Ponad 1500 uczniów będzie uczestniczyć w ustanowieniu rekordu na zbiorowe czytanie historii Tomaszowa Lubelskiego.
Jeśli się powiedzie, to osiągnięcie tomaszowskich uczniów zostanie wpisane do Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości, a potem rozsławione w całej Polsce. - Chcemy pokazać, że Tomaszów jest miastem młodych ludzi - mówi Michał Basiński, który wpadł na pomysł ustanowienia rekordu i czuwa nad całością.
- Przygotowania trwają. Tekst stylizowany na staropolski przygotowuje jeden z polonistów. Będzie to historia miasta w pigułce. Zostanie skopiowana w tysiącach egzemplarzy i wspólnie odczytana na rynku.
Każdy będzie mógł uczestniczyć w takim wyczynie. Jednak większość uczestników to będą uczniowie tomaszowskich szkół. Ma ich zgromadzić się na rynku ok. 1,5 tys. Niektórzy ubiorą się w stroje z epoki. - To będzie świetna promocja miasta - zapewnia Ryszard Sobczuk, burmistrz Tomaszowa Lub. - Będę akcję wspierać i... pomogę w odczytywaniu tekstu.
Bicie rekordu zaplanowano na 30 maja (początek godz. 12). To jednak tylko jedna z licznych imprez tegorocznych Dni Tomaszowa Lub. Ruszą one już w sobotę.
O godz. 15 w parku miejskim zaplanowano Przegląd Młodzieżowych Zespołów Muzycznych "Altero 2008”. Wystąpi m.in. kapela punkowa "Better Than Nothing” z Lublina, zespół "Lostenfound” z Łodzi oraz "Progress” z Tomaszowa Lub. Gwoździem wieczoru będzie koncert warszawskiego zespół "Naiv”.
Niedzielna zabawa rozpocznie się natomiast turniejem szachowym o puchar burmistrza (TDK godz. 10), a po południu ruszy Jarmark Ordynacki z Radiem Lublin.
W programie m.in. eliminacje do konkursu piosenki TV Polstat, biesiada piosenki wojskowej i koncert kapeli góralskiej "Baciarka”. Na koniec wystąpi gwiazda, czyli grupa "Łzy”. Miłośnicy krainy łagodności spotkają się natomiast na Przeglądzie Poezji Śpiewanej "Sołokija Art Festiwal”. Odbędzie się on przy tomaszowskim Starym Młynie (godz. 17).
To nie koniec zabawy. W następnym tygodniu zaplanowano m.in. Sportowy Turniej Miast i Gmin, maratony filmowe, konwent miłośników fantastyki, "Kultomanię” (31 maja, park miejski) i pikniki.
- Wiele tych imprez to inicjatywy oddolne, robione dzięki pasji młodych ludzi - podkreśla Basiński. - Oni mają naprawdę ogromną energię i chcą ją spożytkować w swoim mieście. Oblicze Tomaszowa się zmienia.