Rozmowa z Małgorzatą Bartoszek, rzeczniczką lubelskiego NFZ.
• W styczniu elektroniczna recepta zastąpi papierową. Co to oznacza dla pacjentów?
– Dla wielu nie będzie to nowość. Już w tym roku otrzymywali od lekarzy elektroniczne recepty. W całym kraju e-recepta zacznie obowiązywać 8 stycznia 2020 roku. Jest dużo wygodniejsza dla pacjenta, lekarza i farmaceuty. Nie ma ryzyka, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek, bo e-recepta jest zawsze czytelna. Nie można jej zgubić – wszystkie zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta. Można ją zrealizować w każdej aptece w Polsce. Przy jej wypisywaniu system może automatycznie wskazać nazwę leku oraz poziom refundacji, wczytać dane pacjenta, a recepta nie wymaga podpisu, pieczątki ani numeru z NFZ. Zachęcam do zakładania konta w IKP, dostępnego pod adresem: pacjent.gov.pl, ponieważ daje to możliwość otrzymania e-recepty SMS-em lub e-mailem. Elektroniczna recepta jest też przyjazna dla lekarzy starszego pokolenia. Najstarszy lekarz, który w woj. lubelskim wystawił elektroniczną receptę, ma 88 lat. Wiek nie jest więc tutaj barierą. Z kolei w przypadku awarii lekarz będzie miał możliwość wystawienia pacjentowi tradycyjnej recepty.
• Jakie jeszcze zmiany w zakresie elektronicznych usług czekają nas w przyszłym roku?
– Od 1 stycznia będą obowiązywać nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, m.in. wózki inwalidzkie, soczewki okularowe, pieluchomajtki. Chodzi przede wszystkim o stosowanie nowego wzoru zlecenia i jego elektroniczne potwierdzenie. Skróci to czas od wystawienia zlecenia do przyjęcia go do realizacji, poprawi sytuację pacjentów oraz ich opiekunów. Zlecenie będzie mogło być potwierdzone przez lekarza drogą elektroniczną. Pacjent będzie mógł pójść z nim bezpośrednio do punktu, w którym je zrealizuje, bez konieczności wizyty w oddziale Funduszu.
• Czy będzie obowiązywał okres przejściowy, w którym zlecenia będą realizowane na dotychczasowych zasadach?
– Tak, w okresie przejściowym, czyli w 2020 roku realizacja zleceń będzie prowadzona dwutorowo. Zlecenia wystawione lub wystawione i potwierdzone do końca grudnia tego roku będą realizowane na dotychczasowych zasadach. Po 1 stycznia Fundusz będzie honorował zarówno stare, jak i nowe druki zleceń. Od stycznia do marca 2020 r. zlecenia wystawione na starym druku należy potwierdzić w Funduszu, za wyjątkiem zaopatrzenia comiesięcznego (np. pieluchomajtki), gdy pacjent posiada ważną kartę. Pacjenci, którzy otrzymają elektronicznie potwierdzone zlecenie, kierują się prosto do sklepu medycznego, zaś w przypadku otrzymania zlecenia w formie papierowej, muszą wcześniej zgłosić się do Funduszu.e-pacjenci i e-lekarze
• Liczba wystawionych e-recept: 3 078 405
• Liczba pacjentów, którym została wystawiona e-recepta: 476 352
• Najstarszy pacjent, który otrzymał e-receptę ma 107 lat
• Najmłodszy lekarz wystawiający e-recepty ma 26 lat
• Najstarszy lekarz wystawiający e-recepty ma 88 lat