Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 lipca 2009 r.
13:38
Edytuj ten wpis

Pomnik Kargula i Pawlaka w Suścu jest już odsłonięty

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Całe życie darli koty, ale jak przyszło stanąć na cokole, zgodnie podali sobie dłonie. Kargul i Pawlak w jak najlepszej komitywie stoją od niedzieli już oficjalnie na głównym skrzyżowaniu Suśca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Beata Onuszczuk, która prowadzi w Suścu gospodarstwo agroturystyczne zachęcała swoich "miastowych” gości do udziału w niedzielnej uroczystości.

- Przyjeżdżali do nas dla ciszy, spokoju i dla przyrody. Teraz może ich będzie przyciągała ta rzeźba - mówi gospodyni. - To nie jest może wielka sztuka, mnie się podoba. To na pewno będzie fajna ciekawostka, z którą nasza miejscowość zacznie się ludziom kojarzyć.

- Żeby tylko gmina umiała to wykorzystać i jakoś szerzej wypromować. Żeby o naszym Kargulu i Pawlaku zrobiło się głośno w całej Polsce. Bo teraz to mało kto wie, że u nas się urodził Sylwester Chęciński - podpowiada Andrzej Drążek z Suśca.

Pomysł na pomnik zrodził się rok temu. Wójt Franciszek Kawa zaproponował, by rzeźbę wykonał lokalny artysta. Jan Wiatrzyk z Majdanu Sopockiego przyjął propozycję i zaraz zabrał się do dzieła.

- Przez jakieś dwa miesiące to prawie bez przerwy w warsztacie siedział. Mało go było w domu widać - opowiada Helena Wiatrzyk, żona rzeźbiarza. - Ale ludzie przychodzili, zaglądali do niego, podpatrywali, jak mu robota idzie.

Jak wyszło? - Mogłoby być lepiej - mówi skromnie Jan Wiatrzyk. - Najtrudniej było mi podobieństwo postaci oddać, grymas twarzy i tak dalej. Bo do tej pory to ja według wzorca nigdy nie robiłem. Tylko własne wizje, co mi się w głowie urodziły, realizowałem.

- Rzeczywiście średnio oni podobni do pierwowzorów, ale co ma za znaczenia. Taka ciekawostka na pewno ściągnie do Suśca turystów - uważa Małgorzata Graf z Hrubieszowa, która pod pomnikiem robiła sobie pamiątkowe zdjęcia, zanim jeszcze został otwarty.

- Dobry pomnik, nie ma co gadać. Pięknie artyście wyszedł - zapewniali zgodnie państwo Ludwika i Jan Bundyra z pobliskich Szumów. Do Suśca wybrali się nie tylko po to, by obejrzeć rzeźbę, ale wziąć udział w imprezach zorganizowanych na niedzielne oficjalne otwarcie letniska.

Pomnik był gotowy już wiosną tego roku, ale praca przy nim trwała dużo dłużej, niemal do ostatniej chwili.

- Bo za surowe drewno się wziąłem i jak wyschło, zaczęło pękać. Musiałem łatać, zaklejać, malować na nowo. No, ale już stoi - opowiada rzeźbiarz.

Artysta wie, że pewnie znajdą się malkontenci, którzy mogą na urodę figurek narzekać. - Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził - kwituje Wiatrzyk.

- Celowo zdecydowaliśmy się na pracę ludowego artysty, a nie jakiegoś speca, który być może dokładniej odzwierciedliłby postaci - zapewnia Franciszek Kawa, wójt Suśca.

Zapowiada, że od przyszłego roku Kargul I Pawlak, którzy teraz już witają turystów na drodze wjazdowej do miejscowości, będą zachęcać do odwiedzenia Roztocza we wszystkich materiałach promujących miejscowość.

Dziwnych, nietypowych pomników mamy na Lubelszczyźnie więcej. oto kilka przykładów.

W Szczebrzeszynie stoi jedyny na świecie pomnik chrząszcza. Rzeźba wykonana została z lipowego pnia uczniów Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa. Pracami kierował szczebrzeszyński artysta prof. Zygmunt Jarmuła. Pomnik stanął wśród trzcin, przy malowniczym źródełku we wrześniu 2002 r. Obecnie jest to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych Szczebrzeszyna.

W Zwierzyńcu stoi pomnik upamiętniający zwalczenie szarańczy wędrownej, która nawiedziła tereny południowej Lubelszczyzny w 1711 roku. Do niedawna sądzono, że pomnik dotyczy szarańczy z 1859 roku, ale podczas renowacji napisu, okazało się, że obiekt jest o 150 lat starszy.

W Kazimierzu Dolnym oglądać można natomiast brązowy posążek psa. Legend związanych z tym monumentalnym czworonogiem jest wiele i wciąż powstają nowe. Turyści chętnie fotografują się przy kundelku.

Pozostałe informacje

Pojedynkowali się u Snajpera
galeria

Pojedynkowali się u Snajpera

W niedzielę, 9 lutego, odbyły się zawody strzeleckie zorganizowane przez lubelskiego "Snajpera" dla członków klubów strzeleckich oraz osób indywidualnych posiadających licencje lub patenty strzeleckie. Tym razem rywalizowano pod hasłem „pojedynki strzeleckie”.

Błyskawiczna akcja policyjnych wywiadowców

Błyskawiczna akcja policyjnych wywiadowców

Policyjni wywiadowcy. Desperat chciał skoczyć z wiadukty w ciągu al. Tysiąclecia w Lublinie. Po błyskawicznej akcji wywiadowców mieszkaniec Lublina trafił pod opiekę medyków.

Ze swojego życia wykreśliłem słowa: wczoraj, na co nie mam wpływu, słowo „jutro” bo może nie nadejść. Ważne jest tu i teraz – mówi Adam Natanek
MAGAZYN

Generalnie miałem po prostu szczęście

Muszę powiedzieć, i to mówię bez żadnej kokieterii, jeśli jestem człowiekiem spełnionym w każdym wymiarze: prywatnym, ludzkim, człowieczym i zawodowym, to zawdzięczam to w znakomitym procencie mojej Danusi – wywiad z Adamem Natankiem, dyrygentem i byłym wieloletnim dyrektorem Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

Kelian Janikowski z kolegami z Azotów Puławy awansował do Final 4 ORLEN Pucharu Polski

Azoty Puławy w Final 4 Orlen Pucharu Polski

W ćwierćfinale Orlen Pucharu Polski Azoty Puławy pokonał Śląsk Wrocław 29:21 i awansowały do Final 4 tych rozgrywek.

Skoki narciarskie. Polak kolejny raz w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Świata

Skoki narciarskie. Polak kolejny raz w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Świata

Po niezbyt udanych sobotnich zawodach w niedzielę Biało-Czerwoni spisali się w Lake Placid zdecydowanie lepiej. Awans do drugiej serii wywalczył komplet Polaków, a najlepiej, kolejny już raz w tym sezonie, spisał się Paweł Wąsek

Tężnie solankowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Ta na zdjęciu znajduje się w Wojsławicach. Zamojska ma być większa

Sporo chętnych do budowy tężni. Solankowe inhalacje przy parku

Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na budowę tężni solankowej w Zamościu. Na razie nie wiadomo, której z nich miasto zleci realizację zadania z budżetu obywatelskiego.

Sesja Rady Gminy Jabłonna z udziałem rodziców

Zlikwidują szkołę w Skrzynicach. 9 radnych nie dało szansy placówce

Rodzice nie zgadzają się na likwidację szkoły w Skrzynicach. Radni mimo to zagłosowali za wygaszeniem szkoły w gminie Jabłonna. Los 83 dzieci jest przesądzony.

Wielki problem z płucami w Lubelskiem. U 15 proc. stwierdzono zmiany

Wielki problem z płucami w Lubelskiem. U 15 proc. stwierdzono zmiany

U 15 proc. uczestników badania przesiewowego wykryto podejrzane zmiany w płucach wymagające dalszej kontroli. Dotychczas raka płuca potwierdzono u ośmiu osób – wynika z badań przeprowadzonych na Lubelszczyźnie za pomocą mobilnego tomografu. Przebadano 2,6 tys. pacjentów z mniejszych miejscowości.

Witryna Karczmy Słupskiej zawsze przyciągała smakołykami
Kulinarnym szlakiem Lublina

Karczma Słupska miałaby dziś 50 lat

Była jedną z ulubionych przez studentów restauracji. Z kuchnią słupską miała niewiele do czynienia, ale można tu było smacznie i stosunkowo tanio zjeść. „Karczma Słupska” obchodziłaby w tym roku swoje 50. urodziny. Gdyby istniała.

Motor przegrał z Koroną po kontrowersyjnym rzucie karnym
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria

Motor przegrał z Koroną po kontrowersyjnym rzucie karnym

Koniec dobrej passy Motoru. Po sześciu meczach bez porażki piłkarze Mateusza Stolarskiego musieli uznać wyższość rywali. W niedzielę przegrali w Kielcach z tamtejszą Koroną 0:1. Jedyny gol padł po kontrowersyjnym rzucie karnym. Raz, że goście mieli pretensje o podyktowanie jedenastki, a dwa o to, jak została ona wykonana.

Radni miasteczka są przeciwko tym planom. "Zostawcie nam pocztę"

Radni miasteczka są przeciwko tym planom. "Zostawcie nam pocztę"

To nikomu nie wyjdzie na dobre. Przyniesie tylko straty - z takiego założenia wyszli radni Tyszowiec (powiat tomaszowski) i na ostatniej sesji przyjęli stanowisko, w którym sprzeciwili się planom zmiany zasad funkcjonowania placówki Poczty Polskiej w miasteczku.

W parku handlowym na ul. Legionów otwarty zostanie nowy sklep

Kolejny sklep niemieckiej sieci w Lubelskiem. Otwarcie za kilka dni

Po Lublinie, Świdniku i Puławach przyjdzie czas na kolejne miasto, w którym powstaje sklep niemieckiej sieci Handlowej. Woolworth otworzy swój lokal w Zamościu.

Taki widok uwiecznili strażacy

Akcja na zalewie Czajka. "Siedem łabędzi przymarzło"

Nietypową akcję mieli dzisiaj rano do przeprowadzenia strażacy. Wezwano ich nad zalew w jednej z wiosek w gminie Kraśniczyn, by uwolnili uwięzione przez lód ptaki.

Do pożaru drewnianego domu w Szewni Dolnej doszło dzisiaj nad ranem

Czujka uratowała ludzi. To już drugi raz w tym tygodniu

Głośny sygnał wybudził domowników ze snu. Dzięki temu zdołali w porę uciec z domu, w którym wybuchł pożar. To już drugi taki przypadek w tym tygodniu w powiecie zamojskim.

Tragiczny pożar. Starsza go nie przeżyła

Tragiczny pożar. Starsza go nie przeżyła

Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować życia 87-letniej kobiety ze wsi Jarczew w powiecie łukowskim. W sobotę w jej domu wybuchł pożar.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium