Ekologiczna inicjatywa na komunalnym cmentarzu w Zamościu. Pojawił się regał, na który można odstawić znicze nadające się do ponownego wykorzystania. Zwykle mnóstwo takich szklanych pojemników trafia na śmietnik.
Zarządcy cmentarzy przełom października i listopada określają jako najgorszy w całym roku. To czas wielkich porządków i gór śmieci, które trzeba uprzątać. Na dodatek to odpady, które ciężko sortować.
– Wprowadzenie selekcji śmieci na cmentarzach jest konieczne, gdyż przede wszystkim wpływa na poprawę otaczającego nas środowiska naturalnego przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. W związku z powyższym proszę o rozważenie podjęcia działań zmierzających do umożliwienia selektywnego gospodarowania odpadami na terenie cmentarza komunalnego jak i cmentarza parafialnego – mówi radny Janusz Kupczyk, który napisał w tej sprawie interpelację do prezydenta.
– Już w zeszłym roku pytałem o to na sesji, ale wówczas raczej była mowa o trudnościach wiążących się z takimi działaniami – dodaje radny, który uważa, że mieszkańcom trzeba uświadamiać takie rzeczy i propagować proekologiczne działania.
– U nas jest to praktycznie niemożliwe, bo w ogóle nie mamy miejsca na oddzielne pojemniki. Alejki są tak wąskie, a groby ciasno usytuowane, że nie wjedzie żadna śmieciarka. Wszystkie odpady trafiają jako zmieszane. Kiedyś korzystaliśmy z placu koło cmentarza i tam sortowaliśmy, ale po krytyce, że gromadzimy śmieci zamiast je wywozić tego się nie robi – tłumaczy Ryszard Kusz, zarządca cmentarza parafii katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza w Zamościu. Dodaje, że rozmawia na temat możliwości późniejszego dostarczania odpadów z nekropolii w okolicach 1 listopada. Teraz wysypisko zamykane jest wcześnie i wywrotki na przykład o godz. 18 nikt nie przyjmie. A odwiedzający cmentarz robią porządki do późna.
Inna sytuacja jest na cmentarzu komunalnym. Właśnie zaczęła się pilotażowa akcja, która ma ograniczyć liczbę wyrzucanych zniczy. Pojawił się regał, na który można je odkładać. Chodzi o te nadające się do powtórnego wykorzystania. Takie, które wymagają jedynie włożenia nowego wkładu.
– Inna osoba, która dopiero wchodzi na cmentarz, może je wziąć. W ten sposób zużyty znicz nie ląduje na śmietniku, tylko jest ponownie wykorzystany. Każdy będzie miał możliwość nieodpłatnie skorzystać ze zniczy pozostawionych na regale – tłumaczą organizatorzy akcji z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, które zarządza komunalną nekropolią.
Porządki bez dźwigania
Na cmentarzu komunalnym drugą nowością jest możliwość skorzystania z ogólnodostępnych narzędzi potrzebnych do zrobienia porządków. Są grabki, miotły i konewki. Trzeba o nie pytać w Administracji Cmentarza
Kwesta inaczej
Coroczna kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników znajdujących się na zamojskim cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków nie odbędzie się w sposób tradycyjny. Jak poinformował Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu, chodzi o bezpieczeństwo kwestarzy i osób odwiedzających cmentarz. Jednocześnie zarząd SKOCP prosi o wpłaty na konto komitetu (44 1020 5356 0000 1802 0067 9753). W ubiegłym roku uzbierano 26 tys. 599 zł 61 gr. Odnowiono za nie pięć nagrobków.