Początek roku to czas na podsumowanie poprzedniego. Urząd Stanu Cywilnego w Zamościu także przygotował statystyki. Wiemy, jakie oryginalne imiona rodzice nadawali dzieciom i które były najpopularniejsze. Znamy też dane dotyczące liczby narodzin, zgonów, małżeństw i rozwodów.
Z zestawienia zamojskiego USC wynika, że w 2024 roku zarejestrował on 1236 narodzin, większość w trybie zwykłym, ale też 342 w szczegółnym, czyli poprzez wpisywanie zagranicznych aktów.
Statystyki wskazują, że najpopularniejszym żeńskim imieniem było Zofia (17), a dalej Hanna (16), Maja (14), Helena (12),Liliana (11), Alicja (10). Niektózy rodzice dawali też córeczkom oryginalne imiona, np.: Janja, Lorena, Adelina, Marika, Gaja.
Wśród chłopców dominowali ci o imieniu Nikodem (36). Wciąż popularny jest Antoni (23), również Filip (21), a także Ignacy (21), Jakub (16), Jan (14).
Ale zdarzył się również Jeremiasz, Stefan, Albert, Seweryn, Mieszko i Liam.
Okazuje się, że popularność imion nadawanych dzieciom bywa różna w różnych rejonach naszego województwa, zwłaszcza jeśli chodzi o dziewczynki. Np. w Puławach najwięcej dziewczynek otrzymało imię Maria (22). Z kolei wśród chłopców, tak jak w Zamościu królował Nikodem (35). Ale już np. w Białej Podlaskiej wygrało imię żeńskie Marcelina. Tam też mają najwięcej nowonarodzonych Nikodemów.
A wracając do zamojskich statystyk, to należy też odnotować, że w ciągu minionych 12 miesięcy w mieście i gminie Zamość odnotowano jednak więcej zgonów - 1548, niż narodzin. A 26 zapisało się w statystykach po wprowadzeniu aktów zagranicznych.
Zarejestrowanych w Zamościu zostało 387 małżeństw. 153 były cywilne, 149 konkordatowych, a 85 w tzw. trybie szczególnym.
Urzędnicy USC udzielili w 2024 roku 17 ślubów poza swoją siedzibą. Odnotowali także 133 wzmianki o rozwodzie.