Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

10 maja 2023 r.
18:03

Zamość. Jesteśmy, czujemy, chcemy rozmawiać. Niepełnosprawni przeciw dyskryminacji

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Najbardziej mnie denerwuje, kiedy za swoimi plecami słyszę: „O, on jest słaby. Jemu jest bardzo źle”. I ten ktoś to mówi, ale mnie nie pyta. A powinien. Powinien podejść i porozmawiać. Strach przed niepełnosprawnością i przed rozmową z nami to największa z obecnych barier.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak o swoim życiu opowiada Mateusz Pawelec, już dorosły, pełnoletni młody mężczyzna, uczestnik zajęć Warsztatu Terapii Zajęciowej, który, jak sam mówi, w placówkach Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu się wychował. A we wtorek wspólnie z koleżankami, kolegami, terapeutami i zaproszonymi gośćmi rzucał balonami z farbą w ścianę kompleksu przy ul. Kresowej, by barwnymi plamami przykryć to, co jemu i innym niepełnosprawnym doskwiera najbardziej.

Pod kleksami z farby znikały więc m.in. samotność, pomijanie, odtrącenie, ubezwłasnowolnienie, niezrozumie. A także w kilka innych haseł określających to, co za dyskryminujące uważają osoby z niepełnosprawnościami.

– Te słowa nie wzięły się z żadnej gotowej listy. Nasi podopieczni wspólnie z terapautami spotykali się, rozmawiali i razem ją przygotowali. A później te ich bolączki zostały przeniesione na mur. I dzisiaj, wymalowane na szaro, mają symbolicznie przestać być widoczne – tak Maria Król, szefowa „Krok za krokiem” tłumaczy założenia happeningu „Kolorem w szarość” zorganizowanego z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Podkreśla, że w ciągu kilkudziesięciu lat w Polsce i również w Zamościu życie osób niepełnosprawnych znacząco się poprawiło. Ale nadal wiele jest jeszcze w tej dziedzinie do zrobienia.

– Potrzebujemy wsparcia, np. w organizacji miejsc dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych, również dorosłych. Potrzebujemy pomocy w przygotowywaniu miejsc, w których ich życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Tu, przy tej kolorowej ścianie chcemy np. stworzyć miejsce rekreacji z ogródkiem, trawą, ławeczkami. Jeśli ktoś nam zechce pomóc, zapraszamy – mówi Maria Król.

– Architektonicznych barier jest rzeczywiście coraz mniej. Coraz więcej natomiast takich instytucji, jak nasze stowarzyszenie i to bardzo dobre, bo one są niezbędne i potrzebne. Ale nam się marzy coś jeszcze innego – podkreśla Mateusz Pawelec.

Opowiada, że jego osobiście w codzienności najbardziej męczy brak komunikacji z ludźmi pełnosprawnymi. To jest największa bariera, na jaką napotyka.

– Jesteśmy oczywiście różni. Jedni chodzą, inni nie. Niektórzy są bardziej samodzielni, a niektórzy mniej. Mamy różne choroby, ale wszyscy czujemy, mamy potrzebę kontaktów, rozmowy, która otwiera wszystkie zamknięte drzwi. Chciałbym po prostu, żeby przestano nas się bać – zdradza swoje marzenia.

Dlatego uważa, że takie happeningi jak wtorkowy są bardzo potrzebne. Bo to okazja i sposób na to, by przypomnieć społeczeństwu o osobach niepełnosprawnych. To po prostu głośne wołanie przeciwko dyskryminacji.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi na sezon 2023/2024. Już w pierwszej kolejce Górnik Łęczna zagra z beniaminkiem rozgrywek, a w trzeciej serii gier pojedzie na mecz ze spadkowiczem z PKO BP Ekstraklasy

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy
DZIEŃ KARIERY
galeria

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy

20-latkom nie brakuje kreatywności, choć odnalezienie się w zawodzie do najłatwiejszych nie zawsze należy. Z pomocą przychodzi Dzień Kariery, który po pandemicznej przerwie zagościł na Akademii Wincentego Pola w Lublinie.

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem
14 czerwca 2024, 18:00

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem

Diuna: Część druga to imponujące widowisko z gatunku science fiction. W najbliższy piątek będzie można obejrzeć tą superprodukcję w kinie lubelskiego Centrum Kultury. A po filmie: dyskusja z udziałem Jakuba Majmurka, krytyka filmowego i publicysty.

Zuzanna Kulińska (numer 99) poprzedni sezon spędziła w Polkowicach

Z drużyny obecnych mistrzyń do byłych mistrzyń. Polski Cukier AZS UMCS ma nową zawodniczkę

W środowy wieczór Polski Cukier AZS UMCS ogłosił kolejny transfer. Tym razem kontrakt z lubelskim zespołem podpisała 23-letnia Zuzanna Kulińska, która sezon 23/24 spędziła w drużynie mistrzyń Polski z Polkowic. Teraz przenosi się jednak do byłych mistrzyń, gdzie ma odgrywać znacznie większą rolę.

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Dzisiaj w godzinach południowych z wysokości spadł pracownik wykonujący prace dla jednej z firm działających na terenie należącym do Zakładów Azotowych w Puławach. Mimo interwencji ratowników mężczyzna zmarł.

Avia pozytywnym akcentem zakończyła sezon 23/24
film

Trzeba było grać dogrywkę, ale Avia jednak lepsza od Startu Krasnystaw w finale Pucharu Polski

Czwartoligowy Start Krasnystaw napsuł mnóstwo krwi faworyzowanej Avii w finale wojewódzkiego Pucharu Polski. Świdniczanie długo nie mogli znaleźć sposobu na defensywę rywali. Udało się dopiero w dogrywce, kiedy dwie bramki rezerwowego Arkadiusza Maja zapewniły gościom zwycięstwo.

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie
DO CZYTANIA
7 września 2024, 10:00

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie

Książkoholicy z Lublina i okolic nie muszą jechać na Targi książek do Krakowa czy Warszawy. Już we wrześniu taka impreza będzie w Lublinie.

Bajkowy festiwal w Łęcznej
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Bajkowy festiwal w Łęcznej

Dla wszystkich – dużych i małych – miłośników muzyki i bajek: finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej. Kiedy? W sobotę 15 czerwca w Centrum Kultury w Łęcznej.

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

40-letnia mieszkanka Lublina, za namową mężczyzny poznanego na portalu randkowym, przekazała na zagraniczne rachunki bankowe ponad milion złotych. Myślała, że inwestuje w złoto.

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Kierująca toyotą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu motocykliście.

Tomasz Szabłowski
100 DNI KURATORA

Obietnice, pomysły i audyty, czyli jak funkcjonuje lubelska oświata

1 marca Tomasz Szabłowski został nowym lubelskim kuratorem oświaty. Wcześniej był dyrektorem w XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Dzisiaj kurator podsumował swoje pierwsze 100 dni na nowym stanowisku. Poinformował także, na jakim etapie są działania dotyczące przypadku ze szkoły z Miłocina

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY
(do)RADCY
film

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcaście z cyklu (do)RADCY! PREMIERA odcinka o 18.00.

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?
TERMINY I MIEJSCA

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?

Szybsze wykrycie zmian nowotworowych to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia. Mobilne gabinety do mammografii przejadą przez województwo.

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

To wielka strata dla świdnickiej społeczności. Po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Stefańczyk, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, radny obecnej kadencji Rady Powiatu.

Cebula będzie królować w Urzędowie 
Patronat Dziennika Wschodniego

Cebula będzie królować w Urzędowie 

Nie masz planów na niedzielę? A lubisz cebulę i dobre jedzenie? Koniecznie zajrzyj do Urzędowa na cebulową biesiadę po urzędowsku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium