Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 marca 2024 r.
17:39

Nowa pracownia w szpitalu „papieskim”. Żaden inny w okolicy takiej nie ma

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Bez odpowiedniego żywienia nie ma odpowiedniego leczenia. Są jednak pacjenci, którzy w tradycyjnej formie nie mogą ani jeść, ani przyjmować leków. W szpitalu „papieskim” w Zamościu otwarto w środę pracownię, w której mają powstawać żywieniowe mieszaniny dla chorych wymagających specjalnych terapii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To bardzo, bardzo ważna inwestycja, bo innowacyjna. Dzięki niej jesteśmy jedynym wśród wszystkich szpitali w dawnym województwie zamojskim posiadającym własną pracownię żywienia pozajelitowego i leku jałowego – mówi z nieukrywaną dumą i satysfakcją Małgorzata Młynarska, kierownik apteki w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu. To właśnie przy szpitalnej aptece powstała nowa pracownia.

Dla dobra pacjentów

– Dzięki niej zostaną zapewnione właściwe, najnowocześniejsze warunki do prowadzenia farmakoterapii. Mieszaniny żywieniowe, które będziemy wytwarzać są dedykowane wszystkim pacjentom, którzy dojelitowo nie mogą przyjmować preparatów żywieniowych, a więc zarówno noworodkom z dysfunkcją, jak i dorosłym z najróżniejszymi schorzeniami, u których wykluczone jest żywienie tradycyjne – zapewnia Młynarska.

Co zmieni się dla osób korzystających z żywienia pozajelitowego? Dotychczas podawanie odpowiednich preparatów pacjentom było dla nich podzielone na dwie fazy: oddzielnie podawano mieszankę żywieniową, a kolejnym portem leki, dodatki i suplementy, jak minerały czy witaminy.

– Teraz my to wszystko zbierzemy w pracowni i w warunkach jałowych, podamy do jednej mieszaniny żywieniowej. A więc raz, że pacjent dostanie wszystko czego potrzebuje szybciej, a dwa, że bezpieczniej – wyjaśnia kierownik szpitalnej apteki. Dodaje, że jeśli zajdzie potrzeba, leki, tzw. mieszaniny szyte na miarę, będą też mogły być wytwarzane na miejscu.

Inwestycja nie była tania, pochłonęła blisko 1,2 mln zł. – Była finansowana w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia – informuje Adam Fimiarz, dyrektor szpitala „papieskiego”.

Jest dobrze, ma być lepiej

Środowa uroczystość otwarcia nowej pracowni została połączona z prezentacją osiągnięć placówki z ostatnich pięciu lat. Dyr. Fimiarz mówił o wielu zrealizowanych w tym czasie ważnych inwestycjach i zakupach sprzętu.

Podliczył, że na przedsięwzięcia te (w latach 2019-2023) przeznaczono łącznie 105 mln zł, z czego ok. 40 mln stanowiły środki z Unii Europejskiej, 24 mln pochodziły z budżetu państwa, ok. 23 mln z Urzędu Marszałkowskiego oraz 14 mln z budżetu własnych szpitala. Wiele miejsca poświęcił również ambitnym planom na przyszłość, m.in. stworzeniu jeszcze w tym roku niezależnego oddziału pediatrii (teraz funkcjonuje w skrzydle przy neurologii), ale w dalszej przyszłości m.in. także geriatrycznego i rehabilitacyjnego.

– Przed nami jeszcze stworzenie pracowni hemodynamiki oraz oddziału onkologicznego, który musi być doprowadzony do końca. Jest też szereg innych działa, które zamierzamy zrealizować, aby ten szpital był nadal na najwyższym poziomie – zapowiadał obecny na uroczystości marszałek Jarosław Stawiarski.

– Kiedy obejmowałem szpital dwa lata temu, jego zobowiązania wymagalne były na poziomie 30 mln, w chwili obecnej spadły do niespełna 3 mln, a mam nadzieję, że po zamknięciu roku budżetowego uda się to zminimalizować do zera. Ogólny dług również został znacząco pomniejszony. Ta sytuacja pozwala nam w sposób optymistyczny patrzeć w przyszłość – podsumował dyrektor Fimiarz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę - SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium