Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 listopada 2022 r.
16:23

W regionie powstanie nowa filharmonia. Robią mały krok do dużej inwestycji

Autor: Zdjęcie autora ak
0 7 A A
Tak, według koncepcji z 2017 roku, miałby wyglądać gmach filharmonii w Zamościu
Tak, według koncepcji z 2017 roku, miałby wyglądać gmach filharmonii w Zamościu (fot. Rysy Architekci)

O budowie filharmonii w Zamościu mówi się od bardzo dawna. Kilka lat temu powstała już nawet wizja takiego gmachu. Później nastąpiła długa cisza, a teraz miasto szuka podmiotu, który przeprowadzi konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Samorząd zapłaci za to kilkaset tysięcy złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wymóg przeprowadzenia międzynarodowego konkursu na projekt filharmonii postawił nam Narodowy Instytut Dziecictwa, który w 2019 roku pozytywnie zaopiniował planowaną lokalizację inwestycji przy ul. Sadowej – mówi Piotr Orzechowski, wiceprezydent Zamościa.

Zgoda NID była o tyle istotna, że wybrany przez miasto teren leży w bezpośrednim sąsiedztwie objętego ochroną konserwatorską Starego Miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Teren przy ul. Sadowej, w sąsiedztwie parku to tzw. strefa buforowa, w której nie mogą powstawać budynki nieharmonizujące z otoczeniem oraz przesłaniające osie i punkty widokowe.

Teoretycznie miasto mogłoby samo taki konkurs organizować, ale planowana inwestycja jest na tyle poważna, że zdecydowano, by zrobić to na poziomie eksperckim. – Dlatego właśnie zamierzamy powierzyć zadanie podmiotowi, który w realizacji tego rodzaju specjalistycznych konkursów ma doświadczenie – tłumaczy Orzechowski.

To będzie tylko jeden, niewielki, choć kosztowny (w tegorocznym budżecie zabezpieczono na ten cel 300 tys. zł) krok ku budowie filharmonii w Zamościu. Do finału z pewnością jeszcze daleko. Na razie nie mówi się o tym, kiedy inwestycja mogłaby ruszyć. Wiadomo natomiast, że byłaby bardzo kosztowna. Pięć lat temu szacowano, że mogłaby pochłonąć ok. 50 mln zł. W 2019 była już mowa o 100 mln zł. W obecnych realiach to z pewnością dużo więcej.

Gdyby nie było szans na pozyskanie na ten cel pieniędzy z budżetu centralnego, na pewno w ogóle nie podejmowalibyśmy tematu – ucina wiceprezydent Orzechowski.

Podczas konkursu, którego organiację miasto zamierza zlecić specjalistom, jako orientacyjne mogą być brane pod uwagę parametry z przedstawionej już w 2017 roku wstępnej koncepcji filharmonii autorstwa biura Rysy Architekci Rafał Sieraczyński. Zakładała ona, że powierzchnia użytkowa całości wyniesie ponad 8,5 tys. m. kw. Wewnątrz przewidziano dwie sale koncertowe, dużą na 800 miejsc i kameralną na 180, ale również magazyny, szatnie, kasy, garderoby i pomieszczenia administracyjne, a także kawiarnię czy sklep muzyczny. Według tego projektu urbanistycznie całość miałaby nawiązywać do historycznego układu umocnień wokół renesansowego miasta Zamość.

Filharmonia, jeśli powstanie, ma być siedzibą Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, ale również pełnić funkcję centrum kongresowego, być wykorzystywana do wystawiania spektakli teatralnych i operowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W niedzielę odbędą się dwie imprezy. Podczas jednej z nich ruch zostanie całkowicie wstrzymany i komunikacja miejska będzie jeździć objazdami.

Komunikacja miejska znów pojedzie inaczej. Powodem weekendowe imprezy

Szykuje sie kolejny weekend z objazdami komunikacji miejskiej. Powodem są zawody biegowe oraz festyn.

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie
NASZ PATRONAT

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie

Trwający do końca czerwca Wschodni Festiwal Fotografii to miesiąc wrażeń dla pasjonatów, którzy swoimi aparatami lubią zatrzymywać czas w miejscu. To nie tylko wystawy fotografów z regionu, ale także seria spotkań z artystami, czy warsztaty fotograficzne, z których można wyciągnąć ogrom wiedzy.

Duchowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”
21 czerwca 2024, 18:00

Duchowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”

Eseje, debaty, teatr, koncerty, historia, smak, spacery w rytmie słów – to wszystko czeka na nas podczas Festiwalu „Drzewo Życia”, który odbędzie się od 21 do 23 czerwca na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Gardzienicach.

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom
ZDJĘCIA
galeria

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom

Dziecko ma prawo do wychowywania się w rodzinie pełnej ciepła, miłości, wsparcia, wartości i możliwości rozwoju psychicznego i społecznego. Mówi się, że rodziców się nie wybiera. Czasem jednak los sprawia, że dzieci wychowują się poza biologiczną rodziną. Rodzinna piecza zastępcza to szansa na stabilność, bezpieczne środowisko i miłość. Szansa na „drugi dom”.

Sławomir Ćwik w wyniku październikowych wyborów parlamentarnych wszedł do Sejmu RP. Teraz z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi w Lubelskiem walczy o mandat europosła

Poseł Polski 2050 w Zamościu: Idźmy na wybory

Dwa główne obozy polityczne przerzucały się oskarżeniami. Tylko Trzecia Droga pokazywała program pozytywny i merytoryczny – tak mniej więcej poseł Sławomir Ćwik, „jedynka” Polski 2050 podsumował kończącą się kampanię przed wyborami do Europarlamentu.

Śmierć podczas prac polowych

Śmierć podczas prac polowych

Tragiczny wypadek podczas prac polowych w powiecie janowskim. Mężczyzna zginął przygnieciony przez kosiarkę sadowniczą.

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Netflix to niezwykle popularna platforma streamingowa, dostępna na całym świecie. Chociaż w swojej bibliotece udostępnia wiele ciekawych produkcji, ceny abonamentów pozostawiają wiele do życzenia. Nie dziwi więc fakt, że dużo osób interesuje się współdzieleniem konta. Jakie triki warto znać, jeśli chcemy korzystać z Netflixa „na spółkę” w 2024 roku? Podpowiadamy!

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, to temat doskonale znany każdemu kierowcy. Niestety, wokół tego koniecznego ubezpieczenia narosło wiele mitów. Czas je obalić!

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Szukasz oświetlenia, które łączy funkcjonalność, estetykę i oszczędność? Postaw na oprawy LED! To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w Twoim domu, jak i w firmie. Mają szereg zalet i wyróżnia je ogromna różnorodność. Różnią się od siebie designem, mocą, sposobem montażu i zastosowaniem. Jak więc wybrać odpowiednią oprawę dla siebie? Czym się kierować przy wyborze i co trzeba o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej
9 czerwca 2024, 11:30

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

W najbliższą niedzielę lubelski skansen zaprasza na tradycyjne sianokosy. Będą pokazy koszenia, grabienia i przewracania siana.

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"
ZDJĘCIA
galeria

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"

Licytacja charytatywna " Razem dla Ewy" odbyła się w czwartek w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Uczniowie zbierali pieniądze na pomoc swojej nauczycielce Pani Ewie, która uczy historii. Jest jedyną nauczycielką w Lublinie jeżdżącą na wózku. I właśnie dla niej uczniowie już po raz drugi zorganizowali specjalną akcję.

Pożar podczas burzy. Spaliła się stodoła
galeria

Pożar podczas burzy. Spaliła się stodoła

Najprawdopodobniej od uderzenia pioruna zapaliła się drewniana stodoła w Niedzieliskach (gm. Szczebrzeszyn). Do pożaru doszło dzisiejszej nocy, gdy nad powiatem zamojskim przechodziły burze.

Marta Wcisło
Dzień Wschodzi
film

Marta Wcisło: Mam megafon torebkowy

W ostatnim dniu kampanii wyborczej gościem Krzysztofa Kota w cyklu „Dzień Wschodzi” jest Marta Wcisło — kandydatka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Ostatnia szansa na zdobycie przekonanie do siebie wyborców.

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin
galeria

Nieformalna stolica Trójmorza to Lublin

Już tylko 5 dni pozostało do IV Samorządowego Kongresu Trójmorza. To wydarzenie co roku gromadzi liderów Europy Środkowej.

Orlen Oil Motor Lublin jedzie dzisiaj po kolejną wygraną w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin jedzie dzisiaj po kolejną wygraną w PGE Ekstralidze

Orlen Oil Motor Lublin zamykał siódmą kolejkę PGE Ekstraligi, a najbliższą otworzy. W piątek o godzinie 18 Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na własnym torze z walczącym o utrzymanie ZOOleszcz GKM Grudziądz. Faworyt jest znany, a celem lubelskiej ekipy poza wygraną jest śrubowanie rekordu zwycięstw

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium