Trwają przygotowania do jubileuszowych uroczystości. Podczas wędrówki przez sosnowe, jodłowe i bukowe lasy można spotkać orlika krzykliwego, bociana czarnego, jelenia, a nawet rysia. Przy strumykach żeremia wybudowały bobry, na zwiedzających czeka też ostoja konika polskiego.
Wykonany przez Bogdana Markowskiego monument na ścieżce edukacyjnej na Bukową Górę powstał w 1974 roku, czyli ma tyle samo lat, co RPN. A że panowały wówczas inne realia polityczne, dyrekcja postanowiła teraz „doposażyć” go w symbole patriotyczno-religijne i treści, których wcześniej nie można było uwzględnić.
Na pomniku pojawił się orzeł w koronie z liśćmi dębowymi, napis „Oddali życie za Polskę”, a przy latach podkreślających wkład leśników w walkę o wyzwolenie i niepodległość kraju (1939–1944) przybyła jeszcze jedna ważna data – rok 1956.
Centrum pomnika wyznaczone zostało punktem przecięcia dwóch ścieżek. W ten sposób powstał widziany z lotu ptaka symbol krzyża, który podkreślają głazy narzutowe. Na Bukową Górę prowadzi teraz ścieżka z kostki klinkierowej, a przed nową bramą położono kostkę drewnianą. Wkrótce pojawi się tam granitowa rzeźba stylizowanego konika polskiego, który jest symbolem parku. Zaprojektowała ją Dąbrówka Tyślewicz z Gdańska. Dzieło, które artystka wykonała wspólnie z Leszkiem Barowiczem, jest już gotowe.
Uroczystości jubileuszowe potrwają trzy dni. Mszę świętą w kaplicy na wyspie odprawi ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Zaplanowano prezentację wydawnictwa „Aleksandra Wachniewska – malarka Roztocza” oraz widowisko słowno-muzyczne poświęcone artystce w 20 rocznicę jej śmierci.
– Na uwagę zasługuje premierowy pokaz „Drzewa” Wiesława Myśliwskiego Fundacji Kresy 2000 z udziałem aktorów scen warszawskich i lubelskich – mówi Tadeusz Grabowski z RPN. – Widowisko zaprezentowane zostanie w plenerze pod starym jaworem we Floriance.
Wśród aktorów zobaczymy m.in. Alicję Jachiewicz, Magdalenę Warzechę, Zbigniewa Dziducha, Tomasza Mędrzaka, Zdzisława Wardejna i Stefana Szmidta.
Przewidziano również m.in. prezentację Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody, która działa 25 lat, konferencję naukową „Ochrona dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza”, nie zabraknie odznaczeń państwowych i resortowych.
Żyją w RPN
Na terenie RPN występują wszystkie typowe zwierzęta leśne: jeleń, sarna, dzik, wilk, lis, borsuk, kuna, a nad wodami wydra. Okresowo spotyka się łosia i rysia. Liczne są owadożerne ssaki chronione (ryjówki), gryzonie z rodziny pilchowatych (orzesznica, popielica), a także nietoperze. Z gadów natknąć się można na zaskrońca, żmiję zygzakowatą oraz żółwia błotnego, z płazów liczne są traszki, kumaki, grzebiuszki, rzekotki oraz żaby zielone i brunatne.