W ramach programu promocji miasta latem odbędzie się w Zamościu I Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej: „Miasto Idealne – Miasta Niewidzialne”.
Autorem pomysłu i kuratorem planowanej wystawy jest Sabrina van der Ley, dyrektor Międzynarodowych Targów Sztuki Współczesnej Art. Forum w Berlinie. Ze strony polskiej koordynatorem jest Anda Rottenberg, historyk i kurator wystaw, główna specjalistka do spraw promocji sztuki w Instytucie im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest promocja miejsc realizujących koncepcję teoretyków włoskiego renesansu – citta ideale. Takim miejscem jest także Poczdam, gdzie w sierpniu zamojska wystawa zostanie przeniesiona.
Zamość będzie stolicą światowej sztuki współczesnej od 17 czerwca do 22 sierpnia 2006 r. Do udziału w wystawie zaproszono artystów różnych pokoleń, reprezentantów całego świata od Wielkiej Brytanii po Palestynę, od Grecji po Kubę i Kanadę. Otwarciu biennale ma towarzyszyć sympozjum naukowe z udziałem krytyków, dziennikarzy, gości z kraju i zagranicy. Katalog wystawy ukaże się w wersji polsko-angielskiej oraz niemiecko-polskiej. Przewidziane są referaty uczestników i dokumentacja fotograficzna działań artystów. W kolejnych latach planowane jest rozwinięcie współpracy z innymi miastami o unikalnych walorach architektonicznych, stanowiącymi dziedzictwo kulturowe minionych epok. Podobne wystawy mają być organizowane także w Vila Real de San Antonio w Portugalii i we włoskiej Sabionetcie.
Wystawa będzie finansowana przez miasto Zamość oraz Instytut A. Mickiewicza w Warszawie. – Instytut Adama Mickiewicza proponuje, by było to przedsięwzięcie coroczne. My jesteśmy skromniejsi. Uważamy, że wystarczyłoby raz na dwa lata – poinformował nas Marcin Zamoyski. (zsaw)