy to możliwe? Sekrety pielęgnacji, którą pokochacie wszyscy!

Kosmetyki dla całej rodziny – czy to możliwe? Sekrety pielęgnacji, którą pokochacie wszyscy!

Masz dość przeciążonych półek w łazience? Zastanawiasz się, czy istnieją kosmetyki, które może używać cała rodzina i które będą odpowiadać potrzebom dzieci i rodziców? Podpowiadamy, jak odchudzić rodzinną kosmetyczkę i odnieść na tym korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

Jak pozycjonowanie lokalne może pomóc zdobyć klientów w Twojej okolicy?

Jak pozycjonowanie lokalne może pomóc zdobyć klientów w Twojej okolicy?

W tym artykule dowiesz się, na czym polega pozycjonowanie lokalne z Semcore. Usługa ta cieszy się ogromnym zaufaniem firm, które chcą dotrzeć ze swoją ofertą do odbiorców, którzy znajdują się na określonym obszarze geograficznym. Koniecznie dowiedz się więcej o pozycjonowaniu z Semcore i przekonaj się, jakie korzyści może przynieść Ci ta usługa.

Nowe szefostwo w zarządzie MPK Lublin

Nowe szefostwo w zarządzie MPK Lublin

Rada Nadzorcza Spółki powołała wczoraj nowego prezesa i wiceprezesa zarządu. To pracownicy od wielu lat związani z MPK.

Koń w rzece Łabuńki. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w rzece Łabuńki. Na pomoc ruszyli strażacy

Zwierzę wpadło do rzeki i nie mogło z niej samodzielnie wyjść. Do akcji ratunkowej ruszyli zamojscy strażacy.

Jarosław Stawiarski
Dzień Wschodzi
film

Nie lubię gadania. Żeby istnieć w polityce trzeba działać

Dzisiaj rozpoczyna się Kongres Trójmorza. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi, jest Jarosław Stawiarski — Marszałek Województwa Lubelskiego, z którym Krzysztof Kot rozmawia również o polityce w zarządzie województwa.

Ruch Izbica podzielił się punktami ze Spartą Rejowiec Fabryczny

Sparta zagrała mecz ligowy szybciej, żeby lepiej przygotować się do baraży o IV ligę

W spotkaniu 26. kolejki rozegranym awansem Ruch Izbica zremisował ze Spartą Rejowiec Fabryczny 3:3.

Koszą trawę, ścieżka rowerowa nad Wisłą zamknięta

Koszą trawę, ścieżka rowerowa nad Wisłą zamknięta

Odcinek drogi technicznej przy wale wiślanym, która pełni funkcję ścieżki rowerowej łączącej miasto Puławy z Bochotnicą, pozostaje wyłączony z ruchu. Powodem są prowadzone przez Wody Polskie prace konserwacyjne.

Kasa dla COZL. Będzie nowe wyposażenie i cyfryzacja leczenia

Kasa dla COZL. Będzie nowe wyposażenie i cyfryzacja leczenia

Prawie 73 mln zł dostało Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dzięki temu wprowadzony zostanie system cyfryzacji, a większość oddziałów i poradni zostanie doposażonych.

Avia jest zdecydowanym faworytem meczu w Krasnymstawie

Start Krasnystaw kontra Avia Świdnik w finale Pucharu Polski

Sezon 23/24 wielkimi krokami zbliża się do końca. W środowy wieczór poznamy triumfatora wojewódzkiego Pucharu Polski. W finale zagrają Start Krasnystaw i Avia Świdnik. Spotkanie odbędzie się na stadionie czwartoligowca i rozpocznie się o godz. 17. Transmisję będzie można obejrzeć na kanale YouTube Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Jay Blankenau – nowy rozgrywający Bogdanki Arki Chełm

Trzy mistrzostwa i udział w igrzyskach. Ciekawe CV nowego siatkarza Bogdanki Arki Chełm

Bogdanka Arka Chełm ogłosiła pierwszy transfer przed sezonem 2024/2025. Nowym rozgrywającym chełmskiego zespołu został reprezentant Kanady Jay Blankenau.

Bartosz Bańbor zdobył we wtorek 13 punktów dla Motoru w Grudziądzu

Znowu bez punktów w Ekstralidze U24. Motor tym razem przegrał w Grudziądzu

W poniedziałek wysoka porażka w Toruniu, a we wtorek trochę niższa w Grudziądzu. Tym razem młoda drużyna Motoru Lublin uległa Mebelkom GKM 39:51. To piąta przegrany mecz „Koziołków” w Ekstralidze U24.

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt
15 czerwca 2024, 20:00
film

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotni wieczór (15 czerwca), w lubelskim Zgrzycie zagrają zespoły: Ye.stem, Krain i Na krawędzi.

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy
TYTUŁY

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył tytuły profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 116 wyróżnionych aż 9 reprezentuje uczelnie i instytuty naukowe z województwa lubelskiego.

Wystawa prac Piotra Młodożeńca
15 czerwca 2024, 11:30

Wystawa prac Piotra Młodożeńca

W najbliższą sobotę o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. „Wyobrazy. Lata 20-te”.

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej
PUŁAWY

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej

Nowy sezon rozpoczął w Parku Wodnym przy ul. Hauke-Bosaka w Puławach. Ceny biletów poszły w górę: zarówno dla posiadaczy karty mieszkańca, jak i dla przyjezdnych, z tym, że dla tych drugich nieco bardziej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium