Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 grudnia 2004 r.
22:07
Edytuj ten wpis

Pociągi niemile widziane

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 0 A A

Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego od 30 lat walczy z Linią Hutniczą Szerokotorową. W latach 70. starała się o wstrzymanie budowy torów, potem o ich usunięcie z parku.
Bez skutku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostatnio zaniepokojenie dyrekcji RPN wzrosło. W połowie grudnia wiceminister infrastruktury poinformował media, że Ukraińcy i Rosjanie chcą przejąć część udziałów LHS. Jak tłumaczył, dzięki pieniądzom zagranicznych udziałowców spółka mogłaby przynosić większe zyski. Wiązałoby się to m.in. z budową nowoczesnych terminali, modernizacją torów i zwiększeniem ruchu pociągów. – LHS od dawna zagraża istnieniu parku, teraz to byłaby katastrofa – denerwuje się Zdzisław Kotuła, pierwszy i jak dotąd jedyny dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego. – Tory rozcinają park na dwie części. Tworzą barierę trudną do pokonania dla zwierząt. Pociągi, które i tak jeżdżą niemal co pół godziny hałasują, zanieczyszczając przy okazji powietrze i glebę. Przewożą m.in. chemikalia. Gdyby doszło do wypadku, skutki byłyby katastrofalne. Szeroki tor musi być z parku wyprowadzony!
Dyrektor Kotuła walczy z LHS od 30 lat. RPN powstał w 1974 r., a o budowie Linii Hutniczej Szerokotorowej (m.in. na terenie RPN) zadecydowało prezydium rządu PRL zaledwie kilka miesięcy później. Szeroki tor miał być przedłużeniem radzieckiej sieci kolejowej i służyć przede wszystkim do eksportu polskiej siarki i importu rud żelaza. Dyrekcja RPN od razu zaczęła protestować. Tłumaczono, że LHS będzie zagrożeniem dla chronionej przyrody, a budowa torów w parku narodowym jest niezgodna z prawem. W obronę RPN zaangażowało się także m.in. Ministerstwo Ochrony Środowiska oraz Komitet Ochrony Przyrody PAN. Bez rezultatu. W styczniu 1978 r. rozpoczęto budowę LHS. Na pocieszenie, władze tłumaczyły, że linia przebiegająca przez park jest „rozwiązaniem tymczasowym” i – ze względów ekonomicznych – „jedynie słusznym”. Za 15–20 lat obiecywano wybudować nowy tor już poza granicami RPN. Dyrekcja parku nie chciała się z tym pogodzić. Interweniowano w tej sprawie do kolejnych rządów PRL i III RP, ministrów transportu i kogo się tylko dało. – Przez lata próbowaliśmy wyegzekwować budowę nowego toru. Pisaliśmy, że budowa LHS w parku była pogwałceniem prawa. Bez odzewu. To skandal! – mówi Kotuła.
Prezes LHS uważa, że zarzuty dyrektora RPN „nie są do końca przemyślane”. Mówi, że tory w parku budowano 30 lat temu i nie da się teraz nic zrobić, aby temu zaradzić. LHS jest najbardziej dochodową spółką-córką PKP i przynosi spore zyski. Jej przebudowa miałaby negatywne skutki gospodarcze dla całego regionu. – Zrobimy wszystko, aby się nadal rozwijać i nie będziemy się oglądać na to, co się dzieje w parku – powiedział nam Piotr Juś. – Na razie w RPN przebudowy nie będzie. Nie wynika to z naszej złej woli. Wybudowanie nowego toru to ogromny koszt. Trzeba wyłożyć na to co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Kogo na to stać?

Pozostałe informacje

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium