To nie wczasy - że dzwonisz, rezerwujesz sobie miejsce i już jedziesz. Dlatego podpowiadamy, co musisz zrobić, by wyjechać podreperować swoje zdrowie w uzdrowisku.
Zacznij od lekarza
1. Wyjazd do sanatorium w ramach NFZ odbywa się wyłącznie na podstawie skierowania. Wystawia je lekarz ubezpieczenia zdrowotnego - czyli taki, który ma podpisaną umowę z funduszem lub pracujący w placówce mającej taką umowę. W praktyce oznacza to, że skierowanie wystawią ci zarówno w państwowej przychodni, jak i niepublicznym ZOZ - byle przyjmował w ramach NFZ.
2. Lekarz, kierując cię do sanatorium, weźmie pod uwagę twój stan zdrowia i zleci wykonanie podstawowych badań. W przypadku dorosłych są to:
• OB
• morfologia
• mocz
• RTG klatki piersiowej
• EKG.
3. Lekarz sprawdzi także, czy istnieją przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego, a także jego wpływ na ciebie (oraz dotychczasowy przebieg i wyniki, jeżeli już wcześniej korzystałeś z takiego świadczenia).
4. Wniosek do sanatorium musi być wypisany na odpowiednim formularzu. Skierowanie niekompletne (np. zawierające braki w dokumentacji) wróci do lekarza, by je uzupełnił.
5. Każde skierowanie musi także zawierać oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych z podpisem pacjenta. Brak takiej zgody oznacza, że nie zostanie zrealizowane!
Skierowanie do funduszu
Gdy już masz skierowanie do sanatorium, musi ono trafić do oddziału wojewódzkiego NFZ - właściwego ze względu na twój adres zamieszkania lub na siedzibę przychodni lekarza, który je wystawił. To on albo ty sam możesz wysłać skierowanie do funduszu - koniecznie z dopiskiem "Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe”. Powinno zostać rozpatrzone w czasie 30 dni od dnia złożenia. Termin ten może zostać przedłużony o kolejne 14 dni, jeśli trzeba będzie uzupełnić dołączoną dokumentację medyczną.
Zostaniesz sprawdzony
Fundusz po otrzymaniu skierowania dokonuje jego potwierdzenia. Robi to tylko i wyłącznie zatrudniony przez NFZ specjalista w dziedzinie balneoklimatologii, medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Przegląda twoją dokumentację medyczną i ocenia ją, określając profil leczenia uzdrowiskowego, jego zakres oraz miejsce leczenia.
Uznajmy jednak, że pomyślnie przeszedłeś weryfikację. Teraz NFZ musi sprawdzić jeszcze, czy w odpowiednim dla ciebie zakładzie leczniczym są wolne miejsca. Jeśli tak, wysyła ci potwierdzenie skierowania. Określając w nim:
• rodzaj leczenia uzdrowiskowego,
• jego tryb,
• miejsce, datę rozpoczęcia i czas trwania leczenia uzdrowiskowego.
Wybór przez lekarza specjalistę miejsca leczenia uzdrowiskowego uzależniony jest od schorzenia i wyznaczony w uzdrowisku o odpowiednim profilu leczenia.
Potwierdzenie skierowania wyjazdu otrzymasz nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem turnusu.
Bez potwierdzenia
Opracowała
Katarzyna Borek