Unikaj przygodnych pocałunków, nie dawaj "gryza” kanapki, ani "macha” papierosa.
Właśnie rusza ogólnopolska kampania przeciwko meningokokom. Akcja prowadzona jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Pracownicy sanepidu zamierzają rozdać milion ulotek. Ale to nie wszystko. Uczniowie gimnazjów i szkół średnich w całym kraju obejrzą też film edukacyjny o zakażeniach ośrodkowego układu nerwowego. Sanepid organizuje też pogadanki na zimowiskach. Skąd taka mobilizacja?
- Notujemy coraz więcej zakażeń sepsą - mówi Jadwiga Poświatowska z zamojskiego sanepidu. - Najbardziej na zakażenie narażona jest młodzież, która bawi się na zatłoczonych dyskotekach, dzieli się jedzeniem i pije ze wspólnych butelek. Dlatego ta kampania skierowana jest głównie do niej. Zarazić mogą się jednak wszyscy.
Meningokoki żyją w wydzielinie naszych dróg oddechowych. Są przenoszone drogą kropelkową. W początkowej fazie zakażenia objawy choroby podobne są do przeziębienia. Występuje m.in. gorączka, nudności i bóle stawowe. Często także charakterystyczna wysypka. Choroba rozwija się wyjątkowo szybko. Nieleczona powoduje śmierć.
- Nie ma 100-procentowej metody chroniącej przed zakażeniem - przyznaje Poświatowska. - Można jednak znacznie zmniejszyć takie ryzyko.
Bliższe informacje na temat kampanii: www.meningokoki.com.pl oraz www.gis.gov.pl
(STEP)