Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 stycznia 2008 r.
18:48
Edytuj ten wpis

Miles Lerman nie żyje

Wieczorem w miniony wtorek w Filadelfii zmarł Miles Lerman. Urodził się w 1920 roku w Tomaszowie Lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Był jednym z najbardziej zasłużonych dla upamiętnienia zbrodni Holocaustu ludzi na świecie. Całe życie podkreślał swe polskie korzenie, nieustawał w dialogu żydowsko-polskim. Aktywnie zabiegał o dokumentowanie żydowskiego dziedzictwa w Polsce w jego wszelkich przejawach: tych tragicznych związanych z II wojną, jak też lat świetności żydowskiej.

Miles (Szmul) Lerman urodził się w zamożnej rodzinie związanej z Tomaszowem Lubelskim, która od XVII wieku posiadała w okolicy kilka młynów, w tym jeden położony o dwa kilometry od przyszłego obuzu zagłady w Bełżcu.

Życie rodziny Lermanów zmieniło się po bitwie tomaszowskiej, w której Armia "Kraków” nie zdołała utrzymać miasta i wpadło ono w ręce niemieckie. Wtedy okupant skonfiskował cały niemal majątek Lermanów i rodzina podjęła decyzję o wyjeździe na Wschód, przedostając się do zajętego przez Rosjan Lwowa. Kiedy do miasta wkroczyli Niemcy, Lerman trafił do obozu pracy, w którym przebywał dwa lata. Zbiegł z kilkoma innymi więźniami i trafił do partyzantki. Był to oddział złożony głównie z Żydów.

- Naszym zadaniem było wprowadzanie zamętu, dezorganizowanie Niemcom życia, m.in. wysadzanie torów kolejowych. Oczywiście także przeżycie samemu - powiedział kiedyś Lerman dziennikowi "Philadelphia Inquirer”. Jak wspominał, w swej naiwności myślał, że wschodnie tereny Polski wrócą do niej po wojnie. Dlatego Armię Czerwoną witał, jak wyzwolicieli. Szybko jednak zorientował się, "co jest grane” i przedostał się do Lublina. Okazało się jednak, że większość jego rodziny została wymordowana w Bełżcu.

Po powrocie Lerman poznał pochodzącą ze Starachowic, ocalałą z obozu, Krystynę Laks i wziął z nią ślub. Pod wpływem wydarzeń znanych m.in. z kart książki Jana Tomasza Grossa "Strach”, w tym pogromu lubelskiego, postanowił opuścić Polskę. W 1947 roku, poprzez obóz tzw. dipisów (od angielskiego: Displaced Persons, osób usuniętych z miejsc osiedlenia), dotarli do Nowego Jorku. W Stanach pracował najpierw w hurtowni artykułów spożywczych na Brooklynie, potem prowadził fermę kurzą, by wreszcie zjąć się biznesem paliwowym. W Vineland w stanie New Jersey założył firmę zajmująca się dystrybucją benzyny i oleju napędowego. Szybko odniósł sukces.

Zamożność dzielił z aktywnością w organizacjach upamiętniających Holocaust. Stanął na czele grupy inicjatorów stworzenia w Waszyngtonie Muzeum Holocaustu, która z takim projektem zgłosiła się do prezydenta Jimmy Cartera u schyłku jego kadencji. Ten odpowiadając na apal, powołał US Holocaust Memorial Council (Amerykańska Radę d/s Holocaustu) powołując Lermana na jej przewodniczącego (podobnie jak kolejni prezydenci do 2000 roku, kiedy przeszedł na emeryturę).

Zwieńczeniem jej działalności było otwarcie w kwietniu 1993 roku w Waszyngtonie - Muzeum Holocaustu. Miles Lerman kierował zbiórką środków na ten cel wśród społeczności żydowskiej na całym świecie, gromadząc ponad 400 mln dolarów. Zyskał powszechny podziw i szacunek.

Dzięki wieloletniej przyjaźni z prof. Janem Karskim, Miles Lerman pozostawał blisko zorientowany w sytuacji w Polsce i przemianach demokratycznych, jakie w niej zachodziły. Wraz z wyłonieniem się rządu Tadeusza Mazowieckiego, pozostawał w kontakcie z władzami III RP. Uczestniczył w rożnych przedsięwzięciach dialogowych i hsitorycznych. Ukoronowaniem ich było otwarcie w 2004 roku Muzeum Martyrologii w Bełżcu, na terenie byłego obozu zagłady, w rodzinnych stronach Lermana. Projekt zamierzenia dyskutował m.in. z papieżem Janem Pawłem II.

Odszedł człowiek prawdziwego dialogu i najlepszej woli w budowaniu rzetelnych, opartych na prawdzie i zrozumieniu stosunków polsko-żydowskich. Nie ma ich już wielu w jego pokoleniu. Pamięć Miles Lerman powinna zostać w Polsce uczczona czymś więcej niż nekrologiem. Może ulicą jego imienia w Tomaszowie Lubelskim? Obywatelem tego miasta czuł się do końca. Nosił przy sobie wzruszający dowód tej identyfikacji w postaci... polskiego znaczka pocztowego upamiętniającego rocznicę bitwy o Tomaszów.

Burmistrz Tomaszowa Ryszard Sobczuk jest ideą zainteresowany. - Postać Milesa Lermana jest niewątpliwie wybitna ze względu na to, co zrobił dla dokumentowania historii, prawdy o Holocauście, a także pracy na rzecz jak najlepszego ułożenia relacji polsko-żydowskich. Jest szczególnie miłe i wzruszające, że zawsze pamiętał, skąd się wywodziła jego rodzina, a nasze miasto uważał za swoją małą ojczyznę. Zastanowimy się, co da się najlepszego zrobić, aby pamięć Milesa Lermana była z nami zawsze w Tomaszowie - mówi burmistrz Sobczuk.

Jak się dowiadujemy, na ręce rodziny władze Tomaszowa Lubelskiego kierują kondolencje i wyrazy solidarności w bólu po odejściu Milesa Lermana. Spocznie on w czwartek na żydowskim Cmentarzu Przymierza w miejscowości Norma, pamiętającej początki żydowskiego osadnictwa w Stanie New Jersey.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium