Nie udało się zdobyć nagrody, ale wyróżnienie już tak. I dzięki temu tej wiosny w Zamościu zasadzonych zostanie ponad 130 sadzonek miododajnych drzew. A wszystko dlatego, że mieszkańcy do specjalnych pojemników wrzucili w ostatnim roku 13 ton elektroodpadów.
Polską Stolicą Recyklingu w ramach programu pod takim właśnie hasłem zostały Siedlce. Zamość przegrał też swoim wynikiem z Białą Podlaską (tam zebrano 19 ton elektrośmieci, za co miasto otrzyma 190 sadzonek), ale na wyróżnienie zasłużył i będzie miał swój własny „elektryczny las” ze 136 drzew.
– Będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Na razie do miasta przekazano symboliczny bon na sadzonki. Drzewka dojadą wiosną, gdy pogoda pozwoli je sadzić. Mają rosnąć w lokalizacjach wskazanych przez samorząd. – To będą głównie drzewa miododajne, takie jak np. lipy czy kasztanowce – zapowiada Malwina Szwarc, koordynatorka projektu „Elektryczne śmieci”, w ramach którego na ternie Zamościa jesienią 2020 stanęły specjalne czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Te kontenery można znaleźć przy ul. Bołtucia 6, Klonowicza 5, Sowińskiego 20, Jordana 24, Promiennej 4, Krętej, Włościańskiej 26, Szczebrzeskiej 35, Młyńskiej 27 i Kamiennej 2.