Można to jeszcze naprawić. W tzw. boksach handlowych przy Nowej Bramie Lubelskiej powstały wreszcie toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Szkopuł w tym, że… osoby na wózkach nie będą mogły z nich korzystać.
Co tak rozżaliło historyka? Zamość wystarał się o ponad 6 mln euro z tzw. Funduszu Norweskiego (Programu Europejski Obszar Gospodarczy-Norweski Mechanizm Finansowy). Ponadto 1,5 mln zł dołoży minister kultury.
Odrestaurowano m.in. bastion VII z Nadszańcem, Starą Bramę Lubelską, Brama Szczebrzeska oraz kazamaty bastionu I. Robotnicy zabrali się też za Nową Bramę Lubelską. Obok niej odtworzono fragment muru oraz kontrowersyjne (głównie ze względu na swoją urodę) boksy handlowe.
W murze pozostawiono "otwór”, którym można dojść ze Starego Miasta m.in. do osiedla Planty. W ten sposób powstała niewielka uliczka zakończona czymś w rodzaju furty.
Przy niej (w jednym z powstałych podczas renowacji pomieszczeń) założono toalety, przystosowane m.in. dla osób niepełnosprawnych. Kłopot w tym, że osoby na wózkach nie mogą tam dojechać.
Dlaczego?
– W samej furcie wybudowano krawężnik – tłumaczy dr Pałka. – Niepełnosprawni nie są w stanie go samodzielnie na wózku pokonać. Od strony Starówki wybudowano kolejny, wyższy próg. Jest nim zakończony chodnik. Jedyny wjazd jest dostępny od "ekonomika”. Ale aby się tam dostać trzeba pokonać kilkaset metrów. To za daleko.
Paweł Turczyn, najemca miejskich toalet (przy boksach oraz w Bramie Szczebrzeskiej) także uważa, że w tym miejscu powinny powstać podjazdy dla niepełnosprawnych. Wczoraj był w tej sprawie m.in. u prezydenta Zamościa.
– Powinny także powstać tablice informacyjne w najważniejszych punktach Starówki – mówi Turczyn. – Bo skąd np. osoby niepełnosprawne mają wiedzieć gdzie te toalety są… Taki wniosek już składałem u prezydenta, byłem też w tej sprawie na ostatniej sesji RM.
Jaki był skutek? – Dowiedziałem się, że miasto nie ma na to pieniędzy – dziwi się Turczyn. – Prezydent powiedział także, że powinniśmy tablice postawić sami. Ale nie będzie to łatwe. Najpierw trzeba stworzyć plany, wystarać się o pozwolenia…
Toalety będą czynne w przyszłym tygodniu. Czy do tej przy Nowej Bramie Lubelskiej niepełnosprawni będą mogli dotrzeć?
– Na pewno sygnał sprawdzimy – zapewnia Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Inwestycja została już odebrana, ale jeśli będzie taka potrzeba, odpowiednie podjazdy powstaną.