8 marca w godz. 9-14 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach akcji prozdrowotnej „Dzień Kobiet z cytologią”, którą organizuje lubelski NFZ we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Lublinie. Badania będą wykonywane w siedzibie ośrodka przy ul. Nałęczowskiej. Nie trzeba mieć skierowania.
Do badań zachęcały w środę piłkarki ręczne MKS Perła Lublin, który jest partnerem akcji.
– Badania cytologiczne pozwalają w 90 proc. wykluczyć raka szyjki macicy, więc na pewno warto z nich skorzystać. Chodzi o bardzo poważną chorobę – podkreśliła Sylwia Matuszczyk. – Zdrowie jest najważniejsze. Zachęcamy kobiety, żeby przyszły na badania, my na pewno przyjdziemy – dodała jej koleżanka z drużyny Małgorzata Stasiak (obie na zdjęciu).
Piątkowa akcja, podobnie jak program profilaktyki raka szyjki macicy, jest skierowana do kobiet w wieku 25-59 lat. Badania są prowadzone raz trzy lata, a u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka) – co roku.
Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy. – Wczesne wykrycie raka to 90 proc. zwycięstwa. Rak to nie jest wyrok, ale choroba przewlekła. Im wcześniej go rozpoznany, tym lepiej. Na wczesnym etapie jest szansa na 100-procentowe wyleczenie – podkreśla lek. med. Jan Bieliński, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
– Problemy z leczeniem chorób onkologicznych wynikają m.in. z ich późnego rozpoznania, dlatego tak ważna jest profilaktyka – dodał Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego NFZ.
Badania w ramach programu profilaktyki można wykonywać przez cały rok w poradniach położniczo-ginekologicznych oraz gabinetach położnej POZ (w województwie lubelskim w 90 miejscach).