To będzie czwarte, po Wałbrzychu, Poznaniu i planowanym w Koszalinie, ale piewsze w naszym województwie Międzynarodowe Centrum Radioterapii prowadzone przez Euromedic Onkoterapia w Polsce.
Ośrodek, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do leczenia pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową ma powstać na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
- MCO w Zamościu to odpowiedź na trudną sytuację polskich pacjentów z chorobą nowotworową - informuje Ryszard Pankiewicz, rzecznik szpitala "papieskiego”. Przyznaje, że obecnie brak dostępu do nowoczesnych placówek radioterapeutycznych powoduje, że czas oczekiwania na leczenie sięga nawet 3 miesięcy. Dla wielu chorych to wyrok śmierci.
Żona Adama Zaleśnego zmarła na raka w grudniu. On sam jest w tej chwili pacjentem onkologii w szpitalu "papieskim”. - Choroba postępowała błyskawicznie, ale miałem szczęście, bo zaraz po wizycie w poradni trafiłem na oddział. Walczę - mówi mężczyzna.
Dla niego informacja o planach budowy MCO to doskonała wiadomość. - Bo ratują nas tu jak mogą, ale możliwości mają niewielkie. Na lampy (radioterapię - red.) trzeba już jeździć aż do Lublina - tłumaczy chory.
- Ale na szczęście, za jakiś czas o takiej sytuacji będziemy mogli mówić w czasie przeszłym - obiecuje rzecznik szpitala, z którym placówka Euromedica będzie ściśle współpracować.
Takie zapewnienia cieszą, zwłaszcza, że w tej chwili zamojski szpital nie ma oddziału onkologicznego z prawdziwego zdarzenia i dysponuje zaledwie kilkoma łóżkami dla chorych z nowotworami (czas oczekiwania na przyjęcie to ok. tygodni).
Tymczasem, zgodnie z założeniami, MCO w Zamościu każdego roku będzie w stanie pomóc ponad 2 tysiącom osób. Pankiewicz podkreśla, że wbrew obiegowym opiniom, iż w prywatnej służbie zdrowia wszyscy płacą, tu leczenie będzie bezpłatne, bo terapię zrefunduje NFZ.
Problemów być nie powinno. - Nowotwory to na tyle poważny problem, że NFZ kontraktuje ich leczenie dość hojnie. W każdym razie w naszych placówkach w Poznaniu i Wałbrzychu nie mieliśmy większych problemów ze sfinansowaniem przez fundusz naszych usług - mówi Michał Korzeniewski, rzecznik prasowy Euromedic Polska.
Pierwszych pacjentów placówka w Zamościu (przewidziana na ponad 50 łóżek) chce przyjąć w 10 miesięcy od rozpoczęcia budowy, której całkowity koszt sięgnie 60 mln zł.
Kiedy inwestycja ruszy? Ta informacja ma być przekazana dopiero podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Sami czekamy na nią z niecierpliwością - mówi Pankiewicz.