Solary na wsi? Dlaczego nie? Władze gminy Józefów chcą pomóc właścicielom budynków mieszkalnych w instalacji kolektorów słonecznych. Wspólnie z sąsiednimi gminami zamierzają starać się o pieniądze na ten cel z funduszy unijnych. Nowinkami interesują się również inne samorządy.
Koszt jednej instalacji to około 15 tys. złotych. Właściciel budynku, na którym mają być montowane kolektory zapłaci za nie 3 tys. złotych, resztę ma sfinansować gmina.
– Zainteresowanie jest ogromne, bo deklaracje złożyło prawie 400 osób – wyjaśnia burmistrz. – Nasi mieszkańcy chcą korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dlatego nie zamykamy listy i spróbujemy znaleźć skuteczne rozwiązanie.
Bo po zainstalowaniu solarów można zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. Na pomoc mogą liczyć tylko właściciele budynków mieszkalnych.
Poza Józefowem w projekcie wartym około 15 mln złotych mają uczestniczyć także gminy Frampol, Krasnobród, Szczebrzeszyn i Zwierzyniec. W tej ostatniej jeszcze tylko do jutra zainteresowane osoby mogą składać deklaracje.
Bardzo duży wniosek na instalację kolektorów słonecznych złożyły w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego władze gminy Potok Górny.
– Z nowinek technologicznych chciałoby u nas skorzystać ponad 800 mieszkańców – mówi sekretarz gminy Alina Deryło.
Wartość projektu przekracza 10,5 mln złotych, ale samorząd liczy na blisko 9 mln złotych dofinansowania. Według wstępnych szacunków właściciele budynków zapłacą za to około 2 tys. złotych.
Kolektory mają ogrzewać wodę nie tylko w 806 budynkach mieszkalnych, ale również w 19 obiektach użyteczności publicznej, takich jak urząd gminy, szkoły, remizy czy Gminnym Ośrodku Kultury.
Gruszek w popiele nie zasypiają także m.in. władze gminy Komarów. Tam też chętnych nie brakuje.
– Takim rozwiązaniem zainteresowani są głównie młodsi gospodarze, bo starsi nie są jeszcze przekonani, choć sama ich do tego gorąco namawiałam – ocenia Maria Balicka, sołtys Krzywegostoku. – Przy niewielkich kosztach na jednego mieszkańca (około 2 tys. złotych – red.), to duża korzyść i oszczędności.
Samorząd będzie próbował wystąpić o środki na ten cel z RPO WL.