W Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie odbył się pokaz wirtualnej makiety przedstawiającej Józefów z okresu międzywojennego. Stworzono ją w ramach projektu "Wirtualne Miasteczko”, którego autorem i realizatorem jest lubelski Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.
Ale najważniejsza była jednak wirtualna makieta przedwojennego żydowskiego miasteczka zwanego sztetl, która została stworzona na podstawie przedwojennych map, fotografii i dokumentacji technicznych zabudowań.
W wyniku żmudnej współpracy historyków, grafików komputerowych z pracownikami lubelskiego ośrodka odtworzono na niej nieistniejącą już charakterystyczną zabudowę tej miejscowości. Do odtworzonych tam budynków, m.in. ratusza, domu ludowego, synagogi czy kościoła, dołączono szczegółowe informacje o tych obiektach.
Makieta umożliwia wirtualny spacer po dawnym żydowskim Józefowie z okresu 20-lecia międzywojennego i pokazuje charakterystyczne cechy zabudowy miasteczka, czyli drewniane domy z podcieniami usytuowane wokół rynku.
W 1921 roku Żydzi stanowili 78 proc. wszystkich mieszkańców Józefowa. Zajmowali się handlem, rzemiosłem oraz wyrobem i sprzedażą alkoholi. W czasie okupacji hitlerowcy utworzyli a miasteczku getto, do którego zwieziono też Żydów z innych miast. Niemal wszyscy zostali wymordowani.
Na pochodzącym z 1744 roku cmentarzu żydowskim do dzisiaj zachowało się około 300 dawnych macew z piaskowca. Dwa lata temu samorząd ogrodził to miejsce i postawił tablice informacyjne z opisem tragicznych wydarzeń w językach angielskim, hebrajskim i polskim.
W czwartkowym spotkaniu, podczas którego pracownicy lubelskiego ośrodka prezentowali swoje najnowsze dzieło, uczestniczyli uczniowie, nauczyciele LO oraz mieszkańcy Józefowa. Wicedyrektor Bramy Grodzkiej, Witold Dąbrowski, zaprosił za koniec na festiwal "Śladami Singera”, który odbędzie się w Józefowie w dniach 18–20 lipca i będzie zwieńczeniem różnorodnych działań podejmowanych przez miejscową młodzież licealną i gimnazjalną pod przewodnictwem artystów współpracujących z ośrodkiem.
Wirtualną makietę wraz z przewodnikiem, szczegółowy opis projektu oraz zbiór informacji o historii Józefowa można odnaleźć na stronie internetowej www.miasteczko.teatrnn.pl.