Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

2 stycznia 2020 r.
6:35

Do apteki z numerkiem albo z aplikacją. Papierowe recepty tylko w przypadku awarii systemu

0 11 A A
Po 8 stycznia każdy pacjent zamiast zwykłej recepty dostanie od lekarza czterocyfrowy numer, który wystarczy podać w aptece wraz z numerem PESEL pacjenta. Do korzystania z e-recepty można też wykorzystywać aplikację mObywatel
Po 8 stycznia każdy pacjent zamiast zwykłej recepty dostanie od lekarza czterocyfrowy numer, który wystarczy podać w aptece wraz z numerem PESEL pacjenta. Do korzystania z e-recepty można też wykorzystywać aplikację mObywatel (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Małgorzatą Bartoszek, rzeczniczką lubelskiego NFZ.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W styczniu elektroniczna recepta zastąpi papierową. Co to oznacza dla pacjentów?

– Dla wielu nie będzie to nowość. Już w tym roku otrzymywali od lekarzy elektroniczne recepty. W całym kraju e-recepta zacznie obowiązywać 8 stycznia 2020 roku. Jest dużo wygodniejsza dla pacjenta, lekarza i farmaceuty. Nie ma ryzyka, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek, bo e-recepta jest zawsze czytelna. Nie można jej zgubić – wszystkie zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta. Można ją zrealizować w każdej aptece w Polsce. Przy jej wypisywaniu system może automatycznie wskazać nazwę leku oraz poziom refundacji, wczytać dane pacjenta, a recepta nie wymaga podpisu, pieczątki ani numeru z NFZ. Zachęcam do zakładania konta w IKP, dostępnego pod adresem: pacjent.gov.pl, ponieważ daje to możliwość otrzymania e-recepty SMS-em lub e-mailem. Elektroniczna recepta jest też przyjazna dla lekarzy starszego pokolenia. Najstarszy lekarz, który w woj. lubelskim wystawił elektroniczną receptę, ma 88 lat. Wiek nie jest więc tutaj barierą. Z kolei w przypadku awarii lekarz będzie miał możliwość wystawienia pacjentowi tradycyjnej recepty.

• Jakie jeszcze zmiany w zakresie elektronicznych usług czekają nas w przyszłym roku?

– Od 1 stycznia będą obowiązywać nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, m.in. wózki inwalidzkie, soczewki okularowe, pieluchomajtki. Chodzi przede wszystkim o stosowanie nowego wzoru zlecenia i jego elektroniczne potwierdzenie. Skróci to czas od wystawienia zlecenia do przyjęcia go do realizacji, poprawi sytuację pacjentów oraz ich opiekunów. Zlecenie będzie mogło być potwierdzone przez lekarza drogą elektroniczną. Pacjent będzie mógł pójść z nim bezpośrednio do punktu, w którym je zrealizuje, bez konieczności wizyty w oddziale Funduszu.

• Czy będzie obowiązywał okres przejściowy, w którym zlecenia będą realizowane na dotychczasowych zasadach?

– Tak, w okresie przejściowym, czyli w 2020 roku realizacja zleceń będzie prowadzona dwutorowo. Zlecenia wystawione lub wystawione i potwierdzone do końca grudnia tego roku będą realizowane na dotychczasowych zasadach. Po 1 stycznia Fundusz będzie honorował zarówno stare, jak i nowe druki zleceń. Od stycznia do marca 2020 r. zlecenia wystawione na starym druku należy potwierdzić w Funduszu, za wyjątkiem zaopatrzenia comiesięcznego (np. pieluchomajtki), gdy pacjent posiada ważną kartę. Pacjenci, którzy otrzymają elektronicznie potwierdzone zlecenie, kierują się prosto do sklepu medycznego, zaś w przypadku otrzymania zlecenia w formie papierowej, muszą wcześniej zgłosić się do Funduszu.e-pacjenci i e-lekarze

• Liczba wystawionych e-recept: 3 078 405

• Liczba pacjentów, którym została wystawiona e-recepta: 476 352

• Najstarszy pacjent, który otrzymał e-receptę ma 107 lat

• Najmłodszy lekarz wystawiający e-recepty ma 26 lat

• Najstarszy lekarz wystawiający e-recepty ma 88 lat

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium