Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

Dzisiaj
15:15

Galeria prof. Koniecznego zostaje. Spadkobiercy mówią „nie” przeprowadzce

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora wielu znanych pomników, m.in. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty podziwiać można prace Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II
Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora wielu znanych pomników, m.in. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty podziwiać można prace Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II (fot. A. Szewc/Archiwum)

Radość rodziny artysty z koncepcji przeprowadzki galerii nie była aż tak wielka, jak to przedstawiano oficjalnie. Spadkobiercy Mariana Koniecznego nie zgodzili się na przeniesienie jego rzeźb. I to z tego powodu władze miasta z pomysłu o przeprowadzce galerii się wycofują.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tej sprawie pisaliśmy przed miesiącem. Na listopadowej sesji Rady Miasta głosowano projekt uchwały o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego na os. Planty tak, by w budynku, gdzie mieści się Galeria Rzeźb prof. Mariana Koniecznego mógł powstać dzienny dom seniora.

>>> Jest plan, by zmienić plan, a galerię wyprowadzić <<<

Unikatowa galeria do przeprowadzki?

Sprzeciw wobec tego pomysłu zgłosiła już na sesji radna Agnieszka Jaczyńska z Koalicji Obywatelskiej. Przypomniała, że zamojska galeria funkcjonująca już 10 lat i jest jedynym obiektem w Polsce, w którym zgromadzono tak duży zbiór prac prof. Koniecznego. Rzeźby są zaś prezentowane nie tylko wnętrzach, ale również w sąsiedztwie, co było zamysłem artysty.

– Ponadto galeria ma swoje ważne miejsce na mapie turystycznej miasta, a także mapie instytucji kultury. Spełnia też inne funkcje, przecież odbywają się tu wydarzenia kulturalne czy edukacyjne. Tu odbywają się również wystawy prac uczniów profesora, jak choćby ostatnio wystawa rzeźb pana Twardowskiego – argumentowała Jaczyńska, podnosząc, że likwidacja galerii to zły pomysł.

W odpowiedzi wiceprezydent Marta Pfeifer kategorycznie stwierdziła, że o żadnej likwidacji nie ma mowy. Przekonywała, że na przeniesieniu rzeźb do Zamojskiej Akademii Kultury cała ekspozycja jeszcze by zyskała. Dodała, że gdy pomysł się pojawił, konsultowała go z rodziną profesora Mariana Koniecznego. – Jest na to zgoda, wręcz radość, że dzieła będą odwiedzane, że będą pokazane szerszej publiczności, a nie kilkuset osobom rocznie. Bo do nas docierają informacje, że pies z kulawą nogą nie trafia do Galerii Koniecznego – argumentowała Pfeifer.

Prezydent zabrał głos

Identyczne zapewnienia zawarł prezydent Rafał Zwolak w obszernym internetowym wpisie zamieszczonym kilka dni później. Informacje o zamierze likwidacji galerii nazwał wówcza „celową dezinformacją i rozpowszechnianiem plotek”. Zapewnił, że kolekcja rzeźb Koniecznego jest dla miasta bezcenna. I taką pozostanie, ale należy się jej inna ekspozycja, wyjątkowa, „na jaką zasługują zarówno unikalne prace, jak i sam autor”.

Powtórzył też zapewniania swojej zastępczyni. „Zanim podjęliśmy decyzją o przeniesieniu galerii rzeźb do nowej lokalizacji, przedstawiciele Urzędu Miasta rozmawiali z rodziną profesora Mariana Koniecznego, spadkobiercami jego spuścizny artystycznej. Co ważne – i chcę, żeby to mocno wybrzmiało – rodzina pozytywnie, a nawet z nieskrywaną radością, odniosła się do pomysłu eksponowania rzeźb w miejscu bardziej dostępnym dla odwiedzających” – napisał Rafał Zwolak. Zdradził, że władze miasta są umówione ze spadkobiercami rzeźbiarza na spotkanie w sprawie wyboru lokalizacji dla galerii.

„Możliwe, że wybór padnie na Nadszaniec, w którym będziemy zmieniali system ogrzewania z promienników na centralne ogrzewanie” – wyjaśnił prezydent.

Teraz okazuje się jednak, że rzeźby artysty nie trafią ani do ZAK, ani do Nadszańca, ani w żadne inne miejsce. Pozostaną tam, gdzie były eksponowane od dekady: w zabytkowym budynku na osiedlu Planty.

Jak się dowiadujemy, powodem wycofania się z pomysłu o przeprowadzce był zdecydowany sprzeciw spadkobierców rzeźbiarza, zwłaszcza jego syna Filipa.

Rzecznik wysyła komunikat

Jacek Bełz, rzecznik prezydenta Zamościa przesłał dzisiaj do mediów, po naszych pytaniach o losy galerii, oficjalny komunikat do mediów w tej sprawie.

Czytamy w nim, że w miniony poniedziałek Zamość odwiedził Filip Konieczny oraz Agnieszka Sajda – oboje reprezentowali Fundację Instytut Sztuki Mariana Koniecznego.

– Tematem spotkania była oczywiście przyszłość Galerii Rzeźby Mariana Koniecznego. Fundację zaalarmowały krążące w sieci nieprawdziwe informuje o zamiarze likwidacji Galerii. Na spotkaniu z prezydentem Rafałem Zwolakiem oraz jego zastępcami informacje te zostały dosadnie zdementowane! – zapewnia Jacek Bełz.

Relacjonuje, że przedstawiciele fundacji wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Zamość oraz Muzeum Zamojskiego obejrzeli wskazane miejsca.

– Konkluzją tej wizji lokalnej było wspólne uznanie, że w żadnych z tych zaproponowanych przestrzeni rzeźby prof. Koniecznego nie będą godnie reprezentowane. Prezydent Rafał Zwolak zadeklarował ostateczne odstąpienie od pomysłu przeniesienia rzeźb prof. Mariana Koniecznego w inne miejsce – wyjaśnia rzecznik.

Dodaje przy tym, że Fundacja Instytut Sztuki Mariana Koniecznego zadeklarowała wsparcie w promocję zamojskiej galerii prof. Mariana Koniecznego. Bowiem, jak uznano, „widocznym problemem jest brak rozpoznawalności galerii, niska frekwencja odwiedzjących to miejsce i stagnacja dotycząca zarządzania miejscem! Porozumienie pomiędzy Fundacją a Muzeum Zamojskim oraz zaangażowanie ludzi kultury ma sprawić, że miejsce to będzie kolejnym ważnym punktem na kulturalnej mapie Zamościa.”

Gdzie się podzieją seniorzy?

Kwestia galerii jest więc rozstrzygnięta. A co w takim razie z dziennym domem dla seniorów? Miasto zamierzało zrealizować ten projekt z dużą dotacją dotacją w ramach

programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Prezydent opisując w mediach społecznościowych całą sytuację przyznał, że początkowo taką placówkę planowano utworzyć w budynku przy ul. Partyzantów, jednak żaden z przetargów na opracowanie projektu budowlanego dla tego obiektu nie zakończył się pozytywnie.

„Kwoty proponowane przez oferentów były gigantyczne, dla nas nieosiągalne. Zatem, realizacja projektu w tej lokalizacji stała się niemożliwa” - wyjaśniał rafał Zwolak. Poza tym, tworząc ten ośrodek wsparcia w pierwotnie założonej lokalizacji, miasto byłoby zobligowane do zaangażowania znacznych środków własnych, nawet 7-8 mln zł.

„A w jakim stanie jest budżet miasta, wszyscy doskonale wiemy. Moją rolą, jako prezydenta, jak i rolą radnych, jest realne i rozważne gospodarowaniem środkami budżetu miasta. Stąd pomysł racjonalnego wykorzystania infrastruktury, jaką już miasto posiada. Przeprowadzona wstępna analiza wskazała, że dostosowanie obiektu Galerii na potrzeby MCPR wymaga znacznie mniejszych nakładów” - argumentował na początku grudnia Rafał Zwolak. I dodał: „

Oczywiście, możemy zrezygnować z projektu. Ale wtedy nasz partner w programie ZIT, czyli Gmina Zamość nie będzie mogła zrealizować u siebie bliźniaczego projektu. To byłoby nieodpowiedzialne.”

Czy zatem dzienny dom seniora powstanie w innej lokalizacji? Na razie żadne wiążące decyzje w tej sprawie nie zapadły.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatnie pożegnanie tragicznie zmarłej rodziny z Idalina [zdjęcia]
galeria

Ostatnie pożegnanie tragicznie zmarłej rodziny z Idalina [zdjęcia]

Krzysztof (45 l.) oraz trójka dzieci: Ania (11 l.), Małgosia (4 l.) i Szymek (2 l.) stracili życie w pożarze domu. Dzisiaj na cmentarzu parafialnym w Boiskach w powiecie opolskim ich prochy zostały złożone do rodzinnego grobu. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły setki wiernych.

Tu powstanie rondo turbinowe. I to już w przyszłym roku
ŚWIDNIK

Turbinowe rondo zamiast skrzyżowania. Decyzja jest, budowa zaraz się zacznie

Bezpieczniej, płynniej i taniej, niż zakładano. Już w przyszłym roku kierowców w Świdniku czekają duże zmiany w organizacji ruchu w rejonie M Park. Pobliskie skrzyżowanie zostanie przerobione na rondo turbinowe.

Powody dla których warto kupować farby w specjalistycznym sklepie

Powody dla których warto kupować farby w specjalistycznym sklepie

Wybór farby przemysłowej stanowi ważny element każdego projektu renowacyjnego czy budowlanego. Specjalistyczne punkty sprzedaży farb przemysłowych wyróżniają się na tle marketów budowlanych głęboką wiedzą techniczną i zaawansowanym doradztwem. Profesjonalne produkty, dopasowane do konkretnych zastosowań, zapewniają bowiem trwałość i skuteczność zabezpieczeń na długie lata.

Farby na dach - jakie wybrać, aby chronić i upiększyć powierzchnię?

Farby na dach - jakie wybrać, aby chronić i upiększyć powierzchnię?

Dach stanowi element ochrony budynku przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Prawidłowe zabezpieczenie powierzchni dachu odpowiednią farbą może wydłużyć jego żywotność nawet o kilkanaście lat! Właściwie dobrana powłoka malarska zapewnia skuteczną ochronę oraz pozwala zachować estetyczny wygląd pokrycia dachowego przez długi czas.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
GRAMY I SŁUCHAMY

Wiedźmin: Symfonicznie. Trasa koncertowa z okazji 10-lecia gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

19 maja 2015 roku swoją premierę miała gra Wiedźmin 3: Dziki Gon. I kiedy niektóre gry do krainy zapomnienia trafiają nawet kilka miesięcy po premierze, tak Geralt wciąż radzi sobie znakomicie. A z okazji rocznicy ruszy w „trasę koncertową”

Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora wielu znanych pomników, m.in. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty podziwiać można prace Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II
galeria

Galeria prof. Koniecznego zostaje. Spadkobiercy mówią „nie” przeprowadzce

Radość rodziny artysty z koncepcji przeprowadzki galerii nie była aż tak wielka, jak to przedstawiano oficjalnie. Spadkobiercy Mariana Koniecznego nie zgodzili się na przeniesienie jego rzeźb. I to z tego powodu władze miasta z pomysłu o przeprowadzce galerii się wycofują.

Zawiesia linowe - niezbędne narzędzie w transporcie i logistyce

Zawiesia linowe - niezbędne narzędzie w transporcie i logistyce

W sektorze transportu i logistyki ważną rolę odgrywają narzędzia umożliwiające bezpieczne i efektywne przemieszczanie ładunków.

Podświetlają kwasem i usuwają. Pacjenci z glejakiem nie muszą jechać do Lublina
MEDYCYNA

Podświetlają kwasem i usuwają. Pacjenci z glejakiem nie muszą jechać do Lublina

Pacjenci z guzami mózgu będą mogli być operowani w bialskim szpitalu. Lekarze stosują nowatorską metodą podświetlania glejaka specjalnym związkiem chemicznym.

Oszukiwali "na policjanta". Właśnie złapała ich prawdziwa policja
ZATRZYMANIA I ZARZUTY

Oszukiwali "na policjanta". Właśnie złapała ich prawdziwa policja

Lubelska policja rozwiązała sprawę oszustwa, w którym 83-letnia mieszkanka Lublina straciła pieniądze i biżuterię o wartości 35 tysięcy złotych. Dwóch mężczyzn usłyszało zarzuty. Grozi im do 8 lat więzienia.

Dyrektor ds. marketingu Perła – Browary Lubelskie S.A. Maciej Ładwiński i dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Łukasz Mudrak (fot. Materiały prasowe)

Świąteczne wsparcie od Perły dla podopiecznych Caritas

Już po raz piąty w okresie przedświątecznym pracownicy Browaru Perła wsparli Caritas Archidiecezji Lubelskiej w przygotowaniach do tradycyjnej Wigilii Miłosierdzia. We wtorek dostarczyli do siedziby organizacji kilka tysięcy opakowań produktów spożywczych o długim terminie przydatności. Za kilka dni trafią one do podopiecznych Caritas z Lublina i okolicznych miejscowości.

Medale i odznaki dla lubelskich energetyków
ZA ZASŁUGI
galeria

Medale i odznaki dla lubelskich energetyków

W Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego 23 pracowników PGE Dystrybucja Oddział Lublin otrzymało odznaczenia państwowe i resortowe. 17 z nich otrzymało Medale za Długoletnią Służbę, sześcioro Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Energetyki”.

31 grudnia 2017 roku sylwestrowa zabawa odbyła się przed Pałacem Zamoyskich. Był koncert i pokaz fajerwerków
ŁYŻWY I LASERY

Sylwester 2024 w Zamościu. Wiemy, co szykuje miasto

Czasy, gdy na Rynku Wielkim albo pod Pałacem Zamoyskich organizowane były duże plenerowe koncerty już dawno minęły. Od kilku lat zamościanie witają Nowy Rok skromniej i bez fajerwerków. Tak będzie i w tym roku.

Mateusz Prażmo (z piłką) to ważny gracz Alco

LNBA: Triumf defensywnej koszykówki

Alco po wielkich mękach pokonało 12 Małp w ramach rozgrywek LNBA. To było niecodzienne spotkanie, ponieważ obie drużyny zdobyły łącznie tylko 65 punktów.

Właściciel postawił ogrodzenie i uniemożliwił parkowanie. Biznes cierpi

Właściciel postawił ogrodzenie i uniemożliwił parkowanie. Biznes cierpi

Już ponad rok wysokie ogrodzenie uniemożliwia parkowanie na placu Szkolny Dwór. Odczuwają to przedsiębiorcy. A prywatny właściciel nie jest zainteresowany zbyciem działki na rzecz miasta.

Proces rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Lublinie

Zabił kolegę i ukrył ciało pod łóżkiem – ruszył proces morderstwa z Krańcowej

„Eryk miał w Chełmie taki status, że nikogo nie musiał się obawiać”. Teraz jednak zasiadł na ławie oskarżonych i odpowie za brutalne morderstwo Daniela – przyjaciela ze szkolnych lat. Grozi mu dożywocie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium