Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 stycznia 2016 r.
8:30

Zmiany w szkole. Znikną starsi uczniowie, kilku nauczycieli, stołówka i palacze

0 4 A A

Szkoła Podstawowa w Grodysławicach (gm. Rachanie, pow. tomaszowski) ma zostać przekształcona w szkołę filialną, do której uczęszczać będą tylko uczniowie klas 0-3. Propozycja gminy nie podoba się rodzicom.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy załamani – wyznaje jeden z rodziców. Prosi by nie podawać jego nazwiska. Tłumaczy, że żyje w małej społeczności i boi się opowiadać przeciwko decyzjom gminnych urzędników. – O tym, że szkoła ma być zamknięta mówiono już w ubiegłym roku. Wtedy udało się jednak namówić decydentów do zmiany decyzji. Obawiam się, że teraz już nikt nie weźmie pod uwagę naszego zdania.

Do szkoły w Grodysławicach chodzi dziś zaledwie 32 dzieci. Zdecydowana większość z nich to najmłodsi uczniowie. – W klasach 4-6 uczy się po troje dzieci. Nie stać nas żeby płacić za takie indywidualne wręcz nauczanie – przyznaje Roman Miedziak, wójt gminy Rachanie i dodaje, że do wszystkich szkół gmina dopłaca 3 mln zł. – Dlatego chcemy przekształcić placówkę, w szkołę filialną o strukturze klas 0-3. Pozostałe dzieci dojeżdżałyby do innej szkoły. Owszem byłby to dla nich wysiłek, ale nie o wiele większy, bo przecież inne szkoły nie leżą w ogromnych odległościach. To kwestia około trzech kilometrów. Żeby im to ułatwić chcemy zrezygnować z dowożenia dzieci naszym starym autobusem i ogłosić przetarg na prowadzenie przewozu przez firmę zewnętrzną.

Ile mogłaby zaoszczędzić gmina na takim rozwiązaniu? Dokładne sumy nie padają. Urzędnicy zamykają je w określeniu „dużo”. Zlikwidowanych zostałoby kilka nauczycielskich etatów. Zwolniono by także dwóch palaczy.

– Kupilibyśmy prosty w obsłudze piec, który mogłyby obsługiwać panie woźne – wójt wylicza dalsze oszczędności. – Zrezygnowalibyśmy też z prowadzenia szkolnej stołówki. Zamiast tego dowożony byłby catering. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już w wielu placówkach.

Projekt nie podoba się jednak rodzicom uczniów. – Nie rozumiem tych oszczędności – przyznaje jednana z członkiń Rady Rodziców. – W dużym budynku szkoły gmina chcą pozostawić w szkole 15 dzieci.Obawiam się, że reszta obiektu zniszczeje. Według nas to żadna oszczędność, tylko krok w stronę likwidacji. Oczywiście myśleliśmy o poprowadzeniu szkoły jako stowarzyszenie, ale boimy się tej decyzji. Rozumiemy, że jeśli obniżono obowiązek szkolny, to na dzieci młodsze nie będzie subwencji. Nie wiadomo też co za rok stanie się z funduszami unijnymi, a właśnie z nich i z subwencji utrzymują się stowarzyszenia. A poza tym ciągle nie znamy stanowiska nowego rządu w sprawie stowarzyszeń. Może nie będą one mogły już prowadzić szkół.

Gminni urzędnicy czekają teraz na opinie w sprawie przekształcenia od Rady Rodziców i związków zawodowych. Na najbliższej sesji rady gminy chcą podjąć pierwszą uchwałę intencyjną w sprawie szkoły.

Pozostałe informacje

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

Dominika Ciemięga jest 13- letnia dziewczynką z Hrubieszowa, która zmaga się ze skoliozą
25 maja 2024, 10:00

W sobotę mecze, w niedzielę koncert. Hrubieszów gra dla Dominiki Ciemięgi

Dominika ma 13 lat i bardzo poważne skrzywienie kręgosłupa. A chce żyć tak, jak jej rówieśnicy. I ma na to szanse, jeśli przejdzie operację w Niemczech. W jej rodzinnym Hrubieszowie odbędą się w weekend dwie imprezy, które mają pomóc w zebraniu funduszy.

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Związkowcy z Bogdanki chcą zapytać parlamentarzystów o przyszłość górnictwa w Polsce. Spotkają się z politykami z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego (LZP) w poniedziałek, 27 maja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!