Rozmowa z dr Jolantą Pietraszek-Mamcarz, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie alergologii.
– Przez cały okres wakacyjny do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie trafiają mali pacjenci z silnymi obrzękami lub odczynami zapalnymi po ukąszeniach przez owady, użądleniach przez pszczoły, osy, czy szerszenie. Wśród objawów można zaobserwować złe samopoczucie, wysypkę, pokrzywkę lub rumień. U niektórych osób mogą mieć one intensywny i niebezpieczny przebieg.
• Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?
– Jeśli odczyn lub obrzęk nie mija po upływie doby, może okazać się to niepokojące. Zwłaszcza, jeśli wystąpił on w okolicy jamy ustnej lub szyi. To oznacza, że istnieje ryzyko osłabienia układu oddechowego. Wtedy niezwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza.
• Na co powinny zwrócić uwagę osoby uczulone na jad os i pszczół?
– Taka osoba powinna zawsze mieć przy sobie lek antyhistaminowy oraz autostrzykawkę z adrenaliną, tak by móc zrobić zastrzyk tuż po ukąszeniu. Pomoże też zimny kompres położony w miejscu użądlenia.
• Jak ustrzec się przed atakującymi owadami?
– Osoby, które chcą uniknąć ukąszeń, powinny omijać sady, ogrody i tym podobne miejsca. Tam zwykle są ich największe skupiska. Lepiej też nie spożywać posiłków na powietrzu. Unikajmy też agresywnych kolorów ubrań. One przyciągają osy, pszczoły i szerszenie. Warto też pamiętać, że lekarze alergolodzy z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie przeprowadzają zabiegi odczulania dzieci, uczulonych na jad owadów.