Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 czerwca 2020 r.
8:11

"PGK był kojarzony z aferami, procesami, przekrętami". Nowa prezes ma zmienić wizerunek zamojskiej spółki

Autor: Zdjęcie autora agdy
10 czerwca 2020. Małgorzata Bzówka w roli zastępcy prezydenta Zamościa, podczas 440 urodzin miasta. Pięć dni później była prezesem zarządu PGK
10 czerwca 2020. Małgorzata Bzówka w roli zastępcy prezydenta Zamościa, podczas 440 urodzin miasta. Pięć dni później była prezesem zarządu PGK (fot. UM Zamość)

– Tu jest świetna kadra niższego szczebla. Bardzo kompetentna. Czasami jak ich słucham, to myślę: kurczę, po co Wam prezes? – mówi Małgorzata Bzówka, od tygodnia prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zajęła fotel odwołanego Jarosława Maluhy, który po 8 latach urlopu wrócił do pracy w urzędzie miejskim

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej jest bardzo dużą firmą, zatrudnia ponad 250 osób. W pierwszym tygodniu zwiedziałam sześć jednostek, które tworzą PGK i są tak duże, że na dobrą sprawę każda z nich mogłaby być odrębną firmą. Staram się jak najszybciej i jak najwięcej poznać, zrozumieć co, mówiąc wprost, oznacza pracę po 12 godzin dziennie. Mam nadzieję, że pracowitością nadrobię brak kompetencji. I nie boję się takiego stwierdzenia, bo moim zdaniem docelowo w PGK musi być prezesem menadżer, który zna się na sprawach technicznych – mówi Małgorzata Bzówka, którą 15 czerwca rada nadzorcza powołała na stanowisko prezesa zarządu PGK.

– Praca w PGK to ogromne wyzwanie. Zwłaszcza, że za chwilę wróci problem stawek za śmieci w Zamościu, a sama firma nie ma dobrych notowań zarówno w mediach, jak i w opinii pewnej części mieszkańców. Mówiąc dosadnie PGK był kojarzony z aferami, procesami, przekrętami. I celowo mówię o tym w czasie przeszłym. I już po trzech dniach poznawania firmy mogę z determinacją stwierdzić, że te opinie są bardzo krzywdzące dla pracujących tu ludzi – dodaje Małgorzata Bzówka.

W marcu rada nadzorcza odwołała prezesa Jarosława Maluhę. Prezes PGK od dawna był postacią kontrowersyjną. Praktycznie na każdej sesji rady miejskiej jego przeciwnicy odnosili się do spraw zgłoszonych do prokuratury czy prześwietlanych przez CBA. W zeszłym roku rada nadzorcza zawiesiła go w obowiązkach. Miało to związek ze sprawą budowy drogi dojazdowej, rekultywacji terenu i budowy farmy fotowoltaicznej na terenie składowiska odpadów w Dębowcu. W przetargu na wykonanie prac startowały dwie firmy. Wygrała ta, która zażądała więcej o 2 mln zł. Sprawą zajęło się CBA, a rada nadzorcza spółki zdecydowała się na rozwiązanie umowy.

– Dużo rozmawiam z ludźmi, którzy tu pracują. Tu jest świetna kadra niższego szczebla. Bardzo kompetentna. Czasami jak ich słucham, to myślę: kurczę, po co Wam prezes? Oczywiście mam pojęcie na temat funkcjonowania oczyszczalni czy instalacji w Dębowcu. Ale to jest wiedza na dużym poziomie ogólności. Brałam udział w organizowanych konsultacjach społecznych dotyczących stawek opłat za śmieci w Zamościu i sposobu ich naliczania. Dzięki temu, że wówczas się do nich przygotowywałam teraz jest mi dużo łatwiej jeśli chodzi o gospodarkę odpadami. Czy już wówczas prezydent Andrzej Wnuk widział, że chce mi zaproponować to stanowisko? Nie wiem. Może on wiedział, ja nie. Nasza rozmowa odbyła się całkiem niedawno. I nie trwała zbyt długo. Uprzedzałam, że na sprawach technicznych się nie znam. Oczywiście, mogłam się nie zgodzić. Ale zgodziłam się, bo zaufałam szefowi, który uważał, że dam sobie radę. Możliwe, że widział we mnie umiejętności, których ja nie dostrzegam. Potraktowałam to jako okazję do swojego rozwoju w zupełnie innym obszarze. ale na pewno sama bym się nie zgłosiła, że chcę zostać prezesem zarządu PGK. Na pewno nie – tłumaczy Bzówka, która wcześniej była I zastępcą prezydenta. Nadzorowała między innymi wydziały: oświaty, ewidencji kierowców i pojazdów czy kultury i sportu, turystyki i promocji.

– Jestem pozytywnie zaskoczona ludźmi, których spotykam w przedsiębiorstwie. Fajnych, pozytywnie zakręconych, który znają swoją pracę i proponują jakieś rozwiązania. Dla nich to też jest trudne, ostatecznie zostałam „przyniesiona w teczce” a bez współpracy nic nie osiągniemy – dodaje prezes zarządu, która przyznaje, że duże wrażenie zrobiła na niej wizyta w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu.

– Zobaczyłam jak ciężko i w jakich warunkach pracują tam ludzie. Jeszcze w czerwcu chcę, żeby wszyscy mieszkańcy to zobaczyli. Zaprosimy media i pokażemy na czym polega sortowanie odpadów. To będzie początek prowadzonej przez wakacje kampanii promującej segregację. Żeby mieszkańcy wyrzucając butelkę plastikową albo szklaną nie tam gdzie powinni mieli świadomość, że ktoś będzie musiał ją wyjąć i odłożyć prawidłowo. Że ich decyzje przy koszu nie są abstrakcyjne, tylko mają wpływ na pracę kogoś w RZZO.

Obowiązki Małgorzaty Bzówki w ratuszu rozdzielili między sobą prezydenci i sekretarz miasta Marcin Grabski. Ona sama od 15 czerwca jest tam na urlopie bezpłatnym.

Identyczny zabieg stosował były prezes PGK, który z bezpłatnego urlopu wrócił do urzędu miasta. Jak informuje Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzecznik UM Zamość Jarosław Maluha na urlopie był od 5 października 2011.

Złożył wówczas podanie jako inspektor w Biurze Zarządzania Funduszami Zewnętrznymi Urzędu Miasta Zamość by objąć funkcję prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji.

– Urlop był przedłużany i skończył się 23 kwietnia tego roku. Przez te lata, w wyniku reorganizacji zmieniła się nazwa wydziału i dawny inspektor BZFZ wrócił do Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych – dodaje rzecznik.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium