Niemal cały cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie, jeden z największych i najstarszych w Polsce, został już ogrodzony – poinformowała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Brakujący fragment muru powstanie później, po zebraniu funduszy na ten cel.
– Wykonane ogrodzenie zakreśla teren cmentarza, czyli teren grzebalny. To bardzo ważne, by nie było wątpliwości co do jego zasięgu – mówi Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego,.
Postawiony wokół cmentarza mur ma blisko pół kilometra długości. Część ogrodzenia przylegająca do ul. Cmentarnej, wykonana została z cegły i kamienia pochodzącego z kamieniołomów w Józefowie niedaleko Szczebrzeszyna. W tej części zamontowana została także kuta żelazna brama wejściowa, która ma kształt menor, czyli żydowskich świeczników. Pozostała część muru jest zbudowana z betonowych płyt.
Do całości ogrodzenia cmentarza brakuje 50-metrowego odcinka muru, który ma być wykonany również z kamienia józefowskiego. Jak zaznaczyła Krawczyk, jest to materiał kosztowny i na budowę brakującego fragmentu ogrodzenia fundacja musi jeszcze zebrać pieniądze.
Fundacja nie ujawnia wysokości kosztów budowy ogrodzenia kirkutu w Szczebrzeszynie; Krawczyk określiła je jako znaczne. – Na wszystkie prowadzone przez nas prace zbieramy fundusze od darczyńców – zaznaczyła. Poinformowała, że na inwestycje w Szczebrzeszynie większość pieniędzy przekazała fundacja z USA zajmująca się zachowaniem żydowskich cmentarzy - The Heritage Foundation for Preservation of Jewish Cementeries – Avoyseinu.