Najmniejszy 36-arowy zbiornik wodny powstanie w Majdanie Wielkim w gm. Krasnobród, największy o pow. 140 ha utworzony zostanie na rzece Gorajec, w Czarnymstoku (gm. Radecznica).
Zapobiec deficytowi wody
- Mamy ogromny deficyt wody - twierdzi Janusz Szatkowski, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Geologii Starostwa Powiatowego w Zamościu. - Jesteśmy najuboższym w kraju rejonem, jeśli chodzi o zasoby wody powierzchniowej. Ostatni, trwający 12 lat okres suszy bardzo tę słabość obnażył. Budowa ważna jest również ze względu na potrzebę zasilania rozciągającego się na terenie powiatów zamojskiego i biłgorajskiego ogromnego zbiornika wód podziemnych, a może to nastąpić jedynie poprzez infiltrację ze zbiorników wyżej położonych.
W każdej gminie zalew
Dla gmin sztuczne zalewy są bardzo ważne również z innych względów. Najczęściej spełniają funkcję rekreacyjną, a zatem sprawiają, że miejscowość postrzegana jest jako bardziej atrakcyjna. W wielu przypadkach zbiorniki pełnią też rolę przeciwpożarową, a bywa, że przy okazji prowadzi się tam gospodarkę rybną. Zapory wodne w Nieliszu, Michalowie i Rudce k. Zwierzyńca służą ponadto do wytwarzania energii elektrycznej. Nic dziwnego, że w planie rozwoju każdej gminy zbiornikom wodnym nadaje się wysoką rangę. Same gminy nie są jednak w stanie udźwignąć ciężaru inwestycji. Borykają się z wieloma problemami, zabiegają gdzie się da o pieniądze. Nie zawsze to się udaje.
Gmina Szczebrzeszyn zamierza rozpocząć budowę zbiornika w Kawęczynku już w przyszłym roku. Gmina Sitno nie pozyskała jeszcze terenu pod budowę w Stanisławce. W Sułowie zwyczajnie brakuje pieniędzy na inwestycję.
Wraca sprawa Krasnobrodu
Krasnobród miał szansę powiększyć istniejący zalew już kilka lat temu. Pozyskano teren od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, pozwolenie na budowę, krakowskiemu Hydrotrestowi, który budował zalew w Nieliszu, powierzono rolę wykonawcy. Wynik przetargu zaskarżył jednak zamojski Melbud. Przetarg unieważniono, ale do budowy już nie doszło. Teraz wraca się do sprawy. Dokumentacja wymaga aktualizacji. Gmina jest w trakcie budowy kanalizacji i nie jest w stanie finansować jednocześnie drugiej poważnej inwestycji. Realny termin przystąpienia do prac ocenia się obecnie na 2005 r.
Planowane zbiorniki wodne
Na rzece Wieprz: Rudka II (15,3 ha) gm. Zwierzyniec, Kawęczynek (2 ha) gm. Szczebrzeszyn, Krasnobród (21,6 ha), Michalów (24,5 ha) gm. Sułów, Bondyrz (12 ha) gm. Adamów; na Gorajcu w Czarnymstoku (140 ha) w gm. Radecznica; na rz. Siniocha w Niewirkowie (8 ha) w gm. Miączyn; na rz. Wolica w Iłowcu (90 ha) gm. Skierbieszów; na rz. Jacynka w Jacni (3 ha) gm. Adamów, na rzece Farens w Udryczach (1 ha) gm. Stary Zamość, na potoku w Suchowoli (3ha) gm. Adamów, na potoku w Rogowie (2 ha) gm. Grabowiec. Staw w Podworskim Parku Krajobrazowym w Miączynie (1,2 ha), staw podsiąkowy w Majdanie Wielkim (0,36 ha) gm. Krasnobród, zbiorniki w Komarowie (0,5 ha) i Stanisławce (2 ha) gm. Sitno.