Rozmowa z prof. Elżbietą Pac-Kożuchowską, kierownik III Katedry Pediatrii UM w Lublinie i członkiem Komisji Bioetycznej UM w Lublinie, konsultantkę wojewódzką w dziedzinie pediatrii.
• Na co najczęściej chorują mali pacjenci?
– Pediatrzy mają teraz do czynienia z zupełnie innymi chorobami niż dziesięć czy kilkanaście lat temu. W związku z rozwojem cywilizacji i technologii mamy co prawda rozwój medycyny, ale mamy też nowe wyzwania. Rośnie liczba chorób na tle psychogennym. Dzieci mają coraz więcej stresu, obciążeń w szkole, wśród rówieśników, a także oczekiwań ze strony rodziców, z czym często sobie nie radzą. Może to prowadzić m.in. do zaburzeń odżywiania np. w postaci anoreksji, prób samobójczych albo uzależnienia od środków psychoaktywnych.
• A otyłość?
– To także ogromny problem, właściwie plaga, która dotyczy coraz młodszych dzieci. Prowadzą do tego złe nawyki żywieniowe, często kształtowane w domu. A także brak ruchu. Bardzo dużo rodziców nie reaguje odpowiednio wcześnie, co prowadzi do rozwoju takich chorób jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca typu II. To schorzenia, które kiedyś dotyczyły wyłącznie dorosłych ludzi.
• A jak wygląda sprawa szczepień?
– Ruch antyszczepionkowy ma wielu zwolenników. I w Polsce, i w innych krajach europejskich. Rodzice, którzy nie chcą szczepić dzieci obawiają się przede wszystkim autyzmu i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Mimo że badania naukowe tego nie potwierdzają. A to główny powód odmowy szczepień np. przeciwko odrze czy śwince.
Sytuacja jest bardzo trudna, bo brakuje pomysłów na odwrócenie tej tendencji. Można oczywiście karać, ale to nie przynosi oczekiwanych efektów. W mojej ocenie problemu nie rozwiąże też pomysł, żeby nie przyjmować niezaszczepionych dzieci do żłobków czy przedszkoli. Jestem zwolenniczką uświadamiania i edukowania. Lekarze powinni mieć jednak wsparcie systemowe, rozwiązania ministerialne. Sami nie są w stanie tego zmienić.
Nowi konsultanci
Wojewoda lubelski powołał konsultantów wojewódzkich w sześciu dziedzinach. W dziedzinie chorób wewnętrznych - prof. Jerzego Mosiewicza, diabetologii - lek. med. Ewę Skokowską, medycyny sportowej - lek. med. Zbigniewa Nowosadzkiego, pediatrii - prof. Elżbietę Pac-Kożuchowską, medycyny nuklearnej - dr hab. n. med. Beatę Chrapko oraz stomatologii dziecięcej - prof. Marię Mielnik-Błaszczak. Konsultanci zostali powołani na pięć lat.